Budapeszt 2020 - zostało 500 dni

SIR/XWL

agensir.it |

publikacja 02.05.2019 20:10

Pozostało 500 dni do rozpoczęcia 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się na Węgrzech, w dniach 13-20 września 2020 roku.

Budapeszt 2020 - zostało 500 dni Henryk Przondziono /Foto Gość Budapeszt. Wnętrze Bazyliki św. Stefana.

Z tej okazji chór pięciuset dzieci śpiewał modlitwy do Boga w Pradze, przed bazyliką św. Stefana. Członkowie chóry mieli na koszulkach napis: "Wszystkie moje źródła są w Tobie". "To motto - wyjaśniał kard. Péter Erdő, który będzie gospodarzem Kongresu - wywodzi się z ostatniego wiersza Psalmu 87. W poprzednich wierszach Psalm mówi o Jerozolimie, o tym, że tam narodziły się wszystkie narody. Oznacza to, że musimy bardziej otworzyć nasze serca na inne narody."

Mówienie o odliczaniu nie jest przesadą. "Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny ma olbrzymie znaczenie - mówił kardynał - ponieważ na Węgrzech był organizowany tylko raz, w 1938 roku. Wrzesień 2020 będzie 52. okazją, kiedy katolicy i wszystko chcący cieszyć się prawdziwą obecnością Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, zgromadzą się z całego świata." Będzie to "uroczystość, a nie konferencja naukowa". Kalendarz przewiduje spotkania w plenerze, wizyty w miejscach historycznych i programach rodzinnych.

Znaczenie wydarzenia podkreśla fakt, że przedstawiciele krajowi i delegaci Papieskiego Komitetu Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych pojawią się w przyszłym tygodniu (8-11 maja) w Budapeszcie, aby odwiedzić kluczowe miejsca Kongresu 2020 (Hungexpo, Plac Bohaterów Getta, Bazylika św. Szczepana, Plac Lajosa Kossutha, Esztergom). Delegaci zostaną poinformowani o programach, stanie przygotowań, a także oficjalnie powitani przez László Kövéra, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego.