Patron rodzin chrześcijańskich

Posłannictwo realizuje się przez cztery zadania: tworzenie wspólnoty osób, służbę życiu, udział w rozwoju społeczeństwa oraz uczestnictwo w życiu i posłannictwie Kościoła.

W Litanii modlimy się do bł. Jana Pawła II jako „Patrona rodzin chrześcijańskich”. Od samego początku rozważaniom Karola Wojtyły, a następnie Jana Pawła II , na temat rodziny towarzyszyła refleksja teologiczna. Uważał, iż potrzebna jest zarówno wrażliwość, jak i jasne przekonanie, że „przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę”. To właśnie rodzina jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła. Rodzina jest centrum i sercem cywilizacji miłości. W Liście do Rodzin Ojciec Święty przypomniał, że każdy człowiek „rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży nad całym życiem”. Człowiek wychodzi z rodziny, aby również w nowej rodzinie realizować swe życiowe powołanie. Ale nawet kiedy wybiera życie w samotności, to również wtedy „rodzina pozostaje wciąż jak gdyby jego egzystencjalnym horyzontem”.

Rodzina chrześcijańska jest powołana do budowania Królestwa Bożego. To podstawowe posłannictwo realizuje się przez cztery zadania: tworzenie wspólnoty osób, służbę życiu, udział w rozwoju społeczeństwa oraz uczestnictwo w życiu i posłannictwie Kościoła. Troszcząc się o prawdziwe dobro tej podstawowej ludzkiej wspólnoty, Papież podjął w Kościele konkretne i cenne inicjatywy. Należały do nich m.in.: pierwszy zwołany przez Jana Pawła II w 1981 roku synod biskupów poświęcony rodzinie, którego owocem była adhortacja O zadaniach rodziny chrześcijańskiej, powołanie do życia Papieskiej Rady ds. Rodziny (1981), Karta Praw Rodziny (przedłożona przez Stolicę Apostolską w 1983 r.), Rok Rodziny – 1994 (przy tej okazji List do Rodzin i List do Dzieci) oraz Światowe Spotkania Rodzin z papieżem (kontynuowane przez Benedykta XVI).

Papież oddał każdą rodzinę świata w ręce Boga Ojca przez Niepokalane Serce Maryi. Wzywał pomocy św. Józefa, Opiekuna Najświętszej Rodziny i sam wyniósł na ołtarze licznych chrześcijan, którzy rodzinie pomagali lub bezpośrednio tworzyli ją przez sakrament małżeństwa. Bł. Jan Paweł II podkreślał, że najważniejszym zadaniem w duszpasterstwie rodzin jest modlitwa. Chodzi o modlitwę za rodziny, praktykę modlitwy w rodzinach, a także o modlitwę duszpasterza z rodzinami.

W książce Dlatego święty ks. Sławomir Oder, jeden ze świadków w procesie beatyfikacyjnym zeznał, że pewnego razu w Castel Gandolfo przy śniadaniu Jan Paweł II powiedział: „Nie wiem, czy historia zapamięta tego papieża; myślę, że nie. Jednak jeżeli to zrobi, chciałbym, by był pamiętany jako papież rodziny”.

 

Jest to fragment książki ks. Leszka Smolińskiego "Całkowicie oddany Maryi", Poznań 2012, Wydawnictwo Hlondianum. W portalu wiara.pl publikujemy dzięki życzliwości Autora.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...
  « » Maj 2020
  N P W Ś C P S
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  Pobieranie... Pobieranie...