Stali Akolici i Lektorzy w Archidiecezji Warmińskiej

KAI |

publikacja 22.10.2010 22:32

W Archidiecezji Warmińskiej w najbliższy weekend rozpoczyna się cykl formacyjny dla lektorów ustanowionych i akolitów ustanowionych.

Stali Akolici i Lektorzy w Archidiecezji Warmińskiej Józef Wolny/Agencja GN Lektor przygotowuje wiernych do godnego przyjęcia sakramentów.

Kandydaci, których zgłosiło się ponad 30 wyłonieni są z dwóch grup. Pierwszą z nich stanowią dorośli mężczyźni, którzy od lat posługują przy ołtarzu. Do tej grupy należą m.in. nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, świeccy moderatorzy prowadzący wspólnoty formacyjne, liderzy ruchów odnowy, mężczyźni podejmujący już ważne zadania w parafii (np. zakrystianie).

Drugą grupę kandydatów stanowią mężczyźni, którzy przez studia i praktykę zawodową zdobyli odpowiednie umiejętności w służbie ludziom i czynią to z wielkim poświęceniem, ale nie mają wystarczającej formacji duchowej i teologicznej.
Uczestnicy kursu muszą mieć ukończone 25 lat i być skierowani przez księży proboszczów.

W ramach kursu obok wykładów z liturgiki prowadzone są także zajęcia z teologii dogmatycznej, biblijnej, moralnej i duchowości. W ramach zajęć przewidziano także ćwiczenia z dykcji, interpretacji tekstu a także wolontariatu i charytatywnej działalności Kościoła.


Niemniej jednak nie tylko formacja intelektualna jest tu istotna. Kandydaci na lektorów i akolitów ustanowionych będą uczestniczyć także w dniach skupienia i rekolekcjach.

Od czasów ogłoszenia przez Pawła VI Motu proprio Ministeria quaedam temat posług pozostawał ciągle nie uwydatniony. Przyczynkiem do realizacji tegoż dokumentu stało się opublikowane przez Konferencję Episkopatu Polski Dyrektorium duszpasterstwa służby liturgicznej. Obydwa dokumenty jasno określają cele i zadania dla jakich ustanawia się te posługi. Lektor przygotowuje wiernych do godnego przyjęcia sakramentów. Będzie mógł także - jeżeli zajdzie potrzeba - przygotowywać innych wiernych do czytania Pisma świętego podczas czynności liturgicznych, gdy będą do tego czasowo wyznaczani. Aby zaś tym owocniej i doskonalej mógł wypełniać te funkcje, powinien ustawicznie rozważać Pismo święte.

Akolita, natomiast, przeznaczony w sposób szczególny do służby ołtarza, powinien się zapoznać z tym wszystkim co jest związane z publicznym kultem Bożym, starać się wniknąć w wewnętrzne i duchowe jego znaczenie tak, by cały ofiarowywał się codziennie Bogu i był dla wszystkich obecnych w świątyni przykładem powagi i szacunku, otaczając szczerą miłością mistyczne Ciało Chrystusa, czyli lud Boży, zwłaszcza zaś słabych i chorych

Kurs potrwa do końca czerwca 2011 roku a zakończy się uroczystym przyjęciem posługi akolita tu i lektoratu.