Narodzenie Pańskie

publikacja 24.12.2016 13:08

Pasterka i Msza w ciągu dnia. Komentarze do liturgii i modlitwa wiernych.

Msza o północy - Pasterka

Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany

Wprowadzenie do liturgii

W tę świętą noc gromadzimy się w Imię Pańskie. Wielki czar i urok ma ta noc, jak żadna inna w roku. Sercami naszymi owładnął Boży pokój i Boża radość. Oto Słowo staje się ciałem i zamieszkuje między nami. Pan niebios zstępuje w ludzką historię.

Chryste, któryś tamtej historycznej nocy narodził się w Betlejem, tej nocy narodź się w sercach Twoich wiernych. Niechaj w tę świętą noc ogarnie nas Twoja wielka światłość, a radość tej nocy trwa w nas zawsze.

Z aniołami i pasterzami, z niebem i ziemią stańmy przed żłóbkiem, by adorować Dziecię i śpiewać Mu hymn chwały.

Wprowadzenie do liturgii słowa

Oczekiwany Mesjasz przyszedł w dokładnie określonym czasie i miej­scu. Jest on Tym, którego zapowiadali prorocy, na którego oczekiwał Naród Wybrany, „kroczący w ciemnościach" niewoli politycznej, ale i duchowej. Ten, który przyszedł w Betlejem, niesie zbawienie wszyst­kim ludziom, którzy oczekują na objawienie się Jego chwały.

Modlitwa powszechna

Zbawiciel przyszedł do ludzi i tę noc opromienił blaskiem swojej światłości, zanieśmy więc do Boga modlitwę, aby nasza radość ogarnęła wszystkich ludzi dobrej woli.

1.   Prośmy za Kościół święty, aby wszędzie mógł uobecniać w znakach sakramentalnych przyjście Boga do człowieka.
R. Wysłuchaj nas, Boże, przez Twojego Syna.
2.  Prośmy o trwały pokój dla świata, o rozbrojenie, o zwycięstwo dobra i prawdy zwłaszcza w naszej Ojczyźnie.
3.   Prośmy za wszystkich bezdomnych i biednych, aby znaleźli bliźnich, którzy otworzą dla nich serca i swoje domy.
4.  Prośmy za chorych, aby odzyskali zdrowie i w pełni uczestniczyli w radości, którą przynosi Zbawiciel.
5.   Prośmy za tych, którzy odeszli z naszych rodzin i już nie zasiedli z nami w tym roku do stołu wigilijnego, aby światłość wiekuista opromieniała ich wieczne świata w niebie.
6.  Prośmy za tych wszystkich naszych bliskich, do których przesłaliśmy życzenia, którzy o nas pamiętali, z którymi łamaliśmy dzisiaj opłatek, aby cieszyli się miłością i pokojem, który przyniósł Chrystus.

Boże, Ojcze Pana naszego Jezusa Chrystusa, który jako czło­wiek narodził się w Betlejem, wysłuchaj naszych próśb i spraw, by dzisiaj Twój Syn rodził się w sercach ludzkich, by niósł pokój światu, a ciemności grzechu rozjaśniał świa­tłem tej nocy. Który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.

Przed prefacją

Składamy teraz Bogu dziękczynienie za Jego Syna, który noc betle­jemską rozjaśnił swoim przyjściem, a obecny w Eucharystii pozwala nam w widzialny sposób uczestniczyć w swoim bóstwie.

Przed rozesłaniem

Idźmy do naszych domów z najlepszymi życzeniami i błogosławień­stwem Boga, alby narodzony tej nocy Zbawiciel świata, obecny w na­szym życiu, zawsze napełniał nas radością i nadzieją, a Jego światłość zwyciężała w nas to, co od Boga oddala.

Msza w dzień

Pan okazał swoje zbawienie

Wprowadzenie do liturgii

Przeżywamy dzień wielkiej, niepowtarzalnej radości, bo Bóg prze­mówił przez Syna. Przychodzimy dzisiaj, by słuchać Jego głosu, by przyjąć Go do domu swego serca, bo to małe dziecię to Słowo Przed­wieczne, nasz Bóg i Król całego świata. Niech więc świąteczna radość wypełni nasze serca. Niech ta ofiara będzie znakiem, że On przychodzi do swoich, a swoi Go przyjmują jako Boga, Zbawiciela i Króla.

Wprowadzenie do liturgii słowa

Syn Boży — Odwieczne Słowo stał się człowiekiem, by ludzie mogli stać się synami Bożymi. Chrystus jest ostatecznym Słowem Boga do ludzi i pełnią objawienia. Kto słucha Chrystusa, dostępuje zbawienia i staje się świątynią Boga. Podobny jest wtedy do świątyni na Syjonie o której mówi Izajasz, że powraca do niej Pan. Wsłuchajmy się przeto w słowo Chrystusa, które uobecnia pośród nas Jego zbawienie i ma moc przemienić nasze życie.

Modlitwa powszechna

Wzywajmy Boga, Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa i prośmy w naszej modlitwie o te dary, które Słowo Wcielone przyniosło dla ludzi.

1.   Aby światłość,  która  jaśnieje w Kościele,  oświecała  każdego czło­wieka na świat przychodzącego. R. Wysłuchaj, Boże, naszej modlitwy.
2.   Aby papież Franciszek był mocny Duchem Świętym jako zwia­stun dobrej nowiny i ten, który ogłasza pokój Chrystusa.
3.   Aby świat poznał Słowo Wcielone, a wszyscy, którzy kierują pań­stwami, nie odrzucali orędzia zbawienia.
4.   Aby życie przyniesione przez Odwieczne Słowo odrodziło i umocniło tych, którzy cierpią, chorują i żyją w rozpaczy.
5.   Aby zmarli oglądali chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca.
6.   Abyśmy sami stali się dziećmi Bożymi, tymi, którzy wierzą i z Boga się narodzili.

Ojcze wszelkiego życia. Ty z miłości do ludzi i dla naszego zbawienia podarowałeś nam Słowo przedwieczne, które stało się ciałem; wysłuchaj tego błagania, abyśmy nieśli wszystkim krańcom ziemi radosną nowinę i byli zwiastunami pokoju dla udręczonego świata. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana naszego.

Przed prefacją

Opromienieni światłością Wcielonego Słowa, dziękujemy Bogu za Na­rodzenie Chrystusa, który przychodzi do nas grzesznych. Dziękujemy, że przez ofiarę Chrystusa możemy stać się dziećmi Bożymi.

Przed rozesłaniem

Składając sobie życzenia z okazji tego wielkiego święta przyjmijmy Boże błogosławieństwo i prośmy, by Pan błogosławił naszą Ojczyznę miłą i wszystkie wioski z miastami, gdzie ludzie żyją w radości świą­tecznej, bo Słowo stało się Ciałem.