Dobrze czynić wszystkim
Roman Koszowski /Foto Gość

Dobrze czynić wszystkim

Brak komentarzy: 0

Ks. Leszek Smoliński

publikacja 18.03.2022 09:06

Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem.

Wprowadzenie

Ukraina krwawi. Coraz częściej są bombardowane cywilne dzielnice mieszkaniowe. Liczna ofiar rośnie, a cierpienie ludności wydaje się wręcz niewyobrażalne. Z wielu serc wydobywa się bezradne wołanie:

„Usłysz, o Panie, moją modlitwę,
przyjm moje błaganie
w wierności swojej, wysłuchaj mnie w swej sprawiedliwości!” (Ps 143,1).

Papież Franciszek wzywa nas w tej trudnej po ludzku sytuacji słowami „Orędzia na Wielki Post 2022” do szukania skarbu, odnajdywania drogi z Jezusem i do Jezusa, który przeszedł przez życie dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich (por. Dz 10, 38). Natomiast św. Paweł zachęca: „W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 9-10a).

***

Stacja I. Jezus na śmierć skazany

„Nie ustawajmy w wykorzenianiu zła z naszego życia. Niech post cielesny, do którego wzywa nas Wielki Post, umocni naszego ducha do walki z grzechem. Nie ustawajmy w proszeniu o przebaczenie w sakramencie pokuty i pojednania, wiedząc, że Bóg niestrudzenie nam przebacza (…) Post przygotowuje glebę, modlitwa nawadnia, jałmużna użyźnia. Mamy pewność w wierze, że „gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy” i że dzięki darowi wytrwałości otrzymamy obiecane dobro (por. Hbr 10, 36) dla naszego i innych zbawienia (por. 1 Tm 4, 16)” (nr 2.3).

Stacja II. Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

„Zbyt często nasze życie jest zdominowane przez chciwość i pychę, przez pragnienie posiadania, gromadzenia i konsumowania, jak to pokazuje głupiec z ewangelicznej przypowieści, który uważał swoje życie za bezpieczne i szczęśliwe, gdyż miał wielkie zbiory, jakie zgromadził w swoich spichlerzach (por. Łk 12, 16-21). Wielki Post zaprasza nas do nawrócenia, do zmiany mentalności, tak aby życie miało swoją prawdę i piękno nie tyle w posiadaniu, ile w dawaniu, nie tyle w gromadzeniu, ile w sianiu dobra i dzieleniu się nim” (nr 1).

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 1 z 7 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..