Różaniec na pewno nie jest nudny!

Nawet jeśli różaniec może się wydawać nieco monotonny – to na pewno nie jest nudny. Tego niestety się nie da opowiedzieć, tego trzeba doświadczyć – powiedział ks. Teodor Sawielewicz. Rekolekcjonista, założyciel kanału Teobańkologia, w rozmowie z KAI zachęcił do odmawiania modlitwy różańcowej, nie tylko w październiku. Opowiedział także o fenomenie kanału Teobańkologia oraz o planach na przyszłość związanych z dalszą działalnością interntową. W sierpniu tego roku kanał Teobańkologii na YT przekroczył pół miliona subskrybentów.

KAI: Różaniec, w którym ciągłe powtarza się „Zdrowaś Maryjo”, niektórym wydaje się nudną modlitwą. Ma Ksiądz jakiś sposób, aby tak nie było?

Tak, zacząć się modlić! To jedyny sposób, żeby poznać głębię tej modlitwy. Ona ma jakby dwie warstwy. Z zewnątrz wygląda to na właśnie powtarzanie tych samych treści, na nudną, bezmyślną, mechaniczną czynność. Druga warstwa – głębsza – to rozważania Bożych tajemnic, całego bogactwa sytuacji, wydarzeń, postaci powiązanych w jakiś sposób ze sobą i życiem każdego z nas. Jan Paweł II pisał, że poszczególne tajemnice odzwierciedlają rytm ludzkiego życia – przeplata się w nich radość, zachwyt, cierpienie itd. W ich świetle człowiek może rozeznać swoje powołanie, spojrzeć na pewne sprawy z Bożej perspektywy, zrozumieć sens poszczególnych wydarzeń w swoim życiu, zaakceptować i przyjąć Jego wolę. Warstwa powtarzania i rozważania tworzą całość, dlatego – nawet jeśli różaniec może się wydawać nieco monotonny – to na pewno nie jest nudny. Tego niestety się nie da opowiedzieć, tego trzeba doświadczyć.

KAI: A kto nauczył Księdza modlitwy różańcowej? Mógłby Ksiądz przybliżyć tę historię?

Pamiętam nabożeństwa różańcowe w mojej parafii. Jeśli mam być szczery — jako dziecko bardzo ich nie lubiłem, ale starałem się być sumienny jako ministrant w uczestnictwie w nich. Przypominam sobie też różańce robione z kasztanów na lekcje religii.

KAI: Jak zachęciłby Ksiądz tych nieprzekonanych do sięgnięcia po różaniec?

Argumentów miałbym sporo, a o różańcu mógłbym opowiadać godzinami! Jednak uważam, że przykłady pociągają bardziej niż nawet najlepiej dobrane słowa. Ta modlitwa ma szczególna wartość i moc, przemienia serce i życie – potwierdzają to świadectwa ludzi z całego świata. O jej wartości mówili doktorzy Kościoła, święci, błogosławieni, papieże, a także zwykli, prości ludzie, którzy zawdzięczają jej zdrowie, małżeństwo, potomstwo, nawrócenie bliskich… Chwyć za różaniec, a wkrótce będziesz miał własne świadectwo!

KAI: Wróćmy jeszcze na koniec do kanału Teobańkologia, co według Księdza jest największym sukcesem tego projektu, który cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem młodych, ale nie tylko?

Celem istnienia i działania Teobańkologii jest chwała Boża i pożytek ludzi. Misją i zadaniem jest ewangelizacja, a także budowanie wiary oraz osobowych relacji z Bogiem i ludźmi. Działalność tej naszej internetowej społeczności stwarza ludziom możliwość codziennej modlitwy we wspólnocie, poznawania Pisma Świętego, zadania pytania dotyczącego prawd wiary, liturgii, tradycji, moralności i poszukiwania własnej drogi na spotkanie Jezusa. O ile można rozpatrywać to w kategoriach sukcesu, to powiedziałbym, że za sprawą łaski Bożej jest nim właśnie to, że za pośrednictwem Teobańkologii wielu – młodych, starszych, pogubionych, wątpiących – tę drogę odnalazło, spotkało żywego Boga i nawiązało z Nim piękną relację.

KAI: Czy w najbliższym czasie planowane są jakieś nowości na kanale?

Najbliższa przyszłość Teobańkologii jest już dobrze zaplanowana i przemodlona, ta dalsza dopiero się kształtuje – przy dużym zaangażowaniu naszych odbiorców. Pomysłów jest wiele, Duch Święty w odpowiednim czasie wskaże nam możliwość i kolejność ich realizacji. Nowości oczywiście będą, na ten moment mogę powiedzieć tylko tyle, że powstanie sporo treści i nowe miejsca w sieci dla młodych i dla małżeństw. By dowiedzieć się więcej, polecam śledzić nasze media społecznościowe na Facebooku, YouTubie, TikToku, Instagramie, Spotify, Tidal, iTunes. Zapraszam :)

KAI: Dziękuję za rozmowę.

***

Teodor Sawielewicz – ksiądz katolicki archidiecezji wrocławskiej, streamer, youtuber, charyzmatyk, pasjonat głoszenia Słowa Bożego i baniek mydlanych, były stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Urodził się 12 lutego 1988 r. Zaraz po święceniach kapłańskich w 2017 roku rozpoczął dzieło, które nazwał „Teobańkologia”. Znany głównie z prowadzenia różańca i modlitw wstawienniczych na żywo, w których uczestniczy każdego dnia kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

 

Teobańkologia - zespół osób, które dążą z pomocą łaski Bożej do tego, by Ewangelia niosła się jak najdalej, a Jezus i Maryja byli bardziej znani i kochani. Nazwa wzięła się od imienia ks. Teodora, jego pasji do baniek mydlanych oraz przesłania – „teologii”, którą ma do przekazania. Owoce prac zespołu można znaleźć na portalach społecznościowych m.in.  Facebook, Youtube i Instagram.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Maj 2024
N P W Ś C P S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
Pobieranie... Pobieranie...