Duchowe przygotowania do rocznicy Chrztu Polski

Jak pogłębić wśród wiernych rozumienie istoty tajemnicy sakramentu chrztu i wynikających zeń konsekwencji - debatowała 19 i 20 stycznia br. Komisja Duszpasterstwa KEP. Celem spotkania była praca nad szczegółami programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na zbliżający się rok liturgiczny 2015/2016.

Duszpasterskie przygotowania do ŚDM w Krakowie

Głównym motywem tegorocznych przygotowań do ŚDM są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni czystego serca". W oparciu o nie przygotowano program "Serce 2.0" – chodzi bowiem o pogłębienie refleksji o dwóch sakramentach: pokuty i Eucharystii. Opracowano materiały do wykorzystania przez poszczególne parafii podczas comiesięcznych spotkań w parafiach.

I tak np. temat na luty brzmi "Żal i poprawa – duchowy trening"; na marzec – "Spowiedź – antywirus dla duszy"; temat kwietniowy to "Zadośćuczynienie – pobierz i udostępnij", październikowy zaś – "Uczta – podano do stołu!" Cały cykl wieńczy hasło: "Rozesłanie – zróbcie raban!"

Na podstawie programu Serce 2.0 opracowano szereg aplikacji na smartfony. Umożliwiają one odprawienie liturgii godzin czy modlitwę w drodze.

Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie poinformował, że zanim w dniach 25 i 26 lipca 2016 r. uczestnicy ŚDM przybędą do Krakowa, będą gościć w polskich diecezjach. Z dotychczasowych deklaracji poszczególnych diecezji wynika, że są one w stanie przyjąć w sumie 373 tysięcy młodych. Każda z diecezji przyjęła konkretną nazwę biblijną – np. Jordan, Getsemani, Betlejem, Magnificat, Exodus czy Galilea – wedle której opracuje program duszpasterski dla "swoich" gości.

W dniach 27-29 lipca, już w Krakowie uczestnicy ŚDM wysłuchają katechez głoszonych w około 30 językach przez biskupów z całego świata. Także w tych dniach poszczególne grupy – rozlokowane w samym mieście oraz w kilkunastu miejscowościach wokół Krakowa – pielgrzymować będą non stop specjalnymi trasami do sanktuariów: Jana Pawła II oraz Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Msza otwierająca Światowe Dni Młodzieży zostanie odprawiona 26 lipca wieczorem na Błoniach, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza.

W czwartek 28 lipca po południu, w tym samym miejscu uczestnicy ŚDM powitają papieża Franciszka. Odbędzie się tu nabożeństwo Słowa Bożego i pierwsze wystąpienie papieża oraz prezentacja poszczególnych krajów – zapowiedział ks. Stanisław Miszczak SCJ, odpowiedzialny za przygotowanie materiałów liturgicznych oraz celebracji podczas całej pielgrzymki.

W piątkowy wieczór 29 lipca papież poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Motywem przewodnim modlitwy będzie Chrystus miłosierny, który objawia się dziś w życiu Kościoła. "Przy każdej stacji ta prawda będzie dodatkowo podkreślana obecnością różnych środowisk angażujących się na rzecz bliźniego, min. siostry albertynki, które opiekują się bezdomnymi" – poinformował ks. Miszczak.

Wiadomo już, że Parku Jordana obok krakowskich Błoń będzie zlokalizowana tzw. strefa pojednania, z setkami konfesjonałów oraz namiotem adoracji Najświętszego Sakramentu.

Kluczowymi wydarzeniami krakowskich ŚDM będą sobotnie czuwanie i niedzielna Msza św. Najprawdopodobniej obydwa te wydarzenia odbędę się w Brzegach k. Wieliczki. Wedle wstępnych ekspertyz miejsce to stanowi najlepszą lokalizację dla zorganizowania zgromadzenia, w którym może uczestniczyć nawet 2,5 mln osób.

Czuwanie wraz z Papieżem rozpocznie się wieczorem, 30 lipca. Młodzi z różnych krajów będą mówić o problemach i trudnościach ich pokolenia: bezrobociu, nałogach, prześladowaniach. "Wszystko to będziemy wspólnie z papieżem przedstawiać Bogu" – zapowiedział ks. Miszczak dodając, że będzie to spotkanie modlitwy, świadectw i śpiewu.

Spotkanie młodzieży z całego świata zwieńczy niedzielna "Msza św. rozesłania" sprawowana pod przewodnictwem Franciszka. Będzie to wydarzenie wymagające wielkich przygotowań organizacyjnych. Przewiduje się np., że Komunię św. będzie musiało rozdzielać ok. 8 tysięcy księży, kleryków i szafarzy, zaś odległość pomiędzy ołtarzem a końcem zgromadzenia może sięgać nawet 3 km.

Podczas dzisiejszego spotkania potwierdzono, że w ŚDM oprócz katolików uczestniczyć będą także chrześcijanie innych wyznań. Ks. Grzegorz Suchodolski wyraził nadzieję, że m.in. dzięki akcji "Bilet dla brata" do Krakowa przybędzie także liczna grupa młodzieży z państw za naszą wschodnią granicą.


Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski tworzą: abp Stanisław Gądecki (przewodniczący), abp Henryk Hoser SAC, bp Zbigniew Kiernikowski, bp Zdzisław Fortuniak, bp Marek Mendyk, bp Wiesław Śmigiel, o. Grzegorz Bartosik OFM Conv., ks. Bogusław Drożdż, ks. Bronisław Mierzwiński, ks. Maciej Ostrowski, ks. Krystian Piechaczek, ks. Zbigniew Pietruszka, ks. Edward Staniek i ks. Szymon Stułkowski (sekretarz).

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...