Watykańska szopka

Vatican News / PAP / XWL

dodane 05.12.2019 22:25

W czwartek, 5 grudnia, późnym popołudniem, odsłonięto szopkę na Placu Świętego Piotra i zapalono światła na stojącej obok choince.Ceremonii przewodniczył kardynał Giuseppe Bertello.

Watykańska szopka Vatican News

Otwarcie szopki i oświetlenie choinki na Placu Świętego Piotra jest tradycją przemawiającą także do dorosłych. Zwyczaj został wprowadzony przez świętego Jana Pawła II w 1982 roku. Od tego czasu na inaugurację przybywają pielgrzymi i  turyści z całego świata. Dla wielu jest to wydarzenie, którego nie można przegapić.

Zarówno szopka jak i choinka pochodzą z terenów na północy Włoch, zniszczonych przed rokiem w wyniku katastrofalnych nawałnic. Runęło tam wtedy około 14 milionów drzew. O skutkach żywiołu w sugestywny sposób przypominają elementy dekoracji - pnie powalonych drzew i ich korzenie.

Świerk czerwony przywieziono z miejscowości Rotzo na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska. Szopka wykonana niemal w całości z drewna jest darem osady Scurelle z Trydentu-Górnej Adygi.

Ofiarodawcy tegorocznej szopki zostali przyjęci przez Franciszka na specjalnej audiencji. Papież wyraził solidarność z mieszkańcami regionu, zniszczonego ubiegłoroczną nawałnicą, którą nazwał "sygnałem alarmowym, jaki wysyła nam natura prosząc o to, by natychmiast podjąć skuteczne decyzje dla ochrony naszego wspólnego domu".

Vatican News - Italiano San Pietro brilla con le luci dei simboli del Natale