Adoracje na Triduum Paschalne

publikacja 30.03.2021 21:54

Publikujemy propozycje adoracji na Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Wydrukuj, weź ze sobą do kościoła...

Adoracje na Triduum Paschalne Agata Bruchwald /Foto Gość

 

Propozycja adoracji Najświętszego Sakramentu w tzw. Ciemnicy

Adorację można rozpocząć pieśnią „Ogrodzie Oliwny”
Odczytać fragment Ewangelii opowiadający o modlitwie Pana Jezusa w Ogrójcu: Mk 14,32-42 (lub Mt 26,36-46, lub Łk 22,39-46).
Po chwili rozważania przeczytanego tekstu w ciszy – kanon „Adoramus Te, Domine”

Lektor przypomina zdanie z przeczytanego fragmentu: „Smutna jest moja dusza aż do śmierci...” (Mk 14,34) (w tle podkład muzyczny na gitarze)
Chwila na rozważanie i modlitwę w ciszy.
Posumowanie prowadzącego: Panie, który czułeś smutek i lęk przed męką i śmiercią, przyjmij wszystkie nasze lęki i smutki, i pociesz tych, którzy samotnie zmagają się ze swoimi cierpieniami. Okaż nam, Panie, swoje miłosierdzie.
Kanon: „Misericordias Domini in aeternum cantabo”

Lektor: „Odszedłszy nieco dalej, upadł na ziemię... I modlił się: «Abba, Ojcze, dla Ciebie wszystko jest możliwe, zabierz ten kielich ode Mnie»...” (Mk 14,35-36)
Chwila modlitwy w ciszy
Podsumowanie prowadzącego: Panie Jezu, który przyjąłeś kielich goryczy, który przygotował dla Ciebie Ojciec, aby wykupić nas z niewoli grzechu, umocnij naszą wiarę kiedy wydaje nam się, że Pan Bóg nie dostrzega naszego cierpienia i nie słyszy naszych modlitw.
Kanon: Magnificat, magnificat, magnificat, anima mea, Dominum
Magnificat, magnificat, magnificat, anima mea.

Lektor: „Lecz nie to, co ja chcę, ale co Ty...” (Mk 14,36)
Chwila modlitwy w ciszy.
Podsumowanie prowadzącego: Panie Jezu, który posłusznie spełniłeś wolę Ojca, naucz i nas z pokorą godzić się z Bożą wolą Ojca i z ufnością przyjmować wszystko, co dla nas przygotował.
Kanon: Wielbić Pana chcę, radosną śpiewać pieśń
Wielbić Pana chcę, On źródłem życia jest.

Modlitwa końcowa: Panie Jezu, dziękujemy Ci za Twoją wielką miłość do nas, która przez Ogrójec doprowadziła Cię do śmierci na krzyżu. Ta śmierć przyniosła nam życie. Bo bez Twojej śmierci na krzyżu nie byłoby zwycięstwa w zmartwychwstaniu.

Adoracja przy Bożym Grobie – Wielki Piątek

Siedem słów Jezusa na krzyżu

Pieśń: Wisi na krzyżu

1. Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią – odczytać fragment z Ewangelii Łk 23,33-34
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, który na krzyżu dałeś nam przykład, jak mamy przebaczać, przepraszamy za to, że nie potrafimy zapomnieć krzywd nam wyrządzonych i nosimy w sercu żal do tych, którzy nas skrzywdzili.
Wszyscy: Przepraszamy Cię Panie.
Prowadzący: Udziel nam siły do przebaczenia tym, którzy względem nas zawinili. Ciebie prosimy
Wszyscy: Wysłuchaj nas Panie.
Pieśń: Ojcze, przebacz nam

2. Dziś ze mną będziesz w raju – odczytać fragment z Ewangelii Łk 23,39-43
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, który przyjmując śmierć, podzieliłeś los wszystkich ludzi, Dziękujemy Ci za dar życia wiecznego, który otrzymaliśmy dzięki temu, że umarłeś za nas na krzyżu.
Wszyscy: Dziękujemy Ci Panie.
Prowadzący: Wierzymy, że z Tobą bedziemy żyć wiecznie. Bądź przy nas w godzinie naszej śmierci. Prosimy Cię Panoie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Pieśn: Jezu Chryste, Panie miły

3. Oto Matka twoja – odczytać fragment z Ewangelii J 19,25-27a
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, dziękujemy, że dałeś nam Maryję jako naszą Matkę, która nieustannie wstawia się za nami u Ciebie.
Wszyscy: Dziękujemy Ci Panie
Prowadzący: Spraw, abyśmy naśladując Twoją Matkę, tak jak Ona zawsze pozostawali Ci wierni i jak Ona z pokorą i ufnością przyjmowali wolę Twoją. Prosimy Cię Panie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Pieśń: Matko Najświętsza, do serca Twego...

