Nabożeństwo pokutno - błagalne na rozpoczęcie Wielkiego Postu

wiara.pl

publikacja 15.02.2021 21:33

Propozycja liturgii pokutnej na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Nabożeństwo pokutno - błagalne na rozpoczęcie Wielkiego Postu Jakub Szymczuk /Foto Gość

Obrzędy wstępne

1. W procesji do ołtarza niesiony jest krzyż, księga Ewangelii i naczynie z popiołem. Księgę Ewangelii umieszcza się na ambonie, obok ustawia się krzyż. Naczynie z popiołem ustawia się na ołtarzu. Kapłan udaje się na miejsce przewodniczenia. W tym czasie wszyscy wykonują odpowiednią pieśń, np. Bądź mi litości, Boże nieskończony.
2. Kapłan udaje się miejsca przewodniczenia. Po uczynieniu znaku krzyża pozdrawia obecnych:


POZDROWIENIE

Pan, który w swoim nieskończonym miłosierdziu obdarzył nas wolnością przybranych dzieci, niech będzie z wami wszystkimi.
W. I z duchem twoim.


ZACHĘTA WPROWADZAJĄCA

Kapłan lub ktoś z posługujących może przygotować wiernych do udziału w celebracji tymi lub podobnymi słowami:

Rozpoczynamy Wielki Post. Czas szczególnego działania Boga pośród nas. Czas Jego łaski. Bóg ukazuje nam swoje miłosierne oblicze i pozwala nam doświadczyć swojej obecności, aby nas oczyścić z grzechów i uczynić świadkami swojej miłości. Niech to nabożeństwo, połączone z posypaniem głów popiołem, pozwoli przeżyć spotkanie z miłującym Ojcem i będzie dla nas źródłem prawdziwego nawrócenia. Szczególną modlitwą obejmijmy polskie duchowieństwo, prosząc o wybaczenie błędów i słabości w przekazywaniu Ewangelii.

Po wezwaniu kapłana Módlmy się wszyscy przez chwilę modlą się w ciszy, po czym kapłan odmawia modlitwę:

Ojcze Święty i miłosierny, który z mocą i miłością pociągasz do siebie swoje przybrane dzieci, + uwolnij nas od pychy i stwórz w nas nowe serce, * otwarte na przyjęcie daru życia Twojego Syna. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
W. Amen

Słuchanie słów Ewangelii

Przewodniczący lub lektor zwraca się do obecnych tymi lub podobnymi słowami:

Otwórzmy nasze serca na przyjęcie słowa Chrystusa Pana. Niech to słowo życia pozwoli nam przyznać się do grzechów i odnaleźć drogę powrotu do domu Ojca.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Łk 5, 31-32)

Chwała Tobie, Słowo Boże

Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają.
Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników.

Chwała Tobie, Słowo Boże

EWANGELIA (Łk 5, 27-32)

Potem przyszedł i zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: „Pójdź za Mną!”. On zostawił wszystko i chodził za Nim.
Potem Lewi wyprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie i mówili do Jego uczniów: „Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?” Lecz Jezus im odpowiedział: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”.

Oto słowo Pańskie

HOMILIA

Można wykorzystać fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Bazylice św. Piotra 12.03.2000 r. oraz fragmenty wyznania win Kościoła dokonanego przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa - 20.05.2000.

 

 

 

Liturgia pokutna

MODLITWA LITANIJNA

Kapłan zwraca się do obecnych słowami:

Bracia i siostry,
błagajmy z ufnością Boga, naszego Ojca,
miłosiernego i litościwego,
nieskorego do gniewu,
Boga wielkiej miłości i wierności,
aby wejrzał na skruchę swojego ludu,
który pokornie wyznaje swe winy,
i okazał mu swoje miłosierdzie.


śpiew: Kyrie eleison

Lektor:

Nie uznaliśmy Cię za miłosiernego Ojca, oddaliliśmy się z Twojego domu, ale ufając Twojej miłości, wracamy do Ciebie.

śpiew: Kyrie eleison

Lektor:

Roztrwoniliśmy nasze dziedzictwo, przez grzech marnowaliśmy życie, nadużywając wolności, jaką nas obdarzyłeś, ale ufając Twojej miłości, wracamy do Ciebie.

śpiew: Kyrie eleison

Jeden z obecnych kapłanów:

Wzbudzam żal za winy duchowieństwa w minionym okresie i przepraszam za tzw. księży patriotów, którzy byli promowani w czasach Polski Ludowej. To prawda, że często byli silnie nagabywani, byli szantażowani, ale także przechodzili na daleko idącą lojalność wobec władzy ludowej dla spokojnego życia lub za marny grosz. (…)Za te postawy chwiejności — połowicznej zdrady lub pełnej zdrady — przepraszam Cię, Boże.

