Skrzydła miłosierdzia

Szymon Babuchowski

publikacja 09.02.2008 18:43

14-letni Mateusz nie musi już chodzić w podartych butach, a w lutym spełnił swoje marzenie – zobaczył polskie Tatry. Wszystko to dzięki akcji „Skrzydła”.

Skrzydła miłosierdzia

Ponad 650 tysięcy polskich dzieci nie może się skupić na lekcji z powodu głodu. Nie odrabiają lekcji, bo nie mają książek, nie osiągają też sukcesów na boisku – bo rodziców nie stać na kupno obuwia sportowego. Rodzice Mateusza od siedmiu lat są bezrobotni. Zakłady pracy w ich okolicy zlikwidowano, a w powiecie wszystkie stanowiska są już zajęte. Gdyby nie pomoc darczyńcy z Katowic, to najstarsze z ich trójki dzieci chodziłoby w zimie w podartych butach.

To wcale nie jednostkowy przypadek. Zdarza się, że całkowity dochód rodziny z dwojgiem dzieci nie przekracza 1000 złotych. „Potrzeba »wyobraźni miłosierdzia«, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny” – apelował Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 2002 roku. Taką wyobraźnię miłosierdzia ma niewątpliwie Caritas Polska, która od września zeszłego roku prowadzi program „Skrzydła”.

Odrobina anonimowości

Program polega na długotrwałej pomocy uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, poprzez dożywianie w szkole, zakup wyprawek z artykułami szkolnymi, opiekę w czasie wolnym od lekcji w świetlicach socjoterapeutycznych czy dofinansowanie wycieczek szkolnych. Wybór działania zależy od potrzeb ucznia. Darczyńcy, którymi są firmy i osoby prywatne, deklarują regularne wsparcie dziecka przez okres nie krótszy niż jeden semestr szkolny.

– Wystarczy podpisać deklarację i zdecydować, jaką kwotę możemy wpłacać co miesiąc dla dziecka – mówi o. Zdzisław Świniarski, zastępca dyrektora Caritas Polskiej. – Darczyńca otrzymuje informacje od koordynatora regionalnego na temat dziecka, które zostało objęte jego pomocą.

W liście podane jest imię, wiek, klasa i miejscowość, w której uczeń mieszka, oraz opis sytuacji rodzinnej i charakterystyka dziecka, jego zainteresowań, sukcesów naukowych. Obowiązuje nas ochrona danych osobowych, więc nie możemy podać kompletnych informacji, poza tym chcemy gwarantować pewne bezpieczeństwo i odrobinę anonimowości, zarówno dla darczyńców, jak i rodziców, którzy swojej biedy się wstydzą.


Nie wystarczy jeden raz

Spośród wielu podobnych akcji przeprowadzanych przez różne organizacje, ta zasługuje na szczególną uwagę, dlatego że nie jest ograniczona tylko do działań jednorazowych, podejmowanych dla uspokojenia sumienia. – Dzieci potrzebują regularnej pomocy, bo uczęszczają do szkoły przez dziesięć miesięcy w roku. Uczniowie na co dzień muszą walczyć ze wstydem i samotnością. Jednorazowe akcje nie wyrównają tych strat – tłumaczy Agnieszka Kubicka z Caritas Polskiej.

Pomysłodawcom zależy na tym, aby objąć dzieci kompleksową opieką. Nie chodzi tu jedynie o zapewnienie podstawowych potrzeb, ale również o wyrównanie szans edukacyjnych. Dlatego darczyńca może wybrać jeden z dwóch pakietów: „Skrzydła na co dzień” albo „Skrzydła na przyszłość”. Jeśli zaś sytuacja nie pozwala mu na przekazywanie regularnych wpłat, może przesyłać środki na „Skarbonkę Skrzydeł”. Pieniądze te będą przekazywane dzieciom, które nie zostały jeszcze objęte regularną opieką. Obecnie jest nią objętych 840 dzieci, a na wsparcie oczekuje 3213 kolejnych. W ciągu roku Caritas Polska zebrała na ten cel ponad 760 tys. złotych.

Jednak najważniejsze owoce, trudne do przedstawienia w liczbach, zauważają wychowawcy i opiekunowie. Na ogół dzieci z rodzin najuboższych są bardzo zamknięte w sobie. Czują się naznaczone przez biedę, nierzadko są wyśmiewane przez rówieśników, i to powoduje, że porzucają szkołę. Nie wierzą, że ich sytuacja kiedykolwiek się zmieni. – Teraz słyszymy, że dzieci przestają się wstydzić samych siebie. Kiedy mają nowe buty, własne podręczniki, zaczynają wierzyć w to, że ich życie może być inne. I coraz lepiej się uczą – cieszy się Agnieszka Kubicka. Ten program rzeczywiście dodaje skrzydeł!

CHCĘ DAĆ DZIECKU SKRZYDŁA

I krok: Wybierz formę wsparcia („Skrzydła na co dzień” lub „Skrzydła na przyszłość”). Więcej informacji na stronie www.skrzydla.pl.

II krok: Zapoznaj się z regulaminem programu „Skrzydła” umieszczonym na stronie.

III krok: Pobierz ze strony druk deklaracji.

IV krok: Wypełnij druk i wyślij na adres wybranej Caritas Diecezji. Po otrzymaniu deklaracji Caritas wyśle: list potwierdzający udział w programie, informacje o dziecku, które zostało objęte wsparciem, semestralne rozliczenie z przekazanej kwoty.

V krok: Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielić może: diecezjalny koordynator programu „Skrzydła” (dane znajdziesz na stronie) lub Małgorzata Szukała (tel. 022 334 85 24; mail: skrzydla @caritas.pl).