Propozycje śpiewów - 19 marca

oprac. Piotr Braun

publikacja 16.03.2020 22:56

Świętego Józefa, Oblubieńca NMP. Uwzględniają czytania i antyfony mszalne.

Śpiew na wejście:
Szczęśliwy, kto sobie patrona (zwrotki od nr 1 do nr 6)
W uroczystość wprowadza nas introit, będący charakterystyką świętego Józefa: „Oto sługa wierny i roztropny, * któremu Pan powierzył swoją rodzinę”. Na początku Mszy Świętej przyzywajmy orędownictwa świętego Józefa śpiewając zaproponowaną pieśń (zob. zwrotka nr 4).
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Duszo moja, niech pieśń Twoja (zwrotki nr 1, 3, 4)
Lekcjonarz proponuje dwie Ewangelie na dzisiejszą uroczystość: o poznaniu przez Józefa tajemnicy Wcielenia i o znalezieniu dwunastoletniego Jezusa w świątyni. W obu tych perykopach święty Józef jawi się jako troskliwy opiekun Świętej Rodziny, dlatego w czasie procesji z darami śpiewajmy pieśń „Duszo moja, niech pieśń Twoja”.
 
Śpiew na Komunię świętą:
Gdzie w uroczystej cichości (zwrotki od nr 1 do nr 3)
W czasie Komunii świętej śpiewajmy pieśń „Gdzie w uroczystej cichości”, której trzecia zwrotka nawiązuje do antyfony: „Sługo dobry i wierny, * wejdź do radości Twojego Pana”.
 
Śpiew po Komunii:
Dziękujemy Ci, Ojcze nasz (zwrotki od nr 1 do nr 4)
Święty Józef, tak jak i Abraham, o którym słyszeliśmy w drugim czytaniu, „wbrew nadziei uwierzył nadziei”. Po Komunii Świętej dziękujmy naszemu Ojcu w niebie za dar wiary.
 
Śpiew na zakończenie:
Święty Józefie, Patronie nasz (3 razy)
Dobranoc, Głowo święta (zwrotki od nr 1 do nr 9)
Na zakończenie Mszy Świętej zaśpiewajmy wezwanie „Święty Józefie, Patronie nasz” lub pieśń (po Mszy Świętej wieczornej) „Dobranoc, Głowo święta” (zob. refren).