śpiew: Kyrie eleison

Jeden z obecnych kapłanów:

Wzbudzam żal za tych duchownych, którzy zagubili miłość do ludzi i rozbudowali własne życie prywatne, skupiając się na wyjazdach lub wygodnych mieszkaniach, zamiast poświęcić cały czas biednym, a zwłaszcza młodzieży. Zagubienie miłości do ludzi przejawiło się niekiedy w lekceważeniu osób innych wyznań lub w tolerowaniu przejawów antysemityzmu. Przepraszam za tych, co nie wypełniają wiernie obowiązków, zwłaszcza duszpasterskich lub nauczycielskich, i zaniedbują nauczanie religii.

śpiew: Kyrie eleison

Jeden z obecnych kapłanów:

Niech Bóg wybaczy tym, którzy zapominają, że to, co posiadają, jest z Kościoła wzięte i ma Kościołowi służyć. Nieudolne lub dowolne gospodarowanie dobrami Kościoła, o ile przyniosło komuś krzywdę, spotka się z surowym sądem Bożym.

śpiew: Kyrie eleison

Lektor:

Nie słuchaliśmy Twojego słowa, które zwiastuje i niesie łaskę pojednania, nie potrafiliśmy cieszyć się z przebaczenia, jakiego udzielasz braciom, ale ufając Twojej miłości, wracamy do Ciebie.

śpiew: Kyrie eleison

 

MODLITWA PAŃSKA

Przewodniczący wypowiada wprowadzającą zachętę:

Do Ojca nieskończonego miłosierdzia i Boga wszelkiej pociechy módlmy się teraz wspólnie słowami, których nauczył nas Jezus Chrystus, Odkupiciel i Zbawiciel świata:

W. Ojcze nasz…


Po zakończeniu Modlitwy Pańskiej przewodniczący święci popiół:

Panie Boże, Ty przebaczasz ludziom, którzy się upokarzają i starają się zadośćuczynić za grzechy, wysłuchaj łaskawie nasze prośby i udziel hojnie błogosławieństwa + swoim sługom i służebnicom, którzy będą posypani tym popiołem. Niech wytrwają w czterdziestodniowej pokucie, aby mogli z oczyszczonymi duszami uczestniczyć w paschalnym misterium Twojego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków.
W. Amen.


Następuje posypanie głów popiołem. W trakcie obrzędu śpiewa się stosowne pieśni. Propozycje znajdują się tutaj.
 

Obrzędy końcowe

 

Przewodniczący odmawia następujące modlitwę:

Święty Ojcze, wejrzyj na rodzinę ludzką, która stawia pierwsze kroki na drodze trzeciego tysiąclecia. W jej życiu wciąż zbyt dużo jest nienawiści, przemocy i ucisku — jednak serca wielu odczuwają głód sprawiedliwości, prawdy oraz łaski i oczekują, że dasz im zbawienie, którego dokonałeś przez Twego Syna Jezusa. Potrzeba odważnych głosicieli Ewangelii, wielkodusznych sług cierpiącej ludzkości. Prosimy, daj twemu Kościołowi świętych kapłanów,
którzy uświęcą Twój lud mocą Twojej łaski. Daj mu wiele osób konsekrowanych, które ukażą światu Twoją świętość.
Poślij do swej winnicy świętych robotników, którzy będą pracować z zapałem i miłością, a przynaglani przez Twego Świętego Ducha,zaniosą zbawienie Chrystusa aż na krańce ziemi.
W. Amen.


BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KOŃCOWE

Bóg, źródło prawdziwej miłości i miłosierdzia, niech zawsze kieruje waszymi sercami, aby wasza radość była pełna.
W. Amen.

Niech Jego pokój towarzyszy wam we wszystkich chwilach waszego życia, abyście byli świadkami dzieła odkupienia.
W. Amen.

Niech Jego światło oświeca wasze drogi, abyście bezpiecznie i szczęśliwie osiągnęli niebo, cel waszego ziemskiego pielgrzymowania.
W. Amen.

Niech was, uczestniczących w świętej liturgii pokuty, błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn, + i Duch Święty.
W. Amen

Idźcie w pokoju Chrystusa.
W. Bogu niech będą dzięki.


Na zakończenie śpiewa się stosowną pieść, np. Bliskie jest królestwo Boże.


W opracowaniu wykorzystano:

  • Abba Ojcze, Oficjalny dokument Papieskiego Komitetu Obchodów Jubileuszu Roku 2000, Katowice 1998.
  • Liturgia Roku Jubileuszowego w Diecezji Kaliskiej, Kalisz 1999.
  • Fragmenty modlitwy powszechnej z Dnia Przebaczenia, Rzym, 12.03.2000.
  • Modlitwę Jana Pawła II, kończącą Orędzie na XXXIX Światowy Dzień Modlitw o Powołania 2002.
  • Fragmenty wyznania win Kościoła dokonanego przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa - 20.05.2000, Plac Teatralny, Warszawa.