4. Boże mój, czemuś Mnie opuścił? – odczytać fragment z Ewangelii Mt 27,45-46
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, który zstąpiłeś w otchłań osamotnienia i opuszczenia, napełnij nadzieją ludzi samotnie przeżywających chorobę, starość czy trudności życiowe. Prosimy Cię panie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Prowadzący: Kiedy wydaje się nam, że Bóg nas opuścił, spraw byśmy nie przestawali Mu ufać i wierzyć. Prosimy Cię Panie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Pieśń: Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony

5. Pragnę – odczytać fragment z Ewangelii J 19,28-29
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, który zaspokajasz najgłębsze pragnienia naszych serc, spraw, abyśmy zawsze Tobie ufali i pragnęli tylko tego, czego Ty chcesz dla nas, Panie. Prosimy Cię Panie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Pieśń: Pójdź do Jezusa

6. Wykonało się – odczytać fragment z Ewangelii J 19,30
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, który umierając otworzyłeś nam, Panie, drogę z ciemności do światła, pomóż nam być dziećmi światłości. Prosimy Cię Panie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Pieśń: W krzyżu cierpienie

7. Ojcze, w Twoje ręce powierzam Ducha Mojego – odczytać fragment z Ewangelii Łk 23, 44-46
Chwila modlitwy w ciszy
Prowadzący: Panie Jezu, który umarłeś na krzyżu za nasze grzechy, dziękujemy Ci za zbawienie. Dziękujemy Ci Panie
Wszyscy: Dziękujemy Ci Panie.
Prowadzący: Ty powierzyłeś się całkowicie Ojcu w życiu i śmierci. Pomóż nam stać się podobnymi do Ciebie i w każdą chwilę życia, każdą naszą sprawę ofiarowywać Bogu. Niech i w naszym życiu dokuje się wola Ojca, który jest w niebie. Prosimy Cię Panie
Wszyscy: Prosimy Cię Panie.
Pieśń: Odszedł Pasterz

 

Adoracja przy Bożym Grobie w Wielki Piątek (wersja 2)

Ludu, mój ludu

Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Flp 2,6-11
On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM - ku chwale Boga Ojca.
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam cię wyzwolił z mocy faraona, A tyś przyrządził krzyż na me ramiona.
Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam cię wprowadził w kraj miodem płynący, Tyś mi zgotował śmierci znak hańbiący.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 52,13-15
Oto powiedzie się mojemu Słudze, wybije się, wywyższy i bardzo wyrośnie. Jak wielu osłupiało na Jego widok, tak nieludzko został oszpecony Jego wygląd i Jego postać była niepodobna do ludzi; tak mnogie narody się zdumieją, królowie zamkną przed Nim usta, bo ujrzą coś, czego im nigdy nie opowiadano, i pojmą coś niesłychanego.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił Jam ciebie szczepił, winnico wybrana, A tyś mnie octem poił, swego Pana.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 53,2-3
On wyrósł przed nami, jak młode drzewo i jakby korzeń z wyschniętej ziemi. Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, że mieliśmy Go za nic.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam dla cię spuszczał na Egipt karanie, A tyś mnie wydał na ubiczowanie.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 53, 4-5
On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam faraona dał w odmęt bałwanów, A tyś mnie wydał książętom kapłanów.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 53,6-7
Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, każdy z nas się obrócił ku własnej drodze, a Pan zwalił na Niego winy nas wszystkich. Dręczono Go, lecz sam dał się gnębić, nawet nie otworzył ust swoich. Jak baranek na rzeź prowadzony, jak owca niema wobec strzygących ja, tak On nie otworzył ust swoich.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Morzem otworzył, byś szedł suchą nogą, A tyś mi włócznią bok otworzył srogą.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 53,8-9
Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak! Zgładzono Go z krainy żyjących; za grzechy mego ludu został zbity na śmierć. Grób Mu wyznaczono między bezbożnymi, i w śmierci swej był na równi z bogaczem, chociaż nikomu nie wyrządził krzywdy i w Jego ustach kłamstwo nie postało.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam ci był wodzem w kolumnie obłoku, Tyś mnie wiódł słuchać Piłata wyroku.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 53,10
Spodobało się Panu zmiażdżyć Go cierpieniem. Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam ciebie karmił manny rozkoszami, Tyś mi odpłacił policzkowaniami.
Prowadzący odczytuje fragment z Pisma Świętego: Iz 53,11-12
Po udrękach swej duszy, ujrzy światło i nim się nasyci. Zacny mój Sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie. (...) I On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami.
Chwila modlitwy w ciszy
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam ci ze skały dobył wodę zdrową, A tyś mnie poił goryczką żółciową.
Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam dał, że zbici Chanaan królowie, A ty zaś trzciną biłeś mnie po głowie.
Prowadzący: Chryste, nasz Panie i Mistrzu, Ty stałeś się dla nas posłuszny aż do śmierci, naucz nas posłuszeństwa woli Ojca w każdej chwili naszego życia.
Chwila modlitwy w ciszy
Chryste, nasze życie, Ty umierając na drzewie krzyża, pokonałeś śmierć i wyzwoliłeś nas z grzechów, pozwól nam z Tobą umierać, abyśmy z Tobą powstali do życia.
Chwila modlitwy w ciszy
Chryste, nasz Królu, Ty stałeś się pośmiewiskiem ludzi i jak robak byłeś zdeptany, naucz nas naśladować twoją pokorę.
Chwila modlitwy w ciszy
Chryste, nasz Odkupicielu, Ty rozłożyłeś ręce na krzyżu, aby pociągnąć do siebie wszystkich ludzi, zgromadź w swoim królestwie rozporoszone dzieci Boże.
Śpiew: Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam ci dał berło Judzie powierzone, A tyś mi wtłoczył cierniową koronę.
Ludu, mój ludu! Cóżem ci uczynił? W czymem zasmucił, albo w czym zawinił? Jam cię wywyższył między narodami, Tyś mnie na krzyżu podwyższył z łotrami.
Zakończenie: trzy razy odśpiewać: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami

