Jak współcześnie spowiadać?

O współczesnych problemach w posłudze spowiednika rozmawiają na Jasnej Górze uczestnicy 24. Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych i Spowiedników Kapłańskich. Przed Światowymi Dniami Młodzieży spotkanie jest także okazją do omówienia problemów młodych ludzi i sposobów ich duchowego prowadzenia. Jest również sposobnością do szczególnej modlitwy nie tylko za penitentów i spowiedników, ale w Roku Życia Konsekrowanego za wszystkich oddanych wyłącznej służbie Bogu.

Jak zauważył ks. Krzysztof Trębecki z diecezji opolskiej doroczne spotkania spowiedników są niezwykle potrzebne, gdyż zarówno młodzież, jak i ludzie dorośli, potrzebują odpowiedzialnych przewodników duchowych. Kapłan podkreślił, że najlepszym źródłem rozwiązywania wszelkich problemów jest Ewangelia. – Ludzie wciąż potrzebują przewodników, potrzebują odpowiedzi na podstawowe pytania: jak żyć by życia nie przegrać, jak być szczęśliwym, jak kochać by swej miłości nie podeptać. Jeśli sami nie potrafimy odpowiedzieć na różne pytania, to na pewno Słowo Boże przyjdzie nam z odpowiedzią – powiedział ks. Trębecki.

Podczas modlitw w Kaplicy Matki Bożej ponad stu kapłanów prosi nie tylko za penitentów i spowiedników, ale w Roku Życia Konsekrowanego za wszystkich oddanych wyłącznej służbie Bogu.

W tegorocznym Sympozjum uczestniczy aż siedmiu biskupów: abp Henryk Muszyński, arcybiskup senior archidiecezji gnieźnieńskiej; bp Paweł Socha, członek Komisji ds. Duchowieństwa; bp Stefan Cichy, biskup senior diecezji legnickiej; bp Kazimierz Gurda, diec. siedlecka; bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy diec. białostockiej; bp Damian Bryl, biskup pomocniczy arch. poznańskiej oraz abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

W liście do uczestników sympozjum kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa, podkreślił, że „postawa wiary, czyli całkowitego zaufania Bogu i oddania Jemu całego życia jest warunkiem pójścia za Chrystusem i głoszenia Jego Ewangelii, jest jednocześnie fundamentem misji każdego ucznia Chrystusowego”.

- Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego mamy pokochać i naśladować w naszym kapłańskim życiu. Doświadczenie Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego ma spowodować zmianę naszego myślenia o Bogu, o człowieku i o świecie, aby się to dokonało musimy najpierw w naszym życiu przeżyć śmierć dla grzechu i powstanie do nowego życia. W tegorocznym programie duszpasterskim powinniśmy więc postawić trzy priorytety: wiara, nawrócenie oraz radość wynikającą z chrześcijańskiej nadziei – napisał m.in. kard. Dziwisz.

Czterodniowe spotkanie ma charakter ściśle modlitewny i formacyjny. W programie znalazły się m.in.: Liturgia Godzin, Msze św., Apel Jasnogórski oraz wykłady i konferencje. Podczas tegorocznego Sympozjum są omawiane cztery tematy: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię’, ‘Wybrane zagadnienia z posługi spowiednika’, ‘Drugi rok przygotowania do Światowych Dni Młodzieży’ oraz ‘Rok Życia Konsekrowanego’. Spotkanie potrwa do czwartku 29 stycznia.

Sympozja dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych i spowiedników kapłańskich organizowane są od 1982 r. przez Komisję Episkopatu ds. Duchowieństwa, której przewodniczącym jest obecnie kard. Stanisław Dziwisz. Zadaniem Komisji jest przede wszystkim formacja do kapłaństwa i posługi kapłańskiej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...