Mistagogia tematem VIII Sympozjum Liturgicznego Diecezji Siedleckiej

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 22.10.2010 22:51

Mistagogia jako pogłębione wtajemniczenie - będzie głównym tematem VIII sympozjum liturgicznego diecezji siedleckiej, poświęconego programowi duszpasterskiemu „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Głównymi prelegentami będą: biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski, ks. prof. dr hab. Zbigniew Wit i ks. dr hab. Bogusław Migut z KUL oraz o. dr Ryszard Szmydki OMI z Poznania.

Sympozjum odbędzie się 23 października w sali wielofunkcyjnej KLO przy kościele pw. św. Józefa w Siedlcach. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.15.

Na początek w tematykę sympozjum, wykładem pt.: „Mistagogia nieodzownym etapem chrześcijańskiego wtajemniczenia”, wprowadzi słuchaczy bp dr hab. Zbigniew Kiernikowski, prof. UMK.

Następnie o katechezie mistagogicznej Ojców Kościoła i jej aktualności dzisiaj, powie ks. dr Jerzy Duda, WSD Siedlce i UKSW Warszawa. Ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL, wygłosi wykład na temat mistagogicznego wymiaru okresu wielkanocnego.

Po krótkiej przerwie o mistagogii jako stałej formacji chrześcijańskiej będzie mówił ks. prof. dr hab. Zbigniew Wit z KUL a następnie o wspólnocie wierzących jako środowisku doświadczania paschalnego misterium Chrystusa opowie o. dr Ryszard Szmydki OMI z Poznania. Później zaplanowano dyskusję. O godzinie 13.00 rozpocznie się eucharystia pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego a całość zakończy agapa.

W skierowanym do diecezjan słowie, biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski zaprasza do udziału w sympozjum i wyjaśnia czym jest mistagogia, czyli ostatni okres wtajemniczenia chrześcijańskiego, ale także stały i niezbędny element formacji wszystkich ochrzczonych.

„Mistagogia wprowadza w misterium sprawowane w liturgii, we wspólnocie Kościoła. Zagadnienie to dotyczy nie tylko nowo ochrzczonych, ale także każdego z nas. Jako ochrzczeni ciągle bowiem potrzebujemy wprowadzania w tajemnicę Jezusa Chrystusa” – pisze bp Kiernikowski.

Biskup siedlecki zaprasza zarówno kapłanów, osoby konsekrowane, alumnów Wyższego Seminarium Duchownego, jak i wiernych świeckich i zaleca aby podobne sympozja zostały zorganizowane w poszczególnych rejonach diecezji, w Białej Podlaskiej, Garwolinie, Parczewie i Siedlcach. Ich celem ma być przekazanie treści z diecezjalnego sympozjum wiernym z wymienionych rejonów, tak aby podjętym programem duszpasterskim objąć jak największą liczbę diecezjan. Do przeprowadzenia tych sympozjów Biskup zaprasza, oprócz duszpasterzy, szczególnie świeckich katechetów.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona