Niech jaśnieje Światło nadziei

publikacja 25.12.2004 06:53

Boże Narodzenie z Wiara.pl 2004

Sobota 25 grudnia 2004 - Uroczystość Narodzenia Pańskiego


Boże, zawsze ufam Twemu Słowu (w nocy - Iz 9,1-3.5-6; Ps 96; Tt 2,11-14; Łk 2,1-14; o świcie - Iz 62,11-12; Ps 97; Tt 3,4-7; Łk 2,15-20; w dzień - Iz 52,7-10; Ps 98; Hbr 1,1-6; J 1,1-18)

Słowo. Umiem je wypowiadać. Umiem układać słowa w zdania. Zdania w całe akapity. Umiem snuć opowieści, umiem zadawać pytania, umiem składać obietnice. Słowami opisuję świat zewnętrzny. Słowami odrysowuję mój świat wewnętrzny. Dopóki słowem nie wypowiem, co jest w mym sercu i w moim umyśle, nikt z ludzi nie wie, co tam ukrywam.

Moje słowo ma moc twórczą. Ale nie ma mocy stwórczej. Nie umiem stworzyć słowem. To nie moje słowo było na początku. Na początku było Słowo, które było u Boga i które było Bogiem.

Bóg jest nie tylko Miłością, Mądrością, Wszechmocą, Dobrocią... Bóg jest także Słowem. Najprawdziwszym.

Za moim słowem nie zawsze stoi rzeczywistość. Jeśli ja wypowiadam słowo, to nie znaczy, że jest tak, jak mówię. Gdy mówi Bóg, jest dokładnie tak, jak mówi. Gdy Bóg wypowiada Słowo, ono staje się rzeczywistością. Gdy Bóg obiecuje, jest tak, jakby już się stało. Na tym buduję nadzieję.

Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Bo wypowiedział Je Bóg.

Trudne to wszystko. Niewiele, albo nic z tego nie rozumiem. Ale wierzę. Całkowicie i bez zastrzeżeń ufam każdemu słowu Boga.

Kościół modli się:

Ciebie chwalimy, Panie Jezu Chryste, Boże, któryś zbawił nas ludzi, człowieku niezwykle potężny w Bogu. Ciebie chwalimy. Ciebie wzywamy, Ciebie prosimy; zjaw się, przebacz nam, okaż zmiłowanie, uczyń łaskę.

Daj sercom pragnienia zasługujące na spełnienie, ustom - słowa zasługujące na wysłuchanie, ciału - uczynki zasługujące na błogosławieństwo.

Nie prosimy, byś ponowił w nas swoje narodzenie w ciele, ale byś wcielił w nas Twoje niewidzialne bóstwo, jak dokonałeś ongiś w Maryi w sposób specjalny, a teraz uczyń to w sposób duchowy w Kościele.

Spraw, by nasza wiara Ciebie poczęła, serce, wolne od zepsucia, Ciebie zrodziło; dusza, zawsze nawiedzana przez moc Najwyższego, Ciebie ogarnęła.

Nie rodź się z nas, ale objaw się w nas. Bądź rzeczywiście przez nas Emanuelem, Bogiem z nami. Racz pozostać między nami i walcz za nas. Jedynie w ten sposób zwyciężymy.

Dziękujemy Tobie, Panie Boże, błogosławimy Tobie dzień po dniu; Ty sprawiłeś, żeśmy doszli jeszcze raz do tego uroczystego dnia; pozwól, byśmy jeszcze przez wiele lat radowali się w pokoju z Twego narodzenia razem z Twoim wiernym ludem. Amen.
(Liturgia Mozarabska, VII w.)

Niedziela 26 grudnia 2004 - święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa


Osłonić sobą (Syr 3,2-6.12-14; Ps 128; Kol 3,12-21; Mt 2,13-15.19-23)

Scenariusz jest zawsze podobny. Najpierw telefon bądź wizyta rodziców. Przedstawienie problemu. Złe towarzystwo, alkohol, narkotyki, dziecko nie uczy się, nie wraca do domu, bywa agresywne. Potem długa informacja o podejmowanych środkach zaradczych. Zmiana szkoły, wizyty u psychologa, rekolekcje dla młodzieży w Licheniu (z których ucieka w pierwszym dniu pobytu - ale rodzice o tym nie wiedzą; dowiadujemy się my podczas jednego z wieczorów niewymuszonych zwierzeń), wysyłanie do kolejnych ciotek na drugi koniec Polski. Więc przychodzą, bo może tym razem się uda. Może ten wyjazd zmieni ich dziecko. Bo oni czują się bezradni.

Przez pierwsze dni my również. Bo obchodzimy sprytnie zakamuflowaną skrzynkę, zgrywającą się na grzeczne i pobożne dziecko. Tylko sprzedawczyni z pobliskiego sklepu dyskretnie sygnalizuje, że ten z kolczykiem w uchu za często zjawia się po piwo. No to Daniel zabiera go na przechadzkę, stawia butelkę na kamieniu, dając do zrozumienia, że lepiej tak, niż kłamstwo i hipokryzja. Pierwsze lody przełamane i zaczyna się seria rozmów, zwierzeń, dyskusji i poszukiwań, z których jasno wynika, że problemem nie jest złe towarzystwo, alkohol, narkotyki. Tak naprawdę wszystko rozbija się o brak więzi, nieumiejętność, niezdolność (?), czy wręcz lęk rodziców przed nawiązaniem kontaktu z własnym dzieckiem. I teraz trzeba ich przekonać, by zdobyli się na odwagę zmierzenia się z problemem, mającym na imię: własne dziecko.

Maryja i Józef też mogli podrzucić Jezusa bliskim bądź znajomym. Oddać problem na przechowanie. Wybrali trudną i niebezpieczną drogę do Egiptu z przekonaniem, że nic tak skutecznie nie osłania dziecka, jak obecność rodziców. Dodajmy: słusznym przekonaniem. Bo dziecko nie jest kukułczym jajem.

Kościół modli się:

Królu Pokoju, daj nam Twój pokój; w zgodzie i miłości posiądź nas, Boże - poza Tobą nie znamy nikogo innego; Twoje Imię ze czcią wymieniamy; daj życie duszom nas wszystkich; niech śmierć nie ma mocy nad nami ani nad całym Twoim ludem. Chorych Twego ludu nawiedź, Panie, w litości i miłosierdziu i ulecz. Oddal od nich i od nas wszelką chorobę i niemoc, ducha słabości wypędź z nich. Tych, którzy leżą na skutek długotrwałych niemocy, podnieś, dręczonych przez duchy nieczyste - ulecz. Okaż zmiłowanie nad tymi, którzy się znajdują w więzieniach czy kopalniach, stoją przed sądem, podlegają oskarżeniu, są skazani, żyją na wygnaniu czy w ciężkiej niewoli albo są obciążeni podatkami. Nad wszystkimi się zlituj, wszystkich wybaw, ponieważ Ty jesteś naszym Bogiem, który rozwiązujesz związanych, podnosisz złamanych; jesteś nadzieją dla pozbawionych nadziei, pomocą dla nie mających pomocy, powstaniem dla upadłych, portem dla rozbitków, mścicielem dla uciśnionych. Każdej duszy chrześcijańskiej, znajdującej się w ucisku czy strapieniu, okaż litość, daj przebaczenie, daj orzeźwienie. Ulecz także nasze choroby duszy, pielęgnuj nas w chorobach ciała, lekarzu dusz i ciał, opiekunie każdego stworzenia, nawiedź i ulecz nas swoim zbawieniem.

Braci naszych, odbywających podróż poza krajem lub zamierzających ją odbyć, w każdym miejscu prowadź po dobrej drodze, podróżujących czy to na lądzie, czy to po rzekach, czy jeziorach, czy po gościńcach, czy to w jakiś inny sposób, ich wszystkich wszędzie doprowadź do portu spokojnego, do portu bezpiecznego, racz razem z nimi żeglować i odbywać drogę, zwróć ich w radości i zdrowiu ich bliskim radosnym i zdrowym. Także w naszej wędrówce doczesnej strzeż nas aż do końca od szkód i burz.
(Liturgia Ewangelisty Marka, Msza wiernych, VI w.)

Poniedziałek 27 grudnia 2004 - święto św. Jana Apostoła


Ujrzał i uwierzył (1 J 1,1-4; Ps 97; J 20,2-8)

Intrygujący opis na GG u kogoś ze znajomych. „Z łez uleję wiarę w to...” Na pozór nie mający nic wspólnego z sentymentalnym nastrojem okresu Bożego Narodzenia. Wydaje się nam, że to czas wiary karmionej uśmiechem Dzieciątka, uroczym śpiewem aniołów, procesjami pasterzy i mędrców, blaskiem gwiazdy nad grotą narodzenia. Robimy zresztą wszystko, by tej lirycznej strawy nam nie zabrakło. Pomysłowe szopki, stroiki, tysiące świateł, najlepsza zastawa na lśniąco białym obrusie, sianko na stole, jemioła pod sufitem, dom wypełniony nęcącymi zapachami, dźwięk organów rozdzierający ciszę pustego przed północą kościoła. Tylko potem żal. Że tak szybko się skończyło. Że życie jest inne...

Tak naprawdę jest to czas wiary karmionej pytaniami i wątpliwościami.
- Pytaniami pasterzy: Dziecię, złożone w brudnej grocie, jest naprawdę ogłoszonym przez aniołów Królem i Zbawicielem?
- Pytaniami Józefa: Dlaczego Bóg nie obroni się przed Herodem? Dlaczego musi przed nim uciekać?
- Pytaniami Jana: Dlaczego zostały tylko płótna i chusty? A co z Nim?
- Pytaniami rodzącymi się wówczas, gdy ujrzeli.

Wiara nie karmi się cudami. Wiara karmi się Słowem i pytaniami. Czasem łzami. Gdy nie zabraknie Słowa, gdy nie zabraknie pytań, gdy nie zabraknie łez - nic się nie skończy. Wszystko dopiero się zacznie.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

„Wielki jesteś, Panie, i bardzo chwalebny” (por. Ps 145,3); „wielka moc Twoja, a mądrości nie masz liczby” (por. Ps 147,5). I chwalić Cię pragnie człowiek, mała cząstka stworzenia Twego; człowiek, noszący piętno śmiertelności swojej, noszący znamię grzechu swego i świadectwo, że „pysznym się sprzeciwiasz” (por. l P 5,5; Jk 4,6). A jednak chwalić Cię chce człowiek, mała cząstka stworzenia Twego. Ty sprawiasz, że radością jest chwalić Cię, albowiem stworzyłeś nas dla siebie, i niespokojne jest serce nasze, dopóki nie spocznie w Tobie. Spraw, Panie, bym poznał i zrozumiał, czy należy Cię wpierw wzywać niż chwalić, czy najpierw Cię poznać niż wzywać. Lecz któż wzywa Cię nie znając Ciebie? Nie znając bowiem Ciebie, ktoś może wzywać kogo innego zamiast Ciebie. Czy raczej po to jesteś wzywany, abyś był poznany? Ale „jakże wzywać będą tego, w którego nie uwierzyli?” Albo: „jakże uwierzą, jeśli im nikt nie zapowie?” (Rz 10,14) „I będą chwalić Pana ci, którzy Go szukają” (Ps 22,27). Szukający bowiem znają Go, a znając, chwalić Go będą. Niech Cię więc szukam. Panie, wzywając Ciebie, i niech Cię wzywam, wierząc w Ciebie, albowiem jesteś nam zapowiedziany. Wzywa Cię, Panie, wiara moja, którą mi dałeś, którą mnie natchnąłeś przez człowieczeństwo Syna Twojego, przez służbę Tego, który nam Ciebie objawił.
(św. Augustyn)

Wtorek 28 grudnia 2004 - święto Świętych Młodzianków


Tajemnica Boga (1 J 1,5-2,2; Ps 124; Mt 2,13-18)

Dzisiejsze święto nieuchronnie przywołuje wspomnienie niedawnej tragedii w Biesłanie. W jednym i drugim przypadku chodzi o śmierć niewinnych. Podobne są również motywy. Nie patrząc na cenę zemścić się. Udowodnić swoją rację. Owszem są też i różnice. Herod bał się o władzę. Mędrcy przecież pytali o Króla. Terroryści występowali w imię niepodległości Czeczenii. Nigdy jednak cel nie uświęca środków. Choćby był jak najbardziej szlachetny.

Przy okazji tych i podobnych im dramatów wracają odwieczne pytania buntującego się rozumu. Gdzie był Bóg gdy umierali niewinni? Czym zawiniły dzieci, padając ofiarą przemocy? Dlaczego Bóg w realizację swoich planów wpisuje cierpienie? Jak pogodzić je z prawdą, że „Bóg jest miłością”? Wielu potykając się o nie oddaliło się od Boga. Oddaliło się również od Kościoła, ponieważ nie otrzymało od niego jednoznacznej odpowiedzi.

Bo i takiej jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Przynajmniej w znaczeniu spójnego zbioru argumentów, przesłanek, racji. Chrześcijaństwo nie ma teorii uzasadniającej cierpienie. Ma jednak Jezusa. On jest odpowiedzią. Tyle że ta odpowiedź jest drzwiami do kolejnej tajemnicy Boga.

Otwierają się dwie drogi: nauczyć się żyć z tajemnicą albo wypalić się w bezpłodnym buncie.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

„Tym, którzy je przyjęli”. Aby stać się dziećmi Bożymi, musimy Ciebie przyjąć, Panie. Jezu, wierzę. Jezu, poddaję się Tobie. Wszystko, czym jestem i co posiadam, jest Twoje.

Wyznaję wiarę w Ciebie razem z Piotrem, Andrzejem i Jakubem. Z Tomaszem, który wcześniej powątpiewał, wyznaję: Pan mój i Bóg mój (J 20, 28). Wyznaję swą wiarę wespół z męczennikami, którzy dla Twego imienia znosili cierpienia i przyjęli śmierć. Wierzę w imieniu wszystkich mych braci i cały oddaję się Tobie. Chcę być z Tobą, Panie, Ty jesteś dla mnie wszystkim.

Pozwól mi być z Tobą i w Tobie, być dzieckiem Ojca. Przyjmując Cię, składam hołd Ojcu, który posłał Ciebie. Wierzę Ojcu, który sam daje świadectwo, że Ty jesteś Jego Synem. Żyjąc dla Twej chwały, oddając całego siebie Tobie, Panie, wychwalam Ojca, który pragnie Twej chwały, Tego, który ustanowił Cię celem wszelkiego stworzenia.
(Edward Le Joly)

Środa 29 grudnia 2004 - piąty dzień w oktawie Bożego Narodzenia


Oczy Symeona (1 J 2,3-11; Ps 96; Łk 2,22-35)

Kiedyś bardzo chciałem zobaczyć oczy Symeona. Wyobraźnia podpowiadała ich kształt i cechy. Nie wiem czemu, koniecznie miały być niebieskie, rozjaśnione siwymi rzęsami, mądre, promieniujące delikatnym uśmiechem zmieszanym z powagą wieku, ufne. Szukając obserwowałem starców w autobusie, przyglądałem się chorym w szpitalnych salach, wysłuchiwałem zwierzeń przeżywających trzecią młodość na pielgrzymich szlakach, przykuwały mój wzrok leciwe niewiasty, odmawiające różaniec. Oczy intrygowały, lecz ciągle nie odpowiadały marzeniom. Aż nadszedł dzień.

Babkę (bo tak zawsze do niej wszyscy mówili) znałem od dawna. Gdy jeszcze była zdrowa, przychodziła na nasze Msze. Zawsze pierwsza. Przed rozpoczęciem odmawiała różaniec. „By dzieciaki na mądre porosły” - szeptała mi do ucha. Z tym samym różańcem w dłoniach towarzyszyła robotnikom, wznoszącym górską kaplicę. Życie jej nie pieściło. Dzieciństwo naznaczone galicyjską biedą, młodość dwoma wojnami, starość – śmiercią dwóch synów.

To było przed dwoma laty. Ostatni dzień urlopu. Wyjazd do domu. Po Mszy św. babka czekała przed domem, by się pożegnać. Uściskaliśmy się serdecznie. „Do zobaczenia zimą”. Prawą ręką chwyciła moje dłonie, lewą podniosła do góry i dopowiedziała: „albo w niebie”. Spojrzałem jej w oczy. I wtedy właśnie zobaczyłem...

Adoracja Najświętszego Sakramentu

O przepaści, o Bóstwo wieczne, o morze głębokie! Cóż mogłeś mi dać więcej nad siebie samego?

Jesteś ogniem, który zawsze płonie i nie gaśnie nigdy. Jesteś ogniem, który spala w żarze swym wszelką miłość własną duszy (por. Hbr 12,29); jesteś ogniem, który topi wszelki lód i który oświeca; przez twoje światło dałeś mi poznać prawdę twoją! Jesteś światłem nad światłami i dajesz światło nadprzyrodzone oku intelektu, tak obfite i doskonałe, że rozjaśniasz światło wiary, tej wiary, przez którą widzę, że dusza ma posiada życie i w tej jasności otrzymuje Ciebie, światło.

Przez światło wiary posiadam mądrość w mądrości Słowa, Jednorodzonego Syna twego; przez światło wiary jestem silna, stała i wytrwała; przez światło wiary żywię nadzieję, ono nie daje mi upaść w drodze. To światło wskazuje mi drogę, bez tego światła szłabym w ciemności. Przeto prosiłam Cię, Ojcze wieczny, abyś oświecił mnie światłem najświętszej wiary.

Zaprawdę, światło to jest morzem, bo zanurza duszę w tobie, morze pokoju, Trójco wieczna. Woda tego morza nie jest mętna; dusza nie boi się jej, bo poznaje w niej prawdę: jest przezroczysta i ukazuje rzeczy, które ukrywa w swych głębinach. Więc tam, gdzie spływa olśniewające światło wiary, dusza niejako stwierdza to, w co wierzy. Jest ono zwierciadłem - ty pouczyłaś mnie o tym, Trójco Święta - i spoglądając w to zwierciadło, które trzyma w ręce miłość, przeglądam się w Tobie ja, twoje stworzenie, a Ty we mnie, przez zjednoczenie, którego Bóstwo twe dokonało z naszym człowieczeństwem.

W świetle tym poznaję Ciebie i jesteś obecne w duchu moim, Dobro najwyższe i nieskończone. Dobro ponad dobrami! Dobro szczęśliwe! Dobro niepojęte! Dobro niewysłowione! Piękności nad pięknościami! Mądrości nad mądrościami, raczej mądrości sama! Ty, chlebie aniołów, z ogniem miłości oddałeś się ludziom! Tyś jest szatą, która okrywa wszelką nagość! Tyś jest pokarmem, który słodyczą swą żywi zgłodniałych. Jesteś słodyczą bez śladu goryczy.
(św. Katarzyna ze Sieny)

Czwartek 30 grudnia 2004 - szósty dzień w oktawie Narodzenia Pańskiego


Czas starców (1 J 2,12-17; Ps 96; Łk 2,36-40)

W sklepach nie mogą dobrać, na swoje powykręcane reumatyzmem nogi, butów. Nieobecni w reklamach. Pozbawieni właściwie stosownej do swojego wieku prasy. Niemodni w swoich poglądach. Dlatego we wszelkich klasyfikacjach zaszufladkowani do epoki dawno minionej. Oskarżani o klepanie różańca i wspieranie politycznie niepoprawnej rozgłośni. Podobno naiwni i skąpi. Rozmawiają zawsze za głośno. O swoje racje dopominają się zawsze za cicho. Potrzebni do opieki nad wnukami, lecz lepiej, by ich niczego nie nauczyli. Zapraszani do podziwiania nowego ubrania, mebli świeżo wstawionych do pokoju, samochodu przyprowadzonego z salonu. Potem, podsumowani bezdusznym: „ty na niczym się nie znasz”, niechętnym wzrokiem odprowadzani do drzwi, z poczuciem ulgi, że skończyło się moralizowanie.

Jakby całe ich życie zostało unieważnione, dokonania przekreślone, doświadczenie nic nie warte.

Gdy przekupnie sprzedają gołębie, bankierzy wymieniają pieniądze, matki rozglądają się za swoimi dziećmi, ojcowie spieszą do pracy, kapłani do służby Bożej – tylko dwoje natchnionych Duchem starców widzi spełnienie Bożych obietnic. W małej Dziecinie – Oczekiwanego.

Popytaj czasem starców...

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Panie mój, wskaż mi drogę do ubóstwa. To tak oczywiste, że wszystko, co posiadam, przysparza mi fałszywych trosk, a troski te odwracają mą uwagę od Ciebie. Jesteś ze mną cały czas, chcesz ze mną rozmawiać, prowadzić mnie, nauczać, radzić i pokazywać mi, dokąd iść. Wiem, że stoisz przed drzwiami i pukasz. Ale jestem tak zajęty innymi sprawami, że Cię nie słyszę; tak pochłonięty tym, co mam czytać, pisać, powiedzieć albo robić, że nie zauważam, iż wszystkie te rzeczy nie istniałyby, gdybym posłuchał Ciebie i przestał wsłuchiwać się w swój wewnętrzny hałas. Pomóż mi, Panie, stać się biednym, w każdym znaczeniu tego słowa. Pokaż mi, jak użyć pieniędzy, które wpadły do mych rąk; pokaż mi, jak wykorzystać wiedzę, którą zdobyłem; pokaż mi, jak spożytkować więzi i znajomości, które stały się częścią mego życia. Niechaj to wszystko nie odwraca mnie od naśladowania Ciebie, lecz stanie się drogą do służenia Tobie i Twemu królestwu. Uwolnij mnie od wszystkich fałszywych trosk i problemów, bym mógł żyć z biednym i wolnym sercem, gdyż to Ty jesteś moim jedynym Panem. Amen.
(H.J.M. Nouwen)

Piątek 31 grudnia 2004 - siódmy dzień w oktawie Bożego Narodzenia


Zaświadczyć o Światłości (1 J 2,18-21; Ps 96; J 1,1-18)

Uczestniczyłem kiedyś w tzw. godzinie świadectwa. Zgromadzeni dzielili się tym, co przeżyli podczas rekolekcji. Wspaniałe owoce spotkań w grupach, indywidualnej modlitwy podczas Namiotu Spotkania, sakramentu pokuty i pojednania, celebracji Eucharystii. Małe kroki i wielkie zwroty. Ślady dotknięć przez Jezusa. Oczyszczania źródła. Rozniecania ognia. Słuchałem zbudowany prostotą i szczerością. Tę radość zmąciła jedna wypowiedź. „Muszę zacząć wszystko od początku”. Przez pierwsze piętnaście minut słuchaliśmy historii rodziny przed narodzeniem dziecka. Po pół godzinie dobrnęliśmy do przedszkola. Po godzinie do Pierwszej Komunii św. Spojrzałem na zegarek. Boże - pomyślałem sobie - w tym tempie, zanim dojdzie do końca szkoły podstawowej, będzie wieczór, a ja nie zdążę na autobus do Łodzi. Na szczęście w ten potok słów wszedł zdecydowanie prowadzący, dając mówcy jeszcze tylko 5 minut. Po tym zdarzeniu zacząłem zastanawiać się, jakie cechy powinno mieć dobre świadectwo. Jedną z podpowiedzi dał Jan Chrzciciel.

Jego mowy nie zawierają wątków autobiograficznych. Słuchacz nie dowie się z nich o jego dzieciństwie, pobycie na pustyni, postach i modlitwach. Trudno też znaleźć w nich choć ślad sporów z faryzeuszami, saduceuszami, zwolennikami Heroda czy Rzymian. Nie próbuje zasłonić się prywatnym zdaniem, dopuszczającym poglądy równouprawnione. Nie głosi idei, filozofii, etyki. Wskazuje w sposób zwięzły i zdecydowany na stojącą pośród słuchaczy Osobę.

Czasem na czacie mam ochotę przerwać dyskusję i powiedzieć: przestańmy dzielić włos na cztery, zastanawiać się nad tym, czy istnieje prawda obiektywna, czy nie istnieje, opowiadać tylko o sobie zawsze w pierwszej osobie. Spróbujmy rozejrzeć się wokół i w jazgocie tłumu dostrzec Tego, który przyszedł do swojej własności.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Panie, jakim jestem świadkiem? Czy mogę porównywać się z Janem? Czy biorę z niego przykład, czy naśladuję go? Ja, który z sakramentów mogę czerpać łaskę i moc, jakie wrażenia wywołuję u tych, których spotykam? Czy jestem Ci wierny, Panie? Czy moje wyrzeczenia, moja miłość i radość chrześcijańska, czy ogłaszają one Twoje przyjście?

Panie, czy głoszę Cię, mówię o Tobie, upowszechniam Twą Dobrą Nowinę?

Duchu Święty, rozpal we mnie swój ogień - pozwól mi płonąć miłością do imienia Pańskiego i Jego chwały. Daj mi odwagę wychodzenia naprzeciw okazjom do mówienia o Tobie i do pełnego ich wykorzystywania. Napełnij mnie śmiałością głoszenia Pana i obdarz wytrwałością w tym dziele, nawet jeśli nie będę widział owoców mej pracy.

Przyszedł, aby zaświadczyć o Światłości. Nie istnieje powołanie większe od tego: być świadkiem Światłości, by ludzie mogli uwierzyć w Chrystusa. Sam Ojciec posłał Jana, by zwiastował przyjście Bożego Syna. Duch Święty spoczywał na nim, jak zstępował na poprzednich proroków, a także na apostołów i świętych Nowego Testamentu.

Wszyscy oni świadczyli o Bogu całym sobą, słowem i życiem, aż po przelanie własnej krwi. Składali świadectwo biczowani, torturowani ogniem, skuwani żelazem. Mówili o Panu, kiedy ciskano w nich kamienie, kiedy przybijano do krzyży, kiedy rzucano na pożarcie dzikim zwierzętom.

Ojcze, Ty poleciłeś nam być świadkami Twego Syna wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas głos Twego wezwania: mamy głosić Chrystusa w prostocie serca, bez lęku, zdecydowanie. Ojcze, proszę Cię, ukaż mi, jak mam składać świadectwo o Twoim umiłowanym Synu, mym Panu Jezusie Chrystusie - dzisiaj i każdego dnia.
(Edward Le Joly)

Sobota 1 stycznia 2005 - oktawa Bożego Narodzenia


Zdziwienie (Lb 6,22-27; Ps 67; Ga 4,4-7; Łk 2,16-21)

Jest zdziwienie pełne zachwytu. Jak w znanej kolędzie. „Któż to słyszał takie dziwy? Tyś człowiek i Bóg prawdziwy.” Albo w innej. „Wielkie zdziwienie, wszelkie stworzenie, cały świat orzeźwiony. Mądrość Mądrości, Światłość Światłości, Bóg-Człowiek tu wcielony.” To pasterze, wracający z Betlejem. Upojeni Dzieciną. Urzeczeni Tajemnicą.

Jest też zdziwienie niedowiarka. Oceniającego zasłyszane wieści przez pryzmat wiarygodności posłańca. Pasterze takimi nie byli. Dlaczego Bóg, mając zastępy kapłanów i uczonych w Piśmie, miałby coś komunikować przez takich prostaków. W dodatku rozmawiając z nimi w zakamarkach jakiejś podejrzanej groty. Może nawet zrobili jakąś zasadzkę, a teraz chcą wciągnąć w nią naiwnych. Niedowiarek dziwi się, że ktoś może uwierzyć pasterzom.

Przede mną 365 dni Nowego Roku. Na skrzyżowaniu z odchodzącym dwa drogowskazy. „Ulica zdziwionych pasterzy” oraz „Ulica zdziwionego niedowiarka”. Życie w Bożej obecności bądź spiskowa teoria dziejów.. Jeśli wybiorę drugą, Boże Narodzenie pozostanie w sferze literackiej fikcji.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Chwała Tobie, który siedzisz po prawicy chwalebnego Ojca!
Chwała Tobie, którego prowadzą serafini!
Chwała Tobie, którego tron jest na wysokości niebios, a nogi w głębokościach ziemi, i który z litości ku swoim niewolnikom zadowoliłeś się przyjęciem nędznego ciała ludzkiego i rzuciłeś się do małego i chwiejącego się żłóbka!
Chwała Tobie, który wypełniasz niebo, a mocą swoją całą ziemię!
Chwała Tobie, którego królestwu nie będzie końca, którego światło nie zgaśnie, którego moc nie ustanie!
Chwała Tobie, chwała Tobie, który liczysz na to, co stworzone: widoczne i niewidoczne!
Chwała Tobie, który z własnej woli stałeś się człowiekiem, a nie odsuwasz się chętnie od swego stworzenia!
Chwała Tobie, boski i godny czci!
Chwała Tobie, bo należy Ci się chwała i cześć!
Chwała Tobie, który jesteś godny, aby składano Ci dzięki i aby Cię wychwalano!
Chwała Tobie na wieki, jak długo udzielasz błogosławieństwa, nawet i po przyniesieniu go!
Chwała Tobie, który światło swoje rozlewasz na sługę Twego, Izraela!
Chwała Tobie, Odkupicielu świata, który, jak chcesz, kierujesz sercami!
Chwała Tobie, którego chwali to, co cielesne i co bezcielesne spośród aniołów i ludzi!
Chwała Tobie, którego Imię chwalą morza i to, co się w nich znajduje!
Chwała Tobie, któremu cześć oddają słońce, księżyc i gwiazdy!
Chwała Tobie, którego chwalą góry i drzewa, i owoce, i rzeki, i kwiaty, a Imię Jego uwielbione i czczone uwielbiają i wynoszą!
Chwała Tobie, chwała Tobie, którego chwali to, co oddycha!
Chwała Tobie, o Błogosławiony, który przyszedłeś na świat w imię Ojca, aby odkupić plemię Izraela i wszystkie narody!
Chwała Tobie, który zapominasz w winach, gładzisz zbrodnie i odpuszczasz grzechy.
Chwała Tobie, któremu chwała wraz z Ojcem Twoim i Duchem świętości Twojej na wieki wieków. Amen. Chwała Tobie!
(Apokryf, Modlitwa Salome z arabskiej Ewangelii Jana)

Niedziela 2 stycznia 2005 - 2. Niedziela po Narodzeniu Pańskim


Już przeszło 2000 lat mieszkam w Betlejem (Syr 24,1-2.9-12; Ps 147; Ef 1,3-6.15-17; J 1,1-18)

Myślenie o Chrystusie, li tylko w kategoriach historycznych (urzekająca relacja Ewangelistów o Nocy Betlejemskiej sprzed 2000 lat), to prosta droga do minięcia się z przychodzącym do swojej własności, przychodzącym dziś, tu i teraz, do nas właśnie.

Tak łatwo potępimy mieszkańców Betlejem, którzy nie przyjęli Chrystusa, nie poznali Go. Mówimy: "gdyby przyszedł do mojego domu, do mnie...". No przecież był u mnie... prosił o pięć złotych na chleb dla dzieci... później bity na ulicy, czekał, że przyjdę mu z pomocą... wołał mnie krzykiem dziecka zza ściany, kiedy niedorośli rodzice znęcali się nad młodszym bratem, bo potłukł drogi fiński wazon...; później minąłem Go, stał na ulicy z puszką na pieniądze dla ofiar kataklizmu w Azji... Wolałbym nie pamiętać, co miałem Mu wtedy do powiedzenia... "...Pięć złotych, to dwa tanie wina, zjeżdżaj oszuście... nie dam rady tym trzem osiłkom, nikt nie może ode mnie wymagać heroizmu... dzwonić na policję (?), nie - będą mnie ciągać na świadka, to nie moja sprawa..., wszyscy dziś tylko wyciągają rękę, zresztą sam jestem biedny, niech dadzą bogaci...". Trzeba przyznać, nie brakuje mi rozsądku i refleksu, jestem przygotowany na każdą okazję, nic mnie nie zaskoczy... Czy to jednak wystarczające wyposażenie na życie? Czy oprócz refleksu i rozsądku nic więcej nie potrzeba? A miłość?

Przyszedł do swojej własności, a swoi nie poznali Go, nie przyjęli... (por. J 1,11)... No przyszedł, miał prawo do mnie, do mojego zrozumienia, mojego zaangażowania... zawiodłem, który to już raz... No a ta miłość ? To pytanie mnie niepokoi... myślę, że bez niej ciągle będę się z Nim mijał, nie poznam Go, nie przyjmę... Jak bez miłości poznać Kogoś, kto jest Miłością ? Autor dzisiejszej Ewangelii napisze w swoim liście: "Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością" (1 J 4,8) i dodaje: "... kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi..." (1 J 4,20).

