XXXIII Niedziela Zwykła

publikacja 02.11.2022 22:45

Chrystus Sędzia. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.

Wprowadzenie do liturgii

Chrystus przyjdzie na końcu czasów i objawi się jako sędzia w blasku swojego majestatu. Każda Eucharystia jest oczekiwaniem na chwalebny powrót Chrystusa, aby gdy przyjdzie, okazał się dla nas nie jako sędzia, ale jako Zbawiciel.

W oczekiwaniu na powrót Chrystusa, już dzisiaj stańmy przed Nim w postawie pokory i skruchy, aby dostąpić miłosierdzia, a kiedyś znaleźć się w Jego Królestwie.

Wprowadzenie do liturgii słowa

Przy końcu roku liturgicznego słuchamy słowa o sądzie ostatecznym i powtórnym przyjściu Chrystusa na ziemię. Niech to słowo utrzymuje nas w oczekiwaniu na przyjście Pana i gotowości, by stanąć przed tym, który jest sprawiedliwy, kocha i przebacza.

Modlitwa wiernych

Módlmy się do Boga, który jest sprawiedliwy, miłosierny i nie gardzi modlitwami pokornych.

  1. Niech Kościół święty będzie dla wszystkich ludzi miejscem oczekiwania na spełnienie Bożych obietnic i przyjście Chrystusa w chwale. R. Okaż nam, Panie, swoje miłosierdzie.
  2. Niech chrześcijanie we wszystkich uciskach i przeciwnościach okażą się wobec świata jako ludzie nadziei.
  3. Niech wśród narodów zapanuje pokój i sprawiedliwość.
  4. Niech grzesznicy odrzucą zło, niech poznają miłosierdzie Boga i zawsze będą gotowi na spotkanie z Chrystusem.
  5. Niech zmarli, którzy posnęli w prochu ziemi zbudzą się do życia, by oglądać blask chwały Pana.
  6. Niech wszyscy tutaj zgromadzeni będą zawsze gotowi na spotkanie z Chrystusem, gdy przybędzie sądzić narody ziemi.

Wśród przemijania i niepewności naszej egzystencji Ty, Boże, jesteś wieczny, dobry i sprawiedliwy, przyjdź więc z pomocą swojemu ludowi i uczyń nas ludźmi wiary, tymi, którzy z nadzieją i radością oczekują na przyjście Twego Syna w chwale. Który żyje i króluje na wieki wieków.

___________________________________________

Modlitwa powszechna na Światowy Dzień Ubogich (Bazylika św. Piotra)

Bracia i siostry, Ojciec wszystkich zaprasza nas wszystkich do wytrwania w wierze i miłości; z ufnością skierujmy do Niego nasze modlitwy.

  1. Za Papieża Franciszka i wszystkich pasterzy Kościoła, aby świadcząc i zwiastując miłosierdzie Boże wspierali najmniejszych i wykluczonych, i ulżyli ich cierpieniom. Ciebie prosimy...
  2. Za wszystkich ochrzczonych, aby potrafili rozpoznać obecność Chrystusa w ubogich i potrzebujących, i w duchu prawdziwego ewangelicznego ubóstwa byli ożywiani autentyczną miłością. Ciebie prosimy...
  3. Za rządzących państwami, aby wspierając sprawiedliwość i solidarność podjęli wysiłek znalezienia sposobów i środków, by pomóc najsłabszym i zmarginalizowanym, i w ten sposób czynili świat bardziej braterskim i gościnnym. Ciebie prosimy...
  4. Za naszych braci i siostry będących uchodźcami, oraz żyjących w ubóstwie z powodu wojen i prześladowań, aby ich niepewna egzystencja została przemieniona przez pokojowe rozwiązanie konfliktów i sprawiedliwy podział dóbr stworzenia. Ciebie prosimy...
  5. Za nas, zgromadzonych na dzisiejszej celebracji, abyśmy nakarmieni i umocnieni Słowem i Eucharystią, stali się zdolni przezwyciężyć nie pozwalający nam kochać braci będących w ubóstwie egoizm, obojętność i lęk przed innymi. Ciebie prosimy...

Wysłuchaj, dobry Ojcze, modlitwę, którą kierujemy do Ciebie i zatrzymaj nasz wzrok na miłości Jezusa Chrystusa, Twojego Syna. Który żyje i króluje na wieki wieków.

_______________________________________________

Modlitwa powszechna na XIV Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. UKRAINA

Pełni ufności w bezgraniczną dobroć Pana Jezusa, który obdarza swoim pokojem i nadzieją, zanieśmy do Niego nasze prośby:

1. Módlmy się za Kościół Święty, aby nieustannie stał na straży Ewangelii i zawartych niej wartości.
2. Módlmy się za Papieża Franciszka, biskupów, prezbiterów i diakonów, aby z pomocą Ducha Świętego byli odważnym głosem chrześcijan prześladowanych.
3. Módlmy się za rządzących, by swoimi działaniami służyli powierzonym im ludziom i z wytrwałością zabiegali o pokój między narodami.
4. Módlmy się o pokój na Ukrainie, dzięki któremu miliony uchodźców będą mogli wrócić do swojej ojczyzny, by na nowo odbudować swój kraj wsparci pomocą ludzi dobrej woli.
5. Módlmy się za chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata, o odwagę i nadzieję dla nich, a także o nawrócenie dla prześladowców.
6. Módlmy się za wszystkich Darczyńców, dzięki którym Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” może przychodzi z pomocą prześladowanym i potrzebującym. Niech Pan obdarza ich swoim błogosławieństwem.
7. Módlmy się za nas, uczestniczących w tej Eucharystii, aby moc wspólnej modlitwy otwierała nasze oczy i serca na potrzeby i cierpienia naszych braci i sióstr.

Boże Wszechmogący, usłysz głos modlącego się Kościoła i obdarz go darem pełnej wolności i poszanowania w wyznawaniu wiary w naszej Ojczyźnie, na Ukrainie i na całym świecie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.


Przed prefacją

Dziękujmy Bogu, że chociaż wszystko przemija, mamy Jego obietnicę na udział w wieczności i życiu zbawionych. Dziękujmy także za słowa Boże, które nie przeminą.

Przed rozesłaniem

Niech zawsze towarzyszy nam błogosławieństwo Boga, abyśmy wiernie czuwali na modlitwie i byli wytrwali w sprawowaniu Eucharystii. Kiedy zaś przyjdzie dzień sądu nad światem, by był on dopełnieniem naszej nadziei i dniem zbawienia.