Jubileuszowa celebracja "24 Godziny dla Pana". Pomoc duszpasterska przygotowana przez Dykasterię ds. Ewangelizacji.
Wprowadzenie
Papież Franciszek wybrał na XII edycję 24 godzin dla Pana motto szczególnie wymowne w tym czasie Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025: «Ty jesteś moją nadzieją» (Ps 71, 5). Każdy Jubileusz ma swój szczególny sposób przeżywania, zarówno ze względu na okoliczności historyczne, jak i ze względu na głęboką treść oraz konkretny sposób jej realizacji zgodnie z intencją Ojca Świętego, która jest wyrażona w Bulli Ogłaszającej Jubileusz. Jubileusz Roku 2025 odbywa się w świetle słów: „Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może”, zaczerpniętych z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian. Ten Rok Święty będzie zatem Jubileuszem Nadziei, w którym wszyscy, gdziekolwiek na świecie się znajdują, zostaną zaproszeni do stania się „Pielgrzymami Nadziei”.
W słowach Psalmisty rozbrzmiewa pewność, która musi zamieszkać w sercu każdego wierzącego w Jezusa Chrystusa, a którą dobrze wyjaśnia Apostoł: „Chrystus Jezus, naszą nadzieją” (1 Tm 1, 1). Miłość Boga, który zawsze chce się z nami spotkać oraz obdarzyć nas łaską przebaczenia i miłosierdzia, rodzi w nas nadzieję jako dar Ducha Świętego. W rzeczywistości przebaczenie jest znakiem miłości, jej kulminacją, ponieważ jest nam ofiarowane jako dar darmo dany, który pozwala nam żyć nowym życiem, „miłosiernym”, jak mówi papież Franciszek.
24 godziny dla Pana o tym właśnie świadczą. Celem tego wydarzenia jest ponowne umieszczenie sakramentu pokuty i pojednania w centrum życia duszpasterskiego Kościoła, a więc w naszych wspólnotach i naszych parafiach. Jest to sedno przesłania Ewangelii: Miłosierdzie Boże, które daje nam pewność, że przed Panem nikt nie znajdzie surowego sędziego, ale raczej ojca, który go przyjmie, pocieszy, a także wskaże mu drogę do odnowy. Dlatego, jak powiedział papież Franciszek, «miłosierdzie budzi radość, bo serce otwiera się na nadzieję nowego życia» (Misericordia et misera, nr 3).
W piątkowy wieczór 28 marca i przez całą sobotę 29 marca istotne byłoby nadzwyczajne otwarcie kościoła, umożliwiające przystępowanie do spowiedzi, najlepiej w ramach adoracji eucharystycznej. Tradycyjnie wydarzenie to mogłaby rozpocząć w piątkowy wieczór Liturgią Słowa, przygotowująca wiernych do spowiedzi, a wszystko zakończyłaby uroczysta Msza Święta w sobotnie popołudnie.
Celem tej broszurki (do pobrania w załączniku) jest przedstawienie kilku sugestii, które pozwolą parafiom i wspólnotom chrześcijańskim przygotować się do udziału w tej inicjatywie. Są to oczywiście propozycje, które można dostosować do lokalnych potrzeb i zwyczajów.