Pytania o preegzystencje Boskiego Logos, pozostawiam uczeńszym od siebie...

Adoracja Najświętszego Sakramentu

„Świętemu miastu”, Jeruzalem nowemu, to jest Kościołowi, „nie trzeba słońca ni księżyca, by mu świeciły, bo chwała Boga je oświetliła, a Jego lampą - Baranek I w Jego świetle będą chodziły narody” (Ap 21,23-24). Panie Jezu, tak jak oświecasz Kościół, tak i świeć przeze mnie, by ludzie mogli widzieć we mnie Ciebie. Pozwól mi nieść Twoje światło. Niechaj stanę się Twoim świadkiem, gdziekolwiek się udam, niech Twoje światło rozprzestrzenia się przez posługę moich warg i przez wszystko, co czynię. Niech całe moje życie mówi o Tobie.
Niech moja dusza odbija Twe światło, rozprzestrzenia wokół Twą miłość, jak przeświecający kryształ.

Jezu, Panie mój, bądź Światłością dla wszystkich ludzi. Wielu czeka Twego przyjścia - przecież wszyscy potrzebują Ciebie, który jesteś Źródłem światła i łaski.
To prawda, że „świat” skłania się ku ciemności - przeciwstawia się światłu. Czyni wysiłki, by nie dopuścić światła do dusz ludzkich, nawet do dusz dzieci, które tak bardzo za nim tęsknią. Moce ciemności czynią wszystko, by zwieść ludzkie serca, by oślepić umysły, zburzyć ludzkie wnętrza.

Panie, świat Ciebie nie przyjął, kiedy przyszedłeś, aby go oświecić. Wielu zamknęło przed Tobą swe serca i umysły. Woleli pozostać w ciemności niewiedzy i swych grzesznych uczynków. Ale inni wyszli na spotkanie Światłości. Tych obdarzyłeś swym bogactwem tak wspaniałym, że jedynie Bóg w swych nieskończonych możliwościach mógł nim obdarzyć. Mimo moich grzechów i błędów dawniej popełnionych pozwól mi znaleźć się pośród nich; niech otworzę się na Twą Światłość; Jezu, wypełnij mnie światłem, napełnij sobą.
(Edward Le Joly)

Poniedziałek 3 stycznia 2005


Mógł powiedzieć „Jestem Mesjaszem” (1 J 2,29–3,6; Ps 98; J 1,29–34)

Bywa, że świadectwo jakie ludzie składają o innych nie spotyka się wiarą, tych do których jest adresowane. Próbujemy je weryfikować na różne sposoby. Zadajemy liczne pytania, z których pierwsze brzmi: „jaki on ma interes w tym, że mówi tak a nie inaczej, to a nie co innego...”. Jeśli chodzi o świadectwo Jana z dzisiejszej Ewangelii, na powyższe pytanie może paść tylko jedna odpowiedź: Jan jest sługą Prawdy, jego interes to służyć Prawdzie. Przedstawia Jezusa, jako kogoś, kto nieskończenie przewyższył go godnością, a siebie jako jego i sługę i poprzednika.

Wielu pisarzy chrześcijańskich komentując działalność Jana na pustyni, podkreśla, że mógł on z łatwością podszyć się pod Mesjasza. Napięcie oczekiwania było tak wielkie, że w sytuacji, gdy nad Jordanem dochodziło do spektakularnych nawróceń, także faryzeuszy i uczonych w Piśmie, wystarczyło żeby Jan powiedział: „jestem Mesjaszem”, uwierzono by mu, on sam zaś mógłby cieszyć się oddaniem, posłuszeństwem i uwielbieniem tłumów.

Jan jednak nie chce się sprzeniewierzyć swojej prorockiej misji, chce pozostać wierny Bogu, swoją wielkość widzi w lojalności i posłuszeństwie wobec Tego, w którego imieniu przemawia i udziela chrztu nawrócenia. Jan ukazując Jezusa jako Syna Bożego, jako Mesjasza, odwołuje się do Bożego autorytetu, mówiąc, że jest świadkiem wydarzeń zapowiedzianych przez Boga w proroctwie Izajasza (patrz Iż 61,1-11). Wkrótce sam Chrystus w synagodze, w rodzinnym Nazarecie, potwierdzi prawdziwość słów Jana Chrzciciela (patrz Łk 4,16-21).

Przyglądając się swojemu życiu pytam samego siebie, ileż to razy, korzystając z różnych, może niejasnych, może niejednoznacznych okoliczności próbowałem budować swój fałszywy wizerunek, by zdobyć nienależne uznanie, wzbudzić podziw, czy choćby zainteresowanie sobą. Właśnie dziś mogę to zmienić, zachwycić się i przyjąć prawdę, także o sobie, zwłaszcza o sobie, by nie minąć się z Bogiem, który jest Prawdą, nie zatracić siebie w otmętach złudy i fałszu...

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Któż mi to da, bym odpoczął w Tobie? Któż mi to da, byś wstąpił do serca mego i ukoił je, bym zapomniał o błędach moich i przylgnął do Ciebie, jedynego dobra mojego? Czym jesteś dla mnie? Ulituj się, bym mógł mówić. Czymże ja sam jestem dla Ciebie, że każesz mi kochać siebie, a jeślibym tego nie czynił, gniewałbyś się na mnie i groziłbyś wielkim nieszczęściem? Czyż małe byłoby to nieszczęście, gdybym Ciebie nie kochał? Biada mi! Powiedz mi, Boże mój, przez miłosierdzie Twoje, czym jesteś dla mnie? „Powiedz duszy mojej: Jam jest zbawienie twoje!" (Ps 35,3). Powiedz tak, niech usłyszę to! Oto uszy serca mego zwrócone ku Tobie, Panie; otwórz je i „powiedz duszy mojej: Jam jest zbawienie twoje". Pobiegnę za głosem tym i uchwycę Ciebie. Nie zakrywaj przede mną oblicza Twego (por. Wj 33,23; Pwt 31,17); niechaj umrę, abym nie umarł i mógł je oglądać.
(św. Augustyn)

Wtorek 4 stycznia 2005


Po prostu odwiedź planetarium (1 J 3,7–10; Ps 98; J 1,35–42)

Czy odwiedziłeś kiedyś planetarium? Zachęcam, to świetna przygoda. Spotkasz się z fascynującą techniką, zadziwią cię finezyjne rozwiązania techniczne zastosowane w teleskopach elektronowych i projektorach nieba. W planetarium możesz posłuchać interesujących odczytów, zobaczyć wystawy, skorzystać z biblioteki... możesz, możesz, możesz... Ale możesz po prostu zobaczyć niebo...

W liceum miałem fantastycznego nauczyciela matematyki, bezwzględnie egzekwował przekazywaną przez siebie wiedzę. Surowy Pan Jan był moim wychowawcą. Otaczał go krąg zafascynowanych matematyką chłopaków i dziewczyn. Wiem, że cieszył się, gdy ktoś z jego uczniów szedł na matematykę, fizykę, elektronikę, gdy znajdował sobie nowych mistrzów na uniwersytecie lub politechnice (i ja miałem „elektroniczny” epizod w swojej edukacji). Ileż jednak od niego „ucierpiałem”, ile oblanych klasówek, ile wstydu i złości, gdy kolejny raz pokazywał mi, że nie jestem dość dobry. Jednak to jemu zawdzięczam zdaną na czwórkę (ku jego zdziwieniu) maturę z matematyki, to że wiem o czym mówię mówiąc, nawet dziś po wielu latach, o całkach, różniczkach, logarytmach, liczbie Eulera, analizie matematycznej, mimo że jestem księdzem a nie matematykiem.

Pamiętasz Księdza Jana Kowalskiego, wikarego z twojej parafii ? Jak on umiał pracować z młodzieżą, człowiek pełen zapału, porywający... Pamiętasz wieczorne nabożeństwa w piątki, po szkole, tamten nastrój, gęsią skórkę na całym ciele, kiedy do was mówił, „szklane oczy” (nawet chłopaków) w czasie śpiewu kanonów z Taize, no i tę „.. siłę w splecionych mocno dłoniach...”. To był KSIĄDZ! Zrobilibyście dla niego dosłownie wszystko, wszystko dla niego... Jaki płacz był wśród was, gdy dowiedzieliście się że idzie na studia.... co dalej, pytaliście się wzajemnie, a kościół w waszej parafii wyraźnie się postarzał (wiesz o czym mówię...).

Myślę, że radość Pana Jana, gdy ktoś szedł na matematykę na uniwersytet, była podobna do radości Jana Chrzciciela, gdy jego uczniowie odchodzili od niego do Jezusa, gdy znajdowali Mesjasza i pozostawali u Niego... Mam nadzieję, że Ks. Jan Kowalski, z dyplomem doktora teologii w kieszeni, stał się przezroczysty, że już nie zasłania...

Wszyscy jesteśmy uczniami i świadkami Chrystusa, pamiętajmy że uczeń nie przewyższa Mistrza (patrz Mt 10,24), bądźmy przezroczyści, pokazujmy Jezusa, nie siebie. Nie róbmy wszystkiego dla żadnego „niego”, róbmy wszystko dla Niego...

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Przyjmij ofiarę wyznań uczynioną Ci przez język mój, który ukształtowałeś i pobudziłeś, by wyznawał imię Twoje; i uzdrów wszystkie kości moje, aby mówiły: „Panie, któż podobny Tobie?” (Ps 35,10). Ten, kto Ci składa wyznania, nie poucza Cię o tym, co się w nim dzieje, albowiem dla oka Twego nie jest zamknięte serce i ręki Twojej nie odpycha zatwardziałość ludzi, bo Ty ją zmiękczasz, kiedy zechcesz, litując się czy karząc, i „nie ma nikogo, kto by mógł się ukryć przed żarem” (Ps 19,7) Twoim. Lecz niechaj Cię chwali moja dusza, aby Cię kochała, i niech wylicza czyny Twego miłosierdzia dla Twojej chwały. Wszystko, co stworzyłeś, chwalić Cię nie ustaje; nie milknie ani na chwilę w głoszeniu Twej chwały, ani żaden duch ludzki usty zwróconymi ku Tobie, ani zwierzęta i nieożywione twory cielesne przez usta tych, którzy na nie patrzą. Wszystko Cię chwali. Niechżeż z omdlenia dźwignie się ku Tobie moja dusza i opierając się na tym, co stworzyłeś, wzniesie się do Ciebie, który, stworzyłeś te cuda - bo tam tylko jest orzeźwienie i moc prawdziwa.
(św. Augustyn)

Środa 5 stycznia 2005


Słowa i czyny, które prowadzą (1 J 3,11–21; Ps 100; J 1,43–51)

Ewangelie ostatnich dni pokazują nam jak można swoim słowem, dającym wyraz autentycznie przeżywanej wierze, prowadzić ludzi do Jezusa Zbawiciela. Wczoraj słowo Jana o Chrystusie poprowadziło poprowadziło Andrzeja i Filipa do Chrystusa, słowo Andrzeja poprowadziło do Chrystusa Piotra... Dziś Filip informuje Natanaela, że odkrył w Chrystusie Mesjasza Pańskiego i prowadzi go do Mistrza.

Nasze słowa i nasze czyny, jeżeli płyną z wiary, mają wartość prawdziwie apostolską. Potrafią przełamywać sceptycyzm i kierować do Boga. Tak właśnie stało się dziś w przypadku Natanaela z Kany w Galilei ...

W poczuciu odpowiedzialności za zabawienie naszych bliźnich zadbajmy o to, by nasze słowa, czyny, postawy i gesty zgadzały się ze sobą, by były motywowane Ewangelią, byśmy mogli być przewodnikami i drogowskazami dla nich w poszukiwaniu drogi do Boga.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Nie z wahaniem, lecz z niewzruszoną świadomością kocham Cię, Panie. Zraniłeś serce moje swoim Słowem i umiłowałem Cię. Lecz także niebo i ziemia, i wszystko, co się w nich znajduje, zewsząd mówią do mnie, abym Cię kochał, i bez przerwy o tym mówią wszystkim, „aby nie mogli wymówić się od winy” (Rz 1,20). Ty zaś. Panie, bardziej ulitujesz się nad tym, dla którego będziesz litościwy i miłosierdzie okażesz temu, dla kogo zechcesz być miłosierny (por. Rz 9,15). W przeciwnym razie niebo i ziemia głuchym opowiadałaby Twoją chwałę. Lecz cóż ja kocham, gdy kocham Ciebie? Nie wdzięki ciała ani urodę życia, ani blask światła tak miły oczom; nie słodkie melodie różnorakich pieśni, nie przyjemny zapach kwiatów, olejków i ziół wonnych, nie mannę i miody, nie członki cielesne nęcące do uścisków - nie to ja kocham, gdy kocham Boga mego. A jednak kocham jakieś światło, jakiś głos, jakąś woń, jakiś pokarm i jakiś uścisk, gdy kocham Boga mego, który jest światłem, głosem, wonią, pokarmem, uściskiem dla mego wewnętrznego człowieka tam, gdzie duszy mej przyświeca światło nie objęte przestrzenią; gdzie rozbrzmiewa pieśń, której czas nie porywa; gdzie unosi się woń, której podmuch wiatru nie rozwieje, gdzie smak rozkoszuje się pokarmem, którego nie odrywa przesyt. Oto, co kocham, gdy kocham Boga mego.
(św. Augustyn)

Czwartek 6 stycznia 2005 - uroczystość Objawienia Pańskiego


Niecodzienny sposób Boga na naszą codzienność (Iz 60,1–6; Ps 72; Ef 3,2–3a.5–6; Mt 2,1–12)

Żyjąc na co dzień w rozmaitych trudnych okolicznościach życia, pochłonięci jesteśmy bez reszty bieganiną wokół zapewnienia chleba, ciepła, odzienia naszym bliskim - trzeba zorganizować im możliwie spokojny i bezpieczny byt. Skutkiem tej ciągłej gonitwy możemy nie zauważyć, że Bóg w zaskakujący, budzący zdziwienie sposób, objawia się nam w okolicznościach zwykłych, codziennych, trudnych. Takim objawieniem jest ubogie narodzenie się Chrystusa w biedzie betlejemskiej, w chłodzie stajenki, wśród kłopotów Najświętszej Matki i Św. Józefa. Sprawiła to nie ekstrawagancja Boga, ale Jego pragnienie, by nikt nie minął się z przychodzącym na świat Zbawicielem, by nikt nie mógł powiedzieć, że trudy codzienności pozbawiły go szansy spotkania Boga.

W takiej to sytuacji, prozy życia, zjawiają się przed Nowonarodzonym Trzej Królowie i dzięki ewangelicznej relacji Św. Mateusza, uczą nas jak dostrzec i uczcić świętość Boga pośród zwykłych, powszednich, nierzadko trudnych okolicznościach ludzkiego życia. „Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.”(Mt 2,10-11).

Rozważając tę pierwszą w historii adorację Jezusa, Sobór Trydencki poucza nas o tym, jak w sposób godny oddawać cześć Chrystusowi obecnemu w świecie w Najświętszym Sakramencie, obecnemu w naszej codzienności, rozświetlającemu tę codzienność światłem nieba.

Często powtarzamy, że jesteśmy biedni, że chcielibyśmy uczynić coś dobrego, ale co możemy, wobec naszej biedy... Jednak, podobnie jak Trzej Królowie, możemy dać spotkanemu na naszych drogach życia Wcielonemu Bogu prawdziwie królewskie dary. Złoto postawienia pieniędzy i dóbr materialnych w naszym życiu na właściwym miejscu, możemy i powinniśmy zwrócić Bogu tylko Jemu należne pierwsze miejsce. Kadzidło, symbol nadziei, wyrażonej w naszych modlitwach kierowanych ku Chrystusowi. Mirrę, znak gotowości ofiarowania naszego życia Bogu, obecnemu w otaczających nas bliźnich.