 

Adoracja przy Bożym Grobie – Wielka Sobota

 

Pieśń: Witam Cię witam Przenajświętsze Ciało
Prowadzący: Panie Jezu, Chryste, nasz Zbawicielu, Tyś przez śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia przeszedł z tego świata do chwały Ojca w niebie. Odszedłeś, aby być bliżej nas, jako pokarm w Najświętszym Sakramencie. Chcemy podziękować Ci za Twoją wielką miłość do nas, za mękę i śmierć dla naszego zbawienia I za Twoje zmartwychwstanie, które jest źródłem naszego zmartwychwstania. Wiemy, że ten grób wkrótce będzie pusty. Jak niewiasty, które biegły do Twego grobu z wonnościami, przynosimy Ci nasz skromny dar - wielkopostny trud pokuty i nawrócenia, nasz żal za grzechy i postanowienie poprawy, naszą wdzięczność i miłość.
Pieśń: Nie ma nic, co bym mógł Tobie dać

Lektor czyta fragment starożytnej homilii na Wielką Sobotę:
Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań. (...) Dla Ciebie Ja, twój Bóg, stałem się twoim synem. Dla Ciebie Ja, Pan, przybrałem postać sługi. Dla ciebie Ja, który jestem ponad niebiosami, przyszedłem na ziemię i zstąpiłem w jej głębiny. Dla ciebie, człowieka, stałem się jako człowiek bezsilny, lecz wolny pośród umarłych. Dla ciebie, który porzuciłeś ogród rajski, Ja w ogrodzie oliwnym zostałem wydany Żydom i ukrzyżowany w ogrodzie.
Przypatrz się mojej twarzy dla ciebie oplutej, bym mógł ci przywrócić ducha, którego kiedyś tchnąłem w ciebie. Zobacz na moim obliczu ślady uderzeń, które zniosłem, aby na twoim zeszpeconym obliczu przywrócić mój obraz.
Spójrz na moje plecy przeorane razami, które wycierpiałem, aby z twoich ramion zdjąć ciężar grzechów przytłaczających ciebie. Obejrzyj moje ręce tak mocno przybite do drzewa dla ciebie, który niegdyś przewrotnie wyciągnąłeś swą rękę do drzewa.
Chwila modlitwy w ciszy

Prowadzący: Panie Jezu Chryste, który podnosisz nas z grobu naszych grzechów i napełniasz duchową mocą, stajemy przed Tobą z sercem przepełnionym miłością, wdzięcznością i dziękczynieniem.
Za Twoją mękę i śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia dziękujemy Ci, Panie
Wszyscy: Dziękujemy Ci, Panie.
Prowadzący: Za Twoje zwycięskie zmartwychwstanie dziękujemy Ci, Panie
Wszyscy: Dziękujemy Ci, Panie.
Prowadzący: Za zwycięstwo nad śmiercią i pozbawienie jej mocy panowania nad nami dziękujemy Ci, Panie
Wszyscy: Dziękujemy Ci, Panie.
Pieśń: Dzięki, o Boże, Ojcze

Prowadzący: Czuwamy Panie przy Twoim grobie razem z Twoją Matką, umiłowanym uczniem Janem i pobożnym Józefem z Arymatei. Pragniemy Cię wielbić.
Za to żeś przyszedł na ziemię, aby w pełni objawić nam Ojca, który jest w niebie uwielbiamy Cię, Panie
Wszyscy: uwielbiamy Cię,Panie.
Prowadzący: Za to że szukałeś każdej zagubionej owieczki uwielbiamy Cię, Panie
Wszyscy: uwielbiamy Cię, Panie.
Prowadzący: Za obietnicę życia wiecznego uwielbiamy Cię, Panie
Wszyscy: uwielbiamy Cię, Panie.
Prowadzący: Za to, że umierając na krzyżu, pojednałeś nas z Ojcem w niebie uwielbiamy Cię, Panie
Wszyscy: uwielbiamy Cię, Panie.
Prowadzący: Za to, że Twój pusty grób jest nadzieją naszego zmartwychwstania uwielbiamy Cię, Panie
Wszyscy: uwielbiamy Cię, Panie.
Prowadzący: Za to, że pozostałeś z nami na wieki w sakramencie Eucharystii uwielbiamy Cię, Panie
Wszyscy: uwielbiamy Cię, Panie.
Pieśń: Niech będzie chwała i cześć