Czekając na Pięćdziesiątnicę

Okres wielkanocny w tradycji bizantyjskiej. Rozważania.

Druga niedziela ukazuje postać kobiet niosących wonności( Marii Magdalenie, Marii Matce Jakuba i Salomei). Ewangelia ukazuje ich spotkanie z aniołem, który jako pierwszy obwieścił im prawdę o zmartwychwstaniu, którą następnie przekazały uczniom zamkniętym w wieczerniku. Znaczące jest także ewangeliczne wspomnienie Józefa z Arymatei, który mimo piastowania wysokiej pozycji społecznej nie obawiał się podejść do Piłata i poprosić o ciało swojego Mistrza. W czasie Boskiej Liturgii Cerkiew czci go troparionem „Bogobojny Józef”.

Kolejna niedziela jest poświęcona paralitykowi co potwierdza fakt iż chorzy i cierpiący byli szczególnie bliscy Chrystusowi. Paralityk był przez 38 lat przykuty do łóżka, nie mógł liczyć na niczyją pomoc nie mówiąc już o szansie na uzdrowienie, które było możliwe poprzez obmycie w sadzawce której wody poruszał Anioł Pański. Jezus daje przede wszystkim nadzieję owemu choremu pytając go w sposób bezpośredni „ Czy chcesz być uzdrowiony”. Następnie ujawniana jest magiczna moc słowa, które powoduje iż chory wstaje, mało tego daje publiczne świadectwo swojego uzdrowienia przed ludzmi.

Spotkanie Jezusa z samarytanką opisuje św. Jan z perspektywy narratora. Historia w proklamowanym fragmencie ewangelii jest niezwykła sama choćby ze względu na fakt, że opisuje rozmowę Samarytanki i Żyda, przedstawicieli zwaśnionych ze sobą grup. Ponadto Chrystus ukazuje ludzką istotę poprzez prośbę o wodę pitną, choć z drugiej strony ujawnia swą Boską naturę poprzez przedstawienie siebie jako depozytariusza wody żywej, która nie będzie wywoływała naturalnego pragnienia. Podobnie wygląda sytuacja w trakcie posiłku z uczniami, którzy ponownie nie rozumieją słów wypowiadanych przez Mistrza. Jezus będąc obecnym przy stole ma jednak świadomość istnienia pokarmu niematerialnego, którym jest realizacja woli Ojca i wypełnienie ziemskiej misji. Istotny jest także motyw ewangelizacji, której impulsem było spotkanie kobiety z Chrystusem, a efektem nawrócenie wielu samarytan.

Cykl niedziel popaschalnych wieńczy wspomnienie ślepca, któremu Jezus przywrócił wzrok. Jest to kolejny dowód nie tylko na współczucie i miłosierdzie Boga, ale także objawienie mocy Chrystusa, który po zmartwychwstaniu objawiał swą moc czyniąc cuda.

Spotkania z Chrystusem odcisnęły tak duże piętno na przywołanych postaciach, że stały się impulsem do dania świadectwa i ewangelizacji. Osoby będące na marginesie ówczesnego społeczeństwa( kobiety, chorzy) zostały docenione , mało tego stały się świadkami i apostołami Chrystusa w świecie, który traktował ich z pogardą. To właśnie kobiety jako pierwsze obwieściły apostołom prawdę o Zmartwychwstaniu, choć ich świadectwo było traktowane z wielkim dystansem i niedowierzaniem .

W tradycji bizantyńskiej święto Wniebowstąpienia Pańskiego kończy radosny okres paschalny. Rozpoczyna także bezpośredni okres oczekiwania na uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
_________________________________

1Troparion- poetycki śpiew liturgiczny w tradycji bizantyjskiej o prostej strukturze i rytmicznej kadencji, który przybliża nam historię i znaczenie soteriologiczne danego święta, wydarzenia lub świętego.

2 Artos gr. chleb (kwaszony)- chleb pszeniczny, na którym widnieje wizerunek Chrystusa zmartwychwstałego. Poświęcony w pierwszy dzień Paschy, przez cały tydzień jest wystawiony w cerkwiach aż do niedzieli św. Tomasza, tzw. antypaschy, po czym chleb rozdaje się wiernym.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...