„A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny.”(Mt 2,12). Nasze osobiste spotkania z Chrystusem nie mogą pozostać bez wpływu na nasze życie, muszą nasze życie przemieniać. Ta przemiana powinna polegać przede wszystkim na porzuceniu drogi grzechu (nie wracać do Heroda), ale także powinna poszerzać horyzonty naszego życia w Kościele i w świecie. Idzie tu głównie o nasze zaangażowanie w apostolstwo. Tak jak Trzej Królowie, nieśmy światło wiary w codzienne okoliczności naszego życia, tak jak oni ponieśli je do swoich ziemskich ojczyzn.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Późno Cię pokochałem. Piękności tak dawna, a tak nowa, późno Cię pokochałem! A oto Ty byłaś wewnątrz, a ja byłem zewnątrz; tam Cię szukałem i lgnąłem w mej brzydocie ku pięknym rzeczom, stworzonym przez Ciebie. Byłaś ze mną, a ja nie byłem z Tobą. Z dala od Ciebie trzymały mnie te rzeczy, które nie istniałyby, gdyby nie były w Tobie. Zawołałaś, wezwałaś - i przerwałaś moją głuchotę; zabłysnęłaś, zajaśniałaś - i usunęłaś moją ślepotę; rozlałaś woń, odetchnąłem nią i oto wzdycham ku Tobie; skosztowałem i oto łaknę i pragnę; dotknęłaś mnie i zapłonąłem tęsknotą za Twoim pokojem.
(św. Augustyn)

Piątek 7 stycznia 2005


Nawróceni heroldowie i dziedzice krolestwa Bożego (1 J 3,22–4,6; Ps 2; Mt 4,12–17.23–25)

Światu dwa tysiące lat temu, Europie i Polsce już ponad tysiąc lat temu, wzeszło światło. Świat, Europa i Polska przestały być „cienistą krainą śmierci”. Od tych dwóch tysięcy lat Jezus naucza, wzywa do nawrócenia, głosi Ewangelię o królestwie, uwalnia z mocy zła i leczy. Tłum idących za Nim wciąż rośnie, dziś to już około miliard dziewięćset milionów ludzi. Prawdopodobnie ty i ja jesteśmy przekonani, że należymy do tej rzeszy, prawdopodobnie lubimy o sobie mówić: „wierni”. Myślę, że przeświadczenie o naszej wyjątkowej relacji w stosunku do Jezusa (wierni), jest dla nas dość niebezpieczne. Niebezpieczne przede wszystkim dlatego, że stajemy się głusi na Chrystusowe wezwania do nawrócenia. Skoro jestem „wierny”, to nawrócenia potrzebuję nie ja, ale „on”, „ona”... „tamten” . W ten sposób hodujemy w sobie pychę, która jest korzeniem wszelkiego grzechu, która zrywa naszą więź z Bogiem a także niszczy nasze relacje z bliźnimi. Rezultat tego stanu rzeczy jest taki, że chodzimy w świetle, które zapalił Chrystus, a w nas samych, w naszych sercach, często panuje mrok. To dlatego, to przez ten mrok w nas, bywa, że spotykamy się z oskarżeniem o życiowy fałsz, o obłudę, o zakłamanie. Bogu niech będą dzięki za te oskarżenia, bo posługując się oskarżycielami, Chrystus pobudza nas do refleksji nad sobą, dociera do nas z wołaniem: „nawracajcie się...”.... A tego nawrócenia każdy z nas, „wiernych”, bardzo potrzebuje, byśmy mogli serio stać się solą ziemi i światłem świata, który staje się mroczny przy naszej współpracy z siłami ciemności, bądź przy naszej lękliwej, milczącej zgodzie na zło (aborcja, eutanazja, apologia wojny jako środka naprawy świata i porządkowania ludzkich społeczności i wielu innych współczesnych błędów).

Nie możemy zapominać o tym, że Chrystus przychodząc do ludzi (nawet do ludzkości), przychodzi z pragnieniem nawiązania relacji zbawczej z każdym pojedynczym człowiekiem, w sposób bardzo osobisty, z tobą i ze mną. Musimy zatem pamiętać, że to samo co ma On do powiedzenia światu, ma do powiedzenia każdemu z nas. Muszę pamiętać, że owo: „nawracajcie się”, odnosi się w pierwszym rzędzie do mnie. Nierozumnym byłoby z mojej strony oczekiwać jakichkolwiek dóbr od Jezusa, bez uprzedniego nawrócenia, bez mojego wejścia na drogę wiary. Bo to wiara właśnie warunkuje możliwość uzyskania od Chrystusa jakichkolwiek dóbr: uwolnienia, uzdrowienia, daru skutecznej modlitwy i wielu innych...

Rok Eucharystii, który właśnie przeżywamy, jest dla nas doskonałą okazją byśmy zbliżyli się do Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, tego samego, który w ziemi Zabulona i Neftalego, który w Zajordaniu wzywał do nawrócenia i uzdrawiał. Niech nas uzdrowi z naszej pychy i małości, z naszego egoizmu, abyśmy mogli stać się heroldami i dziedzicami, bliskiego już Bożego królestwa.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Niech wyrasta, proszę Cię, Panie, w miarę Twego działania, w miarę radości i siły, którą dajesz, niech wyrasta „prawda z ziemi, a sprawiedliwość” niech spogląda „z nieba” (Ps 85,12) i „niech powstaną światła na firmamencie” (Rdz 1,44). Ułammy „łaknącemu chleba” naszego, wprowadźmy ubogiego i tułającego się do naszego domu, przyodziejmy nagiego i nie pogardzajmy członkami naszego rodzaju ludzkiego (por. Iz 58,7n.). Zobacz, że te owoce, z ziemi zrodzone, dobre są i „niech w odpowiednim czasie rozbłyśnie” nasza „światłość”. Niech od nizinnych plonów życia czynnego wzniesiemy się na wysokości zachwycającej kontemplacji Słowa Żywota, abyśmy ukazali się „na świecie jako światła” (Flp 2,16) przymocowane do „firmamentu” Twoich pism. Tam bowiem, mówiąc z nami, uczysz nas rozróżniać między rzeczami duchowymi i zmysłowymi, tak jak między dniem i nocą albo między duszami oddanymi sprawom duchowym a duszami oddanymi sprawom cielesnym. Czynisz to dlatego, byś już nie Ty sam w tajnikach sądu swego, jak było przed stworzeniem firmamentu, rozdzielał światłość od ciemności, lecz by także Twoje duchowe dzieci umieszczone na tym samym firmamencie i przez łaskę Twoją, objawioną na świecie, rozmaicie wyróżnione „jaśniały ponad ziemią, dzieliły dzień od nocy i oznaczały czasy” (Rdz 1,14), ponieważ „bliższe jest nasze zbawienie niż wówczas, gdyśmy uwierzyli”; ponieważ „noc przeminęła, a dzień się przybliżył” (Rz 13,11-12); ponieważ „błogosławisz koronie swego roku” (Ps 65,12), wysyłając pracowników na swoje żniwo (Mt 5,38), siane „strudzoną ręką innych” (J 4,38), a także na nową siejbę, której żniwo będzie przy końcu (por. Mt 13,39). W ten sposób spełniasz życzenia sprawiedliwego i błogosławisz jego latom; „Ty zaś jesteś zawsze tym samym” (Ps 102,28) i w spichrzach swoich lat, które „nie ustają”, przygotowujesz pomieszczenia dla plonu przemijających lat naszych.
(św. Augustyn)

Sobota 8 stycznia 2005


Słowo, które leczy... Chleb, który jednoczy... (1 J 4,7–10; Ps 72; Mk 6,34)

Być może zdarzyło ci się spotkać z człowiekiem zagubionym, jeśli tak, to wiesz jak on funkcjonuje, jest rozkojarzony, pogrążony w myślach o sprawach, z którymi nie potrafi sobie poradzić, na ślepo, po omacku, gorączkowo szuka u innych pomocy, lecz nawet przebywając w grupie nie potrafi nawiązać z innymi ludźmi kontaktu, łatwo się irytuje.

