Propozycje śpiewów - św. Szczepana, św. Jana Ewangelisty

publikacja 22.12.2012 10:43

ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA, PIERWSZEGO MĘCZENNIKA


Rozpoczęcie:
Nie było miejsca dla Ciebie (1-3)
W antyfonie na wejście z dzisiejszego święta słyszymy, że "Bramy nieba otworzyły się przed świętym Szczepanem, który został uwieńczony chwałą, jako pierwszy z męczenników". Nawiązując do tych słów oraz do tajemnicy żłóbka, który stoi w cieniu krzyża śpiewajmy "Nie było miejsca dla Ciebie".

Przygotowanie Darów:
Przystąpmy do szopy (1-2)
Jezus Chrystus obiecuje nam, że kto wytrwa przy Nim do końca, będzie zbawiony. Podczas procesji z Darami ofiarnymi można wykonać kolędę "Przystąpmy do szopy", w której chwalimy Chrystusa za to, że zstąpił na ziemię dla naszego zbawienia.

Komunia święta:
Tryumfy Króla niebieskiego (1-3)
W nawiązaniu do antyfony na Komunię świętą ("Ukamienowali Szczepana, który wołał i mówił: Panie Jezu, przyjmij ducha mego") zaśpiewajmy podczas przyjmowania Ciała Jezusa Chrystusa kolędę "Tryumfy Króla niebieskiego".

Uwielbienie po Komunii świętej:
Pan jest mocą swojego ludu (1x3)
W psalmie responsoryjnym słyszeliśmy wołanie: "Bądź dla mnie skałą schronienia, warownią, która ocala. Ty bowiem jesteś moją skałą i twierdzą, kieruj mną i prowadź przez wzgląd na swe imię". Po Komunii świętej śpiewajmy kanon "Pan jest mocą swojego ludu".

Obrzęd błogosławieństwa owsa:
Z narodzenia Pana (1-3)
W zachęcie przed błogosławieństwem słyszymy: "Czytamy w Ewangelii św. Łukasza, że Maryja porodziła Jezusa w grocie, w której betlejemscy pasterze pilnowali swoich stad, i że złożyła Go w żłobie", dlatego w czasie obrzędu błogosławieństwa owsa warto zaśpiewać "Z narodzenia Pana".

Zakończenie:
Ach, ubogi żłobie (1-4)
Przed Ewangelią słyszeliśmy: "Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie, Pan jest Bogiem i daje nam światło". Wyraźmy tę prawdę, śpiewając na zakończenie "Ach, ubogi żłobie".

 

ŚWIĘTO ŚW. JANA, APOSTOŁA I EWANGELISTY


Rozpoczęcie:
Wesołą nowinę bracia słuchajcie (1-4)
Odwołując się do antyfony na wejście: "Sławimy świętego Jana, który w czasie Wieczerzy spoczywał na piersi Pana Jezusa. Błogosławiony Apostoł, któremu zostały objawione tajemnice nieba. Przez swoją Ewangelię rozszerzył po całym świecie słowa życia" oraz trwającej oktawy Narodzenia Pańskiego, rozpocznijmy Mszę świętą śpiewem kolędy "Wesołą nowinę bracia słuchajcie", wychwalając Boga za objawienie tajemnic nieba.

Przygotowanie Darów:
Bracia patrzcie jeno (1, 3)
W nawiązaniu do liturgii Słowa Boga, a zwłaszcza do pierwszego czytania, w czasie przygotowania Darów wykonajmy pierwszą i trzecią zwrotkę kolędy "Bracia patrzcie jeno".

Komunia święta:
Bóg się rodzi, moc truchleje (1-5)
W antyfonie na Komunię świętą słyszymy: "Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Z jego pełności otrzymaliśmy wszyscy". W czasie Komunii świętej śpiewajmy kolędę "Bóg się rodzi, moc truchleje".

Uwielbienie po Komunii świętej:
Boże, zmiłuj się nad nami (1-4)
Psalmista głosi: "Pan króluje, wesel się, ziemio, radujcie się, liczne wyspy". Odpowiadając na jego wezwanie, wychwalajmy Boga śpiewem psalmu "Boże, zmiłuj się nad nami".

Obrzęd błogosławieństwa i spożywania wina:
Kolędy lub utwory organowe
Tradycja mówi, że nieżyczliwi ludzie przygotowali świętemu Janowi kubek zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił wino i w ten sposób uwolnił je od trucizny. Na tę pamiątkę błogosławimy i spożywamy dzisiaj wino. W czasie tego obrzędu mozemy wykonywać kolędy lub bożonarodzeniowe utwory organowe, np. "In dulci jubilo singet" Jana S. Bacha czy "Puer Natus in Bethlehem" Dietricha Buxtehude'a.

Zakończenie:
Gdy śliczna Panna (1-3)
Liturgię Mszy świętej zakończmy śpiewem kolędy "Gdy śliczna Panna", w której - w myśl dzisiejszego psalmu responsoryjnego - wyrażamy naszą radość z narodzin Bożego Syna.