Boża miłość najpełniej jaśnieje we wspólnocie

Piąta rocznica obecności Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w archidiecezji warszawskiej.

- Tym, co czyni was bliskimi i pożytecznymi dla Kościoła i społeczeństwa, to wasza jedność w Chrystusie - podkreślił abp Celestino Migliore, który z okazji piątej rocznicy obecności Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w archidiecezji warszawskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej przy ulicy Łazienkowskiej. - Ta rocznica ma siłę i piękno jubileuszy, czyli ‘Czasu Pana’, czasu przeznaczonego na to, aby robić miejsce dla Jego twórczego i zbawczego działania w nas i wokół nas – powiedział w homilii nuncjusz apostolski w Polsce.

Abp Migliore podkreślił, że przemiana ludzkiego serca może się dokonać jedynie mocą Chrystusa Zmartwychwstałego. - Krzepiąca miłość Boga jest zdolna uleczyć każdą naszą ranę i otworzyć wszystkie horyzonty wolności - zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że tym, co pozwala człowiekowi uwierzyć w miłość Boga, to doświadczenie tej Miłości w relacji z drugą osobą. - Tysiące razy powtarzamy, że Bóg jest Miłością, ale dopóki nie zauważymy ludzi, czy wspólnot, w których rozbłyska miłość Boga, to powtarzane słowa będą martwe, będą przypominały jedynie pozbawione sensu hasło reklamowe – stwierdził abp Migliore. Dodał przy tym, że gdy Bóg rzeczywiście ukazuje swoje oblicze Jego Miłość jest słodka i łagodna, bezwarunkowa i absolutna, skrojona na miarę każdego z nas. Ona może wszystko przemienić – podkreślił.

Nuncjusz Apostolski w Polsce wyraził także wdzięczność braciom i siostrom ze Wspólnot Jerozolimskich za ich obecność w stolicy. – Dziękujemy, że zawitaliście także do Warszawy aby dzielić się z nami doświadczeniem twórczej miłości Boga, która potrafi naprawić także to, co my sami wcześniej popsuliśmy – powiedział arcybiskup. Stwierdził, że tym, co czyni wspólnotę braci i sióstr bliskimi i pożytecznymi dla Kościoła i społeczeństwa to ich jedność w Chrystusie. - Kiedy patrzymy na was, to pomimo osobistych zalet, które mają konkretne osoby, widzimy przede wszystkim waszą wspólnotę i ciągle obecnego w niej Chrystusa. To On przyciąga w to miejsce, daje światło, przywraca radość i odwagę oraz prowadzi ludzi do pojadania – zauważył abp Migliore przypominając słowa Chrystusa, że gdzie są dwaj albo trzej zebrani w Jego imię, tam On jest pośród nich. Dodał, że nie da się być jak Jezus i działać jak Jezus, jeśli nie staniemy się jednym ciałem wiary, czyli pełną komunią między sobą i z Nim.

Wspólnoty Jerozolimskie narodziły się w latach 70. z inicjatywy kardynała Marty, ówczesnego arcybiskupa Paryża, i ojca Pierre-Marie Delfieux w sercu ruchu odnowy, jaka nastąpiła po Soborze Watykańskim II. Gromadzą one mnichów, mniszki i osoby świeckie pragnące, zgodnie z własnym charyzmatem i własnymi zobowiązaniami, dzielić tę samą duchowość zapraszającą ich do życia „w sercu miast, w sercu Boga”.

W ciągu ostatnich pięciu lat obecności w Warszawie wokół braci i sióstr utworzyła się Wspólnota Ewangeliczna „Nowe Jeruzalem”, Wspólnota Rodzin, Wspólnota Adoramus oraz Wspólnota Młodych. W kościele przy Łazienkowskiej spotyka się również Warszawska Grupa Medytacji Chrześcijańskiej, a od września 2014 zaczęła także funkcjonować szkoła pisania ikon „Atelier św. Eliasza” prowadzona przez s. Mateuszę. Obecnie warsztat liczy 7 osób i planowane jest stworzenie większej grupy.

W związku z ogłoszonym przez papieża Rokiem Życia Konsekrowanego w IV Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza, 26 kwietnia w kościele przy Łazienkowskiej rozpocznie się tygodniowa nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaproszeni są do niej wszyscy mieszkańcy Warszawy, w tym zwłaszcza wspólnoty zakonne oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...