W wielkim tłumie, który zobaczył Jezus wysiadając z łodzi musieli znajdować się ludzie zagubieni, wzbudzili oni litość Zbawiciela, byli bowiem „jak owce nie mające pasterza”. Nie mieć pasterza, to nie mieć kogoś, kto prowadzi, ochrania i żywi. Dla człowieka zagubionego brak pasterza to prawdziwy dramat. Pierwszym krokiem pomocy dla takich ludzi jest życzliwe zwrócenie na nich uwagi i nawiązanie rozmowy. Chrystus ma dla nich ludzi niezwykłą ofertę, Ewangelię, która jest dobra nowiną o miłości Boga względem człowieka, zaczyna więc nauczać, budzić wiarę i nadzieje na Bożą pomoc w rozmaitych kłopotach, które przygniatają, a których rozwiązanie przerasta ich możliwości. Dokonuje się pierwszy cud dzisiejszej Ewangelii. Ludzie otwierają się na Słowo Boże, znajdują w nim to czego tak bardzo potrzebowali, przełamanie swojej samotności i lęku. Zasłuchani w mowę Jezusa przemieniają się z tłumu przypadkowych ludzi w grono uczniów, chłonących z uwagą każde Jego słowo. Słowo to staje się lekiem na ich samotność, zagubienie, lęk i poczucie odtrącenia.

Zasłuchani ludzie i sam Nauczyciel, wydają się nie zauważać upływu czasu i dopiero trzeźwo myślący apostołowie zwracają Chrystusowi uwagę na oczywistą i banalną prozę życia: „A gdy pora była już późna, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce jest puste, a pora już późna. Odpraw ich! Niech idą do okolicznych osiedli i wsi, a kupią sobie coś do jedzenia».”(Mk 6,35-36). Zaskakująca odpowiedź Jezusa na słowa apostołów («Wy dajcie im jeść!») i to co po niej nastąpiło, jest pouczeniem o Bożej , ojcowskiej trosce o potrzeby człowieka i w sposób dla nas czytelny, znakiem przyszłej Eucharystii. „Wtedy polecił im wszystkim usiąść gromadami na zielonej trawie. I rozłożyli się, gromada przy gromadzie, po stu i po pięćdziesięciu. A wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo, połamał chleby i dawał uczniom, by kładli przed nimi; także dwie ryby rozdzielił między wszystkich. Jedli wszyscy do sytości.” (Mk 6,39-42).

Gdy w wyobraźni spoglądam, jakby z lotu ptaka, na opisane w Ewangelii wydarzenie, dostrzegam w nim także proroczą zapowiedź, przyszłego, Chrystusowego Kościoła. Po stu i po pięćdziesięciu, to jakby mniejsze i większe Wspólnoty lokalnych Kościołów. Bóg dotykając serc wiernych w tych Wspólnotach swoim Słowem, leczy ich z lęków i wyobcowania a nade wszystko jednoczy Chlebem Eucharystii – jednym Chlebem, który spożywają wszyscy...

Na koniec przeczytajmy jeszcze raz dziwną odpowiedź Jezusa na uwagę poczynioną przez apostołów: «Wy dajcie im jeść!». Proponuję niewielki zabieg idący trochę obok kontekstowego sensu przytoczonych słów, zabieg ten usprawiedliwiają jedynie reguły potocznej mowy polskiej, przeczytajmy te słowa tak: «Wy pozwólcie im jeść!». Obyśmy nigdy, z arcypoważnym przekonaniem o naszej szczególnej bliskości i zażyłości z Chrystusem, nie pouczali wyniośle zagubionych jak mają słuchać i jak spożywać. Jeśli jeszcze nie potrafimy pouczyć z miłością, uczmy się tego od Chrystusa, zostawiając Jemu pouczenia. Nie rozpraszajmy tego, co On gromadzi...

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Cała moja nadzieja nie gdzie indziej, jak w Twoim wielkim miłosierdziu jedynie. Daj, co nakazujesz, i nakaż, czego chcesz. Nakazujesz nam powściągliwość. A ktoś powiada: „Zrozumiałem, że nikt nie może być powściągliwy, jeśli Bóg nie użyczy mu tego; a już to samo było dowodem mądrości, że wiedziałem, czyim to jest darem” (por. Mdr 8,21). Przez powściągliwość bowiem skupiamy się i wracamy do jedności, od której odeszliśmy, rozpraszając się na wiele rzeczy. Bo mniej Cię kocha ten, kto równocześnie z Tobą kocha coś, czego nie kocha dla Ciebie. O Miłości, która zawsze płoniesz i nigdy nie gaśniesz! O Miłości, Boże mój, roznieć żar we mnie! Nakazujesz powściągliwość: daj, co nakazujesz, i nakaż, czego chcesz.
(św. Augustyn)

Niedziela 9 stycznia 2005 - Święto Chrztu Pańskiego


Śladami Umiłowanego Syna (Iz 42,1-4.6-7; Ps 29; Dz 10,34-38; Mk 9,6; Mt 3,13-17)

Jezus rozpoczyna swoją działalność od przyjęcia chrztu w Jordanie. Nie był to chrzest w imię Trójcy. Chodziło o zwyczajny gest pokutny. Choć pokuty nie potrzebował, przyszedł do Jana, bo uważał, że trzeba wypełniać to, co sprawiedliwe. Nie patrząc na to, że był bezgrzesznym Bogiem.

Kościół zawsze zadziwiał mnie swoim bogactwem. Jest w nim miejsce dla wielu rodzajów duchowości, wielu rodzajów aktywności. Dla ludzi poświęcających swoje życie modlitwie i dla trudzących się służbą bliźnim; dla rodziców zatroskanych o wychowanie dzieci i dla oddanych sprawom Kościoła celibatariuszów; dla piszących mądre rozprawy teologów, dla członków nowych ruchów religijnych i dla babć gorliwie odmawiających różaniec. Choć czasami próbuję oceniać przydatność jednych czy drugich, szybko odrzucam te myśl jak niebezpieczną pokusę. Bogactwo to skarb. Nawet jeśli nie wszystko mi odpowiada, nie wszystko jest mi potrzebne, wiem, że nie godzi się odrzucać tego, co dobre i sprawiedliwe. Tak jak Jezus nie pogardził chrztem Jana.

Czasami jest to trudne. Ze smutkiem patrzę na tych, którzy Kościołowi zalecają jedynie słuszną ich zdaniem drogę nie rozumiejąc, że bogactwo dróg i wielość pomysłów to skarb. A przecież ważne jest tylko to, byśmy we wszystkim co robimy, posłuszni Ojcu w Duchu Świętym, naśladowali Tego, który jest umiłowanym Synem Ojca.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Dobro nieskończone! Jak wiele udzielałeś mi ze swego dobra! Gdy mnie jeszcze nie było, dałeś mi istnienie. Gdy się od Ciebie odłączyłem. Ty nie chciałeś się odłączyć ode mnie. Gdy zamierzałem uciec od Ciebie, nakładałeś mi słodkie więzy. O, Mądrości Przedwieczna, moje serce tak bardzo chciałoby się otworzyć przed Tobą! - nawet gdyby miało się rozpaść na tysiączne kawałki. Rozkoszy mojego serca, chciałbym Cię zawrzeć w uścisku i trwać każdego dnia przy Tobie, w miłości nie znającej końca, ku Twojej wyłącznej chwale. Prawdziwie szczęśliwy jest człowiek, do którego tak właśnie przychodzisz z miłością uprzedzającą, nie dając mu wytchnienia, dopóki nie zacznie szukać spoczynku wyłącznie w Tobie.

O, Mądrości umiłowana i wybrana spośród wszystkich, odkąd w Tobie znalazłem tego, którego miłuje moja dusza, nie gardź Twoim biednym stworzeniem! Zobacz, do jakiego stopnia moje serce stało się nieczułe na wszystkie radości i na wszystkie cierpienia tego świata. Panie, czyż serce moje ma zawsze trwać przed Tobą bez słów? Pozwól, umiłowany Panie, pozwól mojej biednej duszy powiedzieć Ci jedno słowo, bo nazbyt pełne moje serce nie może już samo znosić wszystkiego. Na całym tym szerokim świecie przed Tobą tylko może się otworzyć, najdroższy, umiłowany Panie i Bracie, wybrany spośród wszystkich. Ty jeden widzisz i znasz naturę serca pełnego miłości, i wiesz, że nikt nie może kochać tego, czego nie jest zdolny w żaden sposób poznać. A ponieważ Ciebie tylko powinien kochać, daj mi się lepiej poznać, żebym mógł również ze wszystkich sił Cię pokochać.
(bł. Henryk Suzo)