Chrzest? Tak, chcę!

W ostatnich latach w Europie odnotowuje się coraz więcej chrztów osób dorosłych. W tym roku w samej Austrii podczas świąt Wielkanocnych sakrament ten przyjmie 300 osób. Rekordowa liczba zostanie ochrzczona w diecezjach Anglii i Walii – 4,7 tys. katechumenów.

Reklama

Dzisiaj w czasie liturgii Wigilii Paschalnej w wiedeńskiej katedrze św. Stefana kard. Christoph Schönborn ochrzci trzy dorosłe osoby: dwie kobiety i 22-letniego studenta z Hamburga. W całej archidiecezji sakrament ten przyjmie w sumie 90 osób. Dla porównania w roku ubiegłym było 65 katechumenów a w 2009 – 52. W większości mają oni od 20 do 40 lat i pochodzą z różnych środowisk. Są wśród nich wyznawcy innych religii, ale także osoby z rodzin areligijnych a nawet antyreligijnych.

Sporą grupę katechumenów stanowią imigranci z różnych krajów świata, także muzułmanie i ludzie pochodzący z byłych krajów komunistycznych, w których nie mieli z powodów rodzinnych, politycznych i społecznych żadnej styczności z życiem religijnym. Wielu ma za sobą długą drogę w poszukiwaniu Boga, inni decydują się na chrzest, gdyż zawarli małżeństwo z katolickim partnerem a jeszcze inni dlatego, że odkryli piękno Kościoła katolickiego i dobrze się w nim czują.

Kandydaci przez rok byli w parafiach intensywnie przygotowywani do chrztu przez księży i asystentów duszpasterskich. Zgodnie z tradycją katechumeni oprócz chrztu przyjmują także dwa kolejne sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: pierwszą Komunię św. i bierzmowanie.

W tym roku we Francji chrzest przyjmie dokładnie 2952 dorosłych. Taka liczba nowo ochrzczonych Francuzów powtarza się w ostatnich latach stale. Około dwóch trzecich z nich to kobiety. Najliczniejsi mają od 25 do 29 lat, a w ogóle 60 proc. z nich nie przekracza tym razem 35. roku życia.

56 proc. urodziło się w rodzinach chrześcijańskich, głównie katolickich. Jednak 4 proc. przyjmujących w tym roku chrzest we Francji to konwertyci z islamu.

„Większość katechumenów uważa, że w dzisiejszym społeczeństwie nie jest łatwo deklarować się jako katolik” – powiedział bp Jean-Claude Boulanger. Jest on we francuskim episkopacie odpowiedzialny za katechumenat dorosłych, przygotowujących się do chrztu.

Rekordową liczbę dorosłych osób, ok. 4,7 tys., przystępujących do chrztu św. odnotują w tym roku diecezje Anglii i Walii. Wśród nich do Kościoła katolickiego zostanie też przyjętych 900 osób, które są członkami Ordynariatu Personalnego Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów. 61 z nich to byli duchowni anglikańscy – informuje episkopat Anglii i Walii.

Jak zaznaczono, wśród przyszłych katolików są osoby z różnych warstw społecznych, zarówno lekarze, prawnicy, studenci jak i kierowcy ciężarówek. Większość z nich mieszka w aglomeracji londyńskiej. We wspomnianej grupie są zarówno osoby dorosłe, które dotychczas nie przyjęły chrztu, jak i członkowie innych wspólnot chrześcijańskich, którzy pragną pełnej jedności z Kościołem katolickim.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  « » Styczeń 2018
  N P W Ś C P S
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10

  Reklama

  Pobieranie...

  Reklama