Adoracja to post oczu i czas umartwienia wszystkich zmysłów

Adoracja Najświętszego Sakramentu to post oczu i czas umartwienia wszystkich zmysłów – mówił 13 stycznia bp Piotr Greger podczas nocnego czuwania modlitewnego w parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych na Śląsku Cieszyńskim.

Biskup nawiązując do adhortacji apostolskiej „Marialis cultus”, przypomniał, że właściwy model pobożności maryjnej stanowi wzór naśladowania Maryi w oddawaniu czci należnej Bogu. Analizując hymn „Magnificat”, kaznodzieja podkreślił, że jest on m.in. przykładem głębokiego rozumienia postawy ludzi ubogich. „Treść tego hymnu opiewa miłosierdzie Boże względem swych sług, a także Jego potęgę zdolną wywyższyć ludzi pokornych. Hymn Maryi jest w swojej treści zwarty i wolny od jakiegokolwiek pragnienia zemsty. Matka Jezusa świadomie akceptuje swą niską pozycję społeczną i status związany ze stanem dziewictwa. Jako pokorna służebnica Pana uczy nas umiejętności wielbienia Boga i zachęca do praktykowania tej formy modlitwy” – podkreślał hierarcha.

Przypomniał też, że bł. papież Jan Paweł II w swej ostatniej encyklice ukazywał Maryję jako „żywe tabernakulum” – wzór adoracji Jezusa obecnego w Eucharystii, jako tę, która trwa na adoracji i do takiej modlitwy zachęca wszystkich uczniów Chrystusa. „Adoracja jest pełnym napięcia patrzeniem, adorator nigdy się nie nudzi, chociaż wpatrywanie się w kogoś może trwać nawet bardzo długo. Kiedy adorator się znudzi, to już nie jest adoratorem, ale jednym z wielu obserwatorów” – zauważał duchowny podkreślając, że Maryja zaprasza i uczy modlitwy która jest bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi.

„Adoracja to post oczu i czas umartwienia wszystkich zmysłów. Maryja jako Nauczycielka pobożności zachęcając nas do adoracji wie, że stawia przed człowiekiem wielkie wymaganie, ale wie także, jak wielkie i skuteczne są jej owoce” –zaznaczał bp Greger.

Bp Greger, który w przeszłości przyjeżdżał do Kończyc Małych, by brać udział w rekolekcjach oazowych Ruchu Światło-Życie, po raz pierwszy odwiedził bliską mu wspólnotę jako biskup. W piątek przewodniczył tu Mszy św. i wraz z parafianami uczestniczył w czuwaniu nocnym.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Listopad 2018
  N P W Ś C P S
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie...