Propozycje śpiewów - 26 grudnia

oprac. Piotr Braun

publikacja 16.12.2019 21:12

Św. Szczepana, pierwszego męczennika. Uwzględniają czytania i antyfony mszalne.

Śpiew na wejście:
Mizerna cicha (zwrotki od nr 1 do nr 5)
Obchody święta świętego Szczepana rozpocznijmy śpiewem kolędy „Mizerna cicha”, której piąta zwrotka nawiązuje do introitu: „Bramy nieba otworzyły się przed świętym Szczepanem, * który został uwieńczony chwałą jako pierwszy z męczenników”.
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Nie było miejsca (zwrotki od nr 2 do nr 3)
Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówił o prześladowaniach, których doświadczył święty Szczepan i których doświadczają chrześcijanie prześladowani współcześnie: „Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia”. Dlatego podczas przygotowania darów śpiewajmy wskazane zwrotki kolędy „Nie było miejsca” (zob. zwrotka nr 3).
 
Śpiew na Komunię świętą:
Jezusa narodzonego (zwrotki od nr 1 do nr 5)
Antyfona na Komunię nawiązuje do męczeństwa świętego Szczepana: „Ukamieniowali Szczepana, który wołał i mówił: * Panie Jezu, przyjmij ducha mego”. Przyjmując Komunię świętą śpiewajmy kolędę „Jezusa narodzonego”, której piąta zwrotka i refren wyraża myśl antyfony.
 
Śpiew na uwielbienie:
Do szopy, hej pasterze (zwrotki od nr 1 do nr 4)
W Ewangelii Pan Jezus zapewnił nas, że ten kto zniesie prześladowania zostanie zbawiony. Po Komunii świętej zaśpiewajmy kolędę „Do szopy, hej pasterze” i wyznajmy wiarę, że Syn Boży stał się człowiekiem, „by zbawić ludzki ród”.
 
Śpiew na błogosławieństwo owsa:
Cieszmy się i pod niebiosy (zwrotki od nr 1 do nr 3)
„Maryja porodziła Jezusa w grocie, w której betlejemscy pasterze pilnowali swoich stad, i (…) złożyła Go w żłobie”. Podczas obrzędu błogosławieństwa owsa śpiewajmy kolędę „Cieszmy się i pod niebiosy”.
 
Śpiew na zakończenie:
Lulajże, Jezuniu (zwrotki od nr 1 do nr 6)
Liturgię dzisiejszego święta zakończmy śpiewem kolędy „Lulajże, Jezuniu” wyrażając nadzieję, że po śmierci będziemy przebywać z Jezusem w niebie (zob. zwrotka nr 6).