Przyjaciel i Wychowawca młodzieży

ks. Leszek Smoliński

publikacja 22.10.2012 00:32

„Dzień Młodzieży – znaczy wyjście na spotkanie Boga”.

Przyjaciel i Wychowawca młodzieży Józef Wolny/Agencja GN Żeby zrozumieć Jana Pawła II , trzeba spojrzeć na niego „od wewnątrz”.

Błogosławiony Jan Paweł II był „Przyjacielem i Wychowawcą młodzieży”. Do końca ziemskiego życia czuł szczególną więź emocjonalną z młodymi. Młodzi przychodzili do Papieża wtedy, gdy słuchał ich i radził w codziennych problemach. Przychodzili nadal także wtedy, gdy trudnym językiem mówił o ich ludzkiej kondycji, o odpowiedzialnej miłości, o ich godności. Bł. Jan Paweł II uczył ich rozmowy z Chrystusem na wzór bogatego młodzieńca oraz rozmawiał z nimi tak, jak rozmawiał Chrystus. Mimo coraz słabszego zdrowia nie szczędził sił, aby spotkać się z tymi, których określał mianem „nadziei Kościoła i przyszłości świata”. Młodzież odwdzięczyła się za to Ojcu Świętemu, przychodząc pod okna Pałacu apostolskiego, gdy odchodził do Domu Ojca.

Bł. Jan Paweł II kochał młodzież i stawiał jej wymagania, mobilizując w ten sposób do rozwoju w kierunku świętości. Do młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze w 1983 roku mówił: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Szczególnie dobitnie zabrzmiało jednak przesłanie papieskie na Westerplatte w 1987 roku: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić”. Doskonałym przykładem może być beatyfikowana przez Papieża w 1987 roku Karolina Kózkówna. Jej przykład uczy dziś młodych ludzi zwłaszcza entuzjazmu poznawania wiedzy, otwartości na drugiego człowieka, dojrzałości religijnej i życia w czystości.

Z doświadczenia oazowego Karola Wojtyły wyrosła tradycja Światowych Dni Młodzieży, zapoczątkowana przez Papieża w 1985 roku, obchodzonym jako Międzynarodowy Rok Młodzieży. Na Dzień Młodzieży została wybrana Niedziela Palmowa. W uzasadnieniu swojego wyboru bł. Jan Paweł odwołał się do liturgii Wielkiego Tygodnia. Niedziela ta stanowi wspomnienie wjazdu Jezusa do Jeruzalem na święto Paschy. W tym czasie słowa „Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach” wypowiadali zwłaszcza młodzi. Ten udział młodych utrwalił się w tradycji Kościoła. Jak nauczał Papież, „Dzień Młodzieży – znaczy wyjście na spotkanie Boga”.

Bł. Jan Paweł II wzywał młodych, aby nie lękali się młodości, głębokich pragnień szczęścia, prawdy i piękna. Chciał, aby własne powołanie życiowe budowali na poszanowaniu prawdy, godności i praw osoby ludzkiej, aby wreszcie poszukiwali Chrystusa i kochali Go jako Tego, który nigdy nie zawodzi.

 

Jest to fragment książki ks. Leszka Smolińskiego "Całkowicie oddany Maryi", Poznań 2012, Wydawnictwo Hlondianum. W portalu wiara.pl publikujemy dzięki życzliwości Autora.