Kto chce być pierwszym...

... niech będzie sługą. Radio Watykańskie na XXV Niedzielę Zwykłą

Reklama

Tydzień temu Pan Jezus po raz pierwszy zapowiedział swoją mękę. Pamiętamy konsternację jaką wywołały Jego słowa i „skandaliczne” zachowanie Piotra, który wziął Jezusa na bok i zaczął Go upominać (Mk 8,32). Od tamtego wydarzenia minęło kilka dni i Jezus po raz drugi mówi dzisiaj uczniom o czekającej Go śmierci. Widzimy jak wewnętrznie się z tym zmaga, jak „leży mu to na sercu”. Odpowiedzią uczniów jest tym razem milczenie nie rozumieli bowiem tych słów, a bali się Go pytać (por. Mk 9,32).Bali się Go pytać (Mk 9,32) – czytając Pismo święte zauważamy, że Pan Bóg często stawia człowiekowi pytania: od tych zadanych Adamowi i Ewie w raju, po za kogo ludzie Mnie uważają (Mk 8,27), tydzień temu w Ewangelii. Pan Bóg pyta więc człowieka, choć nie po to aby czegoś się od niego dowiedzieć. Stawiane pytania mają pomóc człowiekowi odkryć prawdę o Bogu i o sobie samym. W dzisiejszej Ewangelii spotkamy się z postawą zgoła odwrotną: człowiek, nawet, gdy czegoś nie rozumie, boi się zapytać Boga.

„Jest wiele powodów, dla których człowiek woli nie pytać Boga i prawie zawsze na ich dnie kryje się strach. Człowiek boi się wskazania trudnej drogi, boi się by Pan Bóg nie postawił mu wymagań. W tej sytuacji woli nie wiedzieć. Odpowiedź Boga jest bowiem wiążąca. On nigdy nie odpowiada: "rób jak chcesz". W konkretnej sytuacji ukazuje jedną jedyną drogę i trzeba albo się na nią zdecydować albo z niej zrezygnować. Odpowiedź Boga jest najczęściej wezwaniem do posłuszeństwa, a tego człowiek nie lubi. Niejednokrotnie, gdybyśmy usłyszeli odpowiedź, ona ścięłaby nas z nóg. To wcale nie jest takie proste postawić Bogu pytanie”. (ks. Edward Staniek).

[Apostołowie] posprzeczali się między sobą w drodze o to, kto z nich jest największy (Mk 9,34) – gdy Jezus mówi o czekającej Go męce, gdy widzi, że tłumy powoli zaczynają Go opuszczać, gdy chciałby mieć tych Dwunastu blisko siebie i usłyszeć, że będą z Nim do końca…, ci, rozdzielają między sobą ministerialne stanowiska i zastanawiają się, który z nich jest największy. Albo byli tak nierozumni, albo tak przerażeni, że swymi niedorzecznymi marzeniami zaklinali przyszłość. Zdarzyło się przecież i nam, stojąc przy łóżku umierającego, słyszeć zapewnienia zrozpaczonych przyjaciół i bliskich, że przecież „wszystko będzie dobrze” i że „na pewno z tego wyjdzie”...

Rzekł do nich Jezus: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (Mk 9,35) – zbyt często zapominamy, że jako chrześcijanie mamy wszyscy po dwa „paszporty”. Ten pierwszy, który wydała nam władza ziemska i ten drugi, który potwierdza naszą przynależność do Królestwa Bożego. Istnieje niebezpieczeństwo, że pozycja, którą osiągnęliśmy tu na ziemi i nasz prestiż wyznaczony stanem konta, tabliczką na drzwiach gabinetu, marką używanego samochodu, nie będą pokrywały się ze stanowiskiem, które zajmiemy w Królestwie Bożym, bo tam pierwszymi będą ci, którzy tutaj służą. Das letzte Hemd hat keine Taschen – mawiają Niemcy: „nasza ostatnia koszula, nie będzie miała kieszeni”, i z tego co udało nam się tutaj nagromadzić, nie zabierzemy niczego, a jedynymi naszymi oszczędnościami będą dobre uczynki, jedynym naszym bogactwem to, co tutaj rozdaliśmy i ci, którym usłużyliśmy.

W mitologii greckiej ludzie, którzy usłużyli bogom, otrzymywali w nagrodę nieśmiertelność. Mity mają to do siebie, że wrażają najgłębsze pragnienia i tęsknoty ludzi; chrześcijaństwo ma to do siebie, że te pragnienia spełnia, bo ci, którzy usłużyli Chrystusowi w chorych, biednych, uwięzionych, nagich i głodnych, ci naprawdę nie umrą na wieki.

* * *

Przemień, Panie Boże, nasze serca, naszą mentalność i nasze postępowanie, abyśmy uzdrowieni z chorych ambicji potrafili usłużyć Tobie w każdym potrzebującym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  « » Marzec 2018
  N P W Ś C P S
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7

  Reklama

  Pobieranie...

  Reklama