Perła wśród polskich kolęd

Od ponad dwustu lat w okresie Bożego Narodzenia rozbrzmiewa w naszych świątyniach i domach kolęda niezwykła, zasługująca na miano bożonarodzeniowego hymnu. Jest to „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, autorstwa Franciszka Karpińskiego, rozpoczynająca się od słów „Bóg się rodzi, moc truchleje”.

To właśnie patriotyczne akcenty zawarte w tej strofie, jakże ważne w okresie zawirowań naszych dziejów, stały się ongiś podstawą do wnoszenia postulatów, aby „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” uczynić nawet hymnem narodowym. Tym również należy tłumaczyć zdecydowaną w okresie zaborów i okupacji ingerencję cenzury, która nakazywała zastępować wyraz „Ojczyzna” słowem „Kraina”. Jeżeli gdzieś jeszcze pobrzmiewa i dziś sformułowanie: Błogosław krainę miłą, to jest to wynikiem zakorzenienia się takiego właśnie wariantu tekstowego w licznych przekazach źródłowych. Akcent patriotyczny ostatniej strofy kolędy „Bóg się rodzi” wpływał też na jej niezwykłą popularność w szczególnie trudnych momentach naszego narodu. Włączano ją na przykład do cyklu śpiewów powstańczych, o czym może świadczyć fakt zamieszczenia tej kolędy wśród tak patriotycznych utworów jak „Mazur Dąbrowskiego”, „Marsz 1831”, „Marsz więźniów prowadzonych w Syberię” (w rękopiśmiennym zbiorku pt. „Śpiewy 1831 roku”, przechowywanym w Kijowie).

W „Kancjonale katolickim” (P. Hlubka), wydanym w Opolu w 1840 r. pojawia się zupełnie inna wersja ostatniej strofy kolędy nazwanej w tym zbiorze „Pieśnią godową”.

„Podnieś rękę boskie Dziecię!

Pobłogosław nas łaskawie !

W dobrych radach, w dobrym bycie,

A najbardziej w dusznej sprawie;

By się nam niebo dostało,

O to cię dziś upraszamy:

A Słowo Ciałem się stało

I mieszkało między nami”.

Taka też wersja (z początkowym zwrotem „Podnieś rękę Boże Dziecię”) występuje w niektórych późniejszych zbiorach pieśni Śląska Cieszyńskiego, w tym również w popularnym „Kancjonale Janusza”.

Jeszcze inną, godną odnotowania zmianę fragmentu tekstu ostatniej strofy, ukazuje wydany w Częstochowie w 1882 r. „Wybór pieśni nabożnych”:

„Podnieś rękę boskie Dziecię

Błogosław nam tu na ziemi

W dobrych radach, w dobrym bycie,

Bądź zawsze z twymi wiernymi” (...)



Pewna odmienność dotyczy także początkowego zwrotu „Bóg się rodzi, moc truchleje”. W części tradycji śląskiej, np. w przytaczanym już „Kancjonale opolskim” oraz w cieszyńskim „Kancjonale Janusza” druga część wersu brzmi: „moc słabnieje”. Słownik staropolszczyzny traktuje te zwroty jednakowo: truchleć = niknąć w oczach, wątleć, schnąć, słabieć, spadać z sił, ale niemniej tego typu zróżnicowane sformułowania mogą świadczyć o pewnej odrębności śpiewów bożonarodzeniowych oraz stanowić cenny szczegół dla badaczy tradycji i kręgów kulturowych.

„Pieśń o Narodzeniu Pańskim” niemal od publikacji tekstu śpiewano na różne melodie, a najbardziej dziś znana, polonezowa wersja melodyczna została zaadaptowana w okresie późniejszym. Na temat pochodzenia tej melodii zdania badaczy są dosyć podzielone. Niektórzy muzykolodzy twierdzą, że w adaptacji sięgnięto do dawnego poloneza koronacyjnego królów polskich, znanego już w czasach Stefana Batorego. Inni natomiast uważają, iż melodię opracowano później, do istniejącego już tekstu, wzorując się nieco na kolędzie „W żłobie leży”. Jest też pewna sugestia, że anonimowy twórca melodii do pieśni Karpińskiego mógł się posłużyć pewną pastorałką z XVIII w. Tradycja śpiewania kolędy „Bóg się rodzi” na popularną dziś melodię, o złagodzonym nieco rytmie polonezowym, utrwaliła się od pierwszej połowy XIX w., o czym świadczy fakt zamieszczenia jej w tej właśnie wersji melodycznej w „Śpiewniku Mioduszewskiego” z 1838 r.

W niektórych opracowaniach pieśni (np. w „Chorale Nachbara” z 1856 r.) próbowano zastąpić taneczną melodię inną wersją, utrzymaną w stylu bardziej chorałowym, ale poza przedrukiem w cieszyńskich zbiorach towarzyszeń organowych, melodia ta nie zdobyła zbytniej popularności.

Kolęda Bóg się rodzi nabrała z biegiem czasu ważnego znaczenia ekumenicznego, gdyż została zaakceptowana również przez inne wspólnoty chrześcijańskie, np. zamieszcza ją „Śpiewnik Kościoła narodowego”, wydany w Krakowie w 1926 r., „Śpiewnik ewangelicki”, opublikowany w Cieszynie w 1934 r., pojawia się także w „Śpiewniku Kościoła Powszechnego Rady Ekumenicznej”, (Warszawa 1948), w „Kancjonale Kościoła Metodystycznego”, wydanym w Warszawie w 1970 r, czy wreszcie w najnowszym wspólnym „Śpiewniku Ewangelickim” (Bielsko – Biała 2002).

Niewątpliwie „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” (obok „Pieśni Porannej” i „Wieczornej”) należy do najpopularniejszych utworów religijnych Franciszka Karpińskiego. Na ponadczasową wartość tej kolędy wskazuje fakt, że jest wciąż chętnie śpiewana i przekazywana, jak drogocenna perła, następnym pokoleniom.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Kwiecień 2024
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...