Uczta

Piotr Blachowski

publikacja 13.08.2009 09:43

Słowo to kojarzy się nam przede wszystkim z mnogością potraw na stole, biesiadnikami, często weselnymi, chociaż dzisiaj stoły uginające się od potraw znaleźć możemy nie tylko na weselu. Czasami też słowem uczta określamy strawę duchową, muzyczną, artystyczną.

Uczta

Można by wdać się w dociekania semantyczne, próbować uściślić znaczenie pojęcia „uczta”, ale dzisiaj rozważmy to pojęcie z duchowego punktu widzenia. Czy to, czego oczekujemy w kontekście przejścia do życia wiecznego, a zatem to, co nas do niego prowadzi, możemy nazwać ucztą? To zależy, jak traktujemy naszą obecność na Mszy Świętej i jak traktujemy Eucharystię.

Na stole ofiarnym – czytaj ołtarzu – ofiarowuje się nam Baranek, Jezus Chrystus. Biorąc pod uwagę cały rozkład Mszy świętej, przechodzimy kolejne etapy drogi Pana, od narodzin, poprzez nauczanie – Słowo Boże, aż po ostatnią wieczerzę – łamanie chleba, kończąc na wezwaniu do uczty Paschalnej i przyjęciu Komunii Świętej: podający mówi „Ciało Chrystusa”, my zaś odpowiadamy „Amen”, czyli „ niech tak się stanie”.

Uczta to biesiadnicy. Za biesiadników można uznać wiernych będących w świątyni i oczekujących Przeistoczenia. To Ci rozważni, do których mówi Słowo: „napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach.” (Ef 18-19).

Nie zachowujmy się jak Żydzi w Ewangelii, którzy pytają, jak to Jezus może im dać swoje ciało, ale wsłuchujmy się w słowa Pana Jezusa, który wyraźnie i dobitnie nam mówi, że „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.” (J 6,53-54). Mamy tutaj w jednej wypowiedzi dwie pomyślne wiadomości: to, że jeśli będziemy spożywać, czyli brać udział w Uczcie Pana, zyskamy życie wieczne, i to, że otworzą się przed nami drzwi Nieba, gdy zostaniemy przez Chrystusa wskrzeszeni.

To ważne wiadomości. Bierzmy zatem jak najczęściej udział w Uczcie, w tej Uczcie, którą nam codziennie ofiarowuje Jezus Chrystus.