Modlitwy Maryjne

Justyna Nowicka

publikacja 30.04.2009 13:28

Czyli krótka historia najpopularniejszych modlitw do Matki Bożej

Modlitwy Maryjne Henryk Przondziono /Foto Gość Módl się za nami grzesznymi....

Anioł Pański

Modlitwa ta przechodziła przez szereg modyfikacji na przestrzeni wieków. Obecną wersję zatwierdził papież Benedykt XIV w XVIII wieku.

Głęboko biblijna treść (skomponowana z wersetów biblijnych), pomaga dostrzec prawdę, ze przez Maryję człowiek jest prowadzony do tajemnicy paschalnej Jezusa. Tradycja związała tą modlitwę z proszeniem o pokój i bezpieczeństwo. Nie bez znaczenie jest także to, ze przez odmawianie trzy raz dziennie – o 6:00, 12:00 i 18:00 - pozwala uświęcić różne pory dnia.

Magnificat

Modlitwa ta pochodzi z Pisma Świętego, są to słowa, które Maryja wypowiedziała po usłyszeniu i uświadomieniu sobie, że zostanie Matką Syna Bożego Łk 1, 46-55. Zakorzeniona jest w Tradycji i Słowie Bożym, podkreślają to odniesienia do Starego Testamentu.

Jest szkołą postawy na modlitwie, która ma polegać na pokorze podczas wielbienia Boga, skupieniu na Bogu, wtedy modlitwa ma moc.

Może stać się osobistą modlitwą przez rozmyślanie co Bóg uczynił dla nas, za co możemy Go wielbić.

Pod Twoją obronę

Jest najstarszą modlitwą maryjną. Pochodzi z III wieku z Egiptu, kiedy to chrześcijanie byli prześladowani przez cesarzy rzymskich. Wskazuje na wczesne pojmowanie roli Maryi jako tej, która pośredniczy między Bogiem i człowiekiem.

Również dziś za Jej pośrednictwem możemy prosić Boga o opiekę, pomoc, przebaczenie.

Zdrowaś Maryjo

W początkowej formie ta modlitwa należała do pierwszych odmawianych przez Kościół. Ostateczny kształt przybrała jednak dopiero w XVI wieku. Druga część – suplikacja Kościoła – została wprowadzona w VII wieku. Wywodzi się prawdopodobnie z przekonania , że uwielbienie Maryi powinno prowadzić do pewnego rodzaju upraszania łask.

Mistrzowie duchowi podkreślają wielką moc tej modlitwy.

 

Litania loretańska

Nic nie wiadomo o autorze tej modlitwy. Nie wiadomo też jak i kiedy została włączona do kultu sanktuarium Świętego Domku w Loreto.

Od XVII wieku papieże zakazywali dodawania nowych wezwań do 51 przyjętych uwielbień. W XX wieku dodano kilka wezwań m.in. „Królowo Pokoju”, „Królowo Różańca Świętego”, a także „Królowo Wniebowzięta”.
Wezwania litanii podkreślają Jej macierzyństwo i cnoty, ale też przywołują Jej tytuły powszechne i tytuły, jako Królowej wspólnoty świętych.

Litania szczególnie zwraca uwagę na pośrednictwo Maryi.

Apel Jasnogórski

Apel Jasnogórski jest wieczorną modlitwą do Maryi, Królowej Polski i Matki Kościoła w intencji ojczyzny i Kościoła. Dotychczas nie udało się ustalić kto jest autorem treści Apelu. Przez Apel wyraża się zawierzenie i miłość, nie tylko Kościoła w Polsce, ale w całym Kościele.

Jestem przy Tobie – co oznacza, ze chcę być z Bogiem dziś i zawsze.

Pamiętam – że Maryja jest Matką i Królową, pomaga w życiu codziennym zachowywać prawo Chrystusa, pamiętać o nim.

Czuwam – by wszystko we mnie było poddane woli Maryi i Jej Syna. Czuwam nad czynem, słowem i myślą.

Propagatorami byli zwłaszcza Stefan Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II.

Akt oddania

Autorem słów Aktu Oddania jest biskup Antoni Pawłowski. Jest to sugerowana forma osobistego oddawania Maryi, a za Jej pośrednictwem Bogu, wszystkich aspektów życia, nie tylko swojego, ale też bliskich i całego Kościoła. To nauka szukania i przyjmowania woli Bożej.

Biskup Karol Wojtyła w rozważaniach majowych w 1963 roku zauważył, ze bardzo dobrze, jeśli akt oddania się Jezusowi wyrazi się przez oddanie ma własność Matce Najświętszej. W tej formie najlepiej będą zabezpieczone prawa Chrystusa Odkupiciela do ludzkich serc.

Różaniec

Od wieków chrześcijanie próbowali odpowiedzieć na wezwanie św. Pawła do nieustannej modlitwy. Jednym ze sposobów było powtarzanie różnych modlitw. Reguła benedyktyńska jeszcze w XI wieku nakazywała braciom zakonnym codziennie odmawiać 150 razy „Ojcze nasz” na wzór kapłańskiego oficjum złożonego ze 150 psalmów. Z czasem do modlitwy „Ojcze nasz” zaczęto dodawać „Zdrowaś Maryjo”.

Legenda głosi, że różaniec stał się wielką pomocą dla św. Dominika w walce z herezją albigensów. Gdy głoszenie nauk nie przynosiło owoców, wtedy Matka Boża objawiła się św. Dominikowi i poleciła, by nie tylko głosił kazania, ale też przeplatał je z odmawianiem psałterza, czyli 150 „Zdrowaś Maryjo” i 15 „Ojcze nasz”. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje nauki modlitwą, w których przeplatał razem ze słuchaczami treści zawarte w głoszonych naukach.

W średniowieczu modlitwy były traktowane jako duchowe kwiaty. Różaniec porównywano z dawaniem róż Maryi – stąd nazwa różaniec.

Ostateczny kształt modlitwy różańcowej ustalił się w XV wieku dzięki dominikaninowi Alamusowi a la Roche. On ustalił liczbę 150 „Zdrowaś Maryjo”, które podzielił na dziesiątki przeplatane modlitwą „Ojcze nasz”.
Ile razu Maryja chciała przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom z różańcem w ręku i zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w 1858 roku, tak też było w Fatimie w roku 1917. z tego wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla człowieka bardzo skuteczna. Dodatkowo wyrosła z Ewangelii i jest jej streszczeniem, prowadzi więc do Boga.