Stacja u Matki Bożej Większej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Opis stacji

Kościół świętuje Niedzielę Wielkanocną w rzymskim Betlejem: narodziny Chrystusa w ciele i narodziny nowego życia, dostępnego dla nas przez Zmartwychwstanie, łączą się z sobą architektonicznie i przez sztukę w Bazylice Matki Bożej Większej (Basilica di Santa Maria Maggiore), wzniesionej przez papieża Liberiusza.

Na zlecenie błogosławionego Piusa IX Virginio Vespigniani ozdobił konfesję bazyliki siedemdziesięcioma odmianami marmuru. Pomnik pogrążonego w modlitwie Piusa IX to wyraz jego głębokiego nabożeństwa do Matki Boskiej; papież spogląda w górę i uśmiecha się łagodnie do wizerunku Maryi w apsydzie.

Ferdinando Fuga, architekt odpowiedzialny za fasadę bazyliki, tworząc baldachim nad ołtarzem głównym, wykorzystał cztery kolumny z porfiru zarezerwowanego w starożytności do użytku wyłącznie przez rzymskich cesarzy. Ołtarz, także wykonany z porfiru, zawiera relikwie świętych Mateusza i Hieronima oraz męczenników Symplicjusza, Faustyna i Beatrycze, natomiast w mensie ołtarzowej znajdują się relikwie pierwszego chrześcijańskiego męczennika Szczepana i wielkiego rzymskiego diakona Wawrzyńca.

Mozaika na zworniku łuku triumfalnego przedstawia pusty tron wysadzany szlachetnymi kamieniami i podtrzymujący krzyż, co stanowi symboliczne przywołanie wielkanocnego zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i Jego przyszłe przyjście w chwale, gdy dopełni się już historia. Czas między tymi dwoma epokowymi wydarzeniami to czas Kościoła i stąd bazylika pełna jest obrazów tej powszechności Kościoła. Po lewej stronie łuku triumfalnego mamy Trzech Mędrców – pierwszych pogan, których objęła historia zbawienia – składających dary Chrystusowi. Ta wyjątkowo piękna mozaika przedstawia Chrystusa siedzącego w majestacie, natomiast Mędrcy odziani w odznaczające się jaskrawą kolorystyką szaty nasuwają skojarzenia z egzotycznymi i odległymi miejscami, które dopiero mają się stać częścią historii zbawienia. Po bokach Chrystusa przedstawionego w wieku młodzieńczym znajdują się dwie kobiety: jedna w stroju księżniczki, druga opatulona płaszcz. Są to, jak sądzą badacze, wyobrażenia Kościoła Żydów i Kościoła Pogan, obecnie zjednoczonych przez życie, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, powszechnego Zbawiciela. Ten sam wątek kontynuowany jest po drugiej stronie łuku na mozaikach przedstawiających zapisane w apokryfach przybycie Świętej Rodziny do Egiptu, gdzie lokalny władca składa hołd Dzieciątku, uznając jego Bóstwo.

Stacja u Matki Bożej Większej   wydawnictwom.pl George Weigel: Rzymskie pielgrzymowanie Gdy ogląda się wnętrze bazyliki od strony głównego ołtarza, widać, że wypełnia ją światło wpływające przez rozetę zamontowaną w 1995 roku. Witraż rozety o średnicy 20 metrów jest dziełem węgierskiego artysty Jánosa Hajnala i przedstawia Maryję w purpurze trzymającą Dzieciątko, a nad nimi unosi się gołębica. Po prawej stronie Maryi znajdują się tablice z dziesięcioma przykazaniami i menora, symbolizujące Stary Testament, natomiast po lewej są kielich i hostia wskazujące na Nowe Przymierze zawarte na Kalwarii i potwierdzone Zmartwychwstaniem.

Figurę Maryi Królowej Pokoju (Regina Pacis), którą mijają pielgrzymi wchodzący do Bazyliki Matki Boskiej Większej, wyrzeźbił w roku 1918 Guido Galli. Podarował ją Benedykt XV, papież, który nadaremno starał się powstrzymać samozagładę Europy podczas pierwszej wojny światowej.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...