Propozycje śpiewów - Narodzenie Pańskie

oprac. Piotr Braun

publikacja 20.12.2021 18:17

Uwzględniają czytania i antyfony mszalne.

Liczba umieszczona po tytule pieśni odpowiada numeracji pieśni zawartych w „Śpiewniku kościelnym” ks. J. Siedleckiego, wyd. XLI, Kraków 2015 (śpiewnik ogólnopolski)
 
WIECZORNA MSZA WIGILIJNA
 
Śpiew na wejście:
Niechaj będzie głośno wszędzie (53)
Wieczorna Msza wigilijna, praktycznie nie odprawiana w Polsce, rozpoczyna obchód uroczystości Narodzenia Pańskiego. W Mszę Świętą wprowadza nas antyfona: „Dzisiaj poznacie, że Pan przyjdzie, aby nas zbawić, * a rano ujrzycie Jego chwałę”, dlatego w czasie procesji wejścia witajmy naszego Zbawiciela i Odkupiciela (zob. zwrotki nr 1 i 2).
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Ach, ubogi żłobie (32)
Słyszeliśmy w Ewangelii, że Maryja porodzi Syna, który „zbawi swój lud od jego grzechów”. Dlatego podczas przygotowania darów śpiewajmy kolędę „Ach, ubogi żłobie”, której druga, czwarta i szósta zwrotka nawiązuje do przytoczonych słów Anioła Pańskiego.
 
Śpiew na Komunię:
Przystąpmy do szopy (63)
Antyfona komunijna brzmi: „Objawi się chwała Pańska * i wszyscy ludzie ujrzą zbawienie przychodzące od naszego Boga”. Przyjmując Najświętsze Ciało Pańskie, śpiewajmy kolędę „Przystąpmy do szopy”, która wyraża myśl communionu.
 
Śpiew po Komunii:
Tryumfy Króla Niebieskiego (68)
Oddajmy Panu Bogu cześć i chwałę za to, że zesłał nam swojego Syna jako Odkupiciela (zob. zwrotka nr 2).
 
Śpiew na zakończenie:
Chodźcie, pasterze (3D)
Mszę Świętą zakończmy śpiewem kolędy „Chodźcie, pasterze”.

MSZA W NOCY

Śpiew na wejście:
Wśród nocnej ciszy (73)
Zjawiło się nam dziś coś nowego (77)
Antyfony na wejście Pasterki brzmią: „Pan rzekł do mnie: Ty jesteś moim Synem, * Ja Ciebie dziś zrodziłem” oraz „Radujmy się wszyscy w Panu, * dzisiaj narodził się nam Zbawiciel. * Dzisiaj prawdziwy pokój zstąpił z nieba na ziemię”. Nawiązując do ich treści, śpiewajmy podczas procesji wejścia zaproponowane kolędy.
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Z narodzenia Pana (74)
Nawiązując do Ewangelii, której głównymi bohaterami są betlejemscy pasterze, śpiewajmy podczas przygotowania darów kolędę „Z narodzenia Pana”.
 
Śpiew na Komunię:
Bóg się rodzi, moc truchleje (37)
Przyjmując Komunię Świętą, powtarzajmy razem ze świętym Janem: „Słowo stało się ciałem * i oglądaliśmy Jego chwałę”.
 
Śpiew po Komunii:
Gdy się Chrystus rodzi (48)
Po Komunii Świętej śpiewajmy kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”, która nawiązuje do Ewangelii.
 
Śpiew na zakończenie:
Cicha noc, święta noc (40)
Na zakończenie Pasterki zaśpiewajmy kolędę „Cicha noc, święta noc”.

MSZA O ŚWICIE

Śpiew na wejście:
Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje (41)
W czasie procesji wejścia śpiewajmy kolędę „Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje” (zwrotki od nr 1 do 3), która wyraża myśl introitu: „Światło zabłysło dzisiaj nad nami, * bo Chrystus nam się narodził. * Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, * Bóg Mocny, * Książę Pokoju, * Ojciec Wieczności, * a Jego królestwu nie będzie końca”.
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Przybieżeli do Betlejem pasterze (62)
Nawiązując do usłyszanej Ewangelii, śpiewajmy podczas procesji z darami ofiarnymi kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
 
Śpiew na Komunię:
Raduj się, ziemio! (64)
Przyjmując Najświętsze Ciało naszego Zbawiciela, śpiewajmy kolędę „Raduj się, ziemio!”, nawiązując tym samym do communionu: „Raduj się wielce, Córo Syjonu, * wołaj radośnie, Córo Jeruzalem. * Oto Król twój przychodzi do ciebie, * Święty i Zbawiciel świata”.
 
Śpiew po Komunii:
Przybądźcie tu z wiarą (61)
Po Komunii Świętej uwielbiajmy Pana Boga śpiewem kolędy „Adeste, fideles”.
 
Śpiew na zakończenie:
Hej, w dzień narodzenia (8D)
Mszę Świętą zakończmy kolędą „Hej, w dzień narodzenia”.

MSZA W DZIEŃ

Śpiew na wejście:
Pójdźmy wszyscy do stajenki (60)
Mszę Świętą rozpocznijmy śpiewem kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, wyrażając myśl antyfony na wejście: „Dziecię nam się narodziło i Syn został nam dany; * na Jego ramionach spoczęła władza, * i nazwano Go Zwiastunem Bożych zamiarów”.
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Bóg się rodzi, moc truchleje (37)
Wysłuchawszy prologu Ewangelii według świętego Jana, śpiewajmy podczas przygotowania darów kolędę „Bóg się rodzi, moc truchleje”.
 
Śpiew na Komunię:
Z nieba wysokiego (75)
Przyjmując Ciało Pańskie, śpiewajmy kolędę „Z nieba wysokiego”, której druga i piąta zwrotka nawiązują do antyfony: „Ujrzały wszystkie krańce ziemi * zbawienie przychodzące od naszego Boga”.
 
Śpiew po Komunii:
Przybądźcie tu z wiarą (61)
Po Komunii Świętej uwielbiajmy Pana Boga śpiewem kolędy „Adeste, fideles”, nawiązując tym samym do śpiewu przed Ewangelią.
 
Śpiew na zakończenie:
A wczora z wieczora (31)
Mszę Świętą zakończmy kolędą „A wczora z wieczora”.

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

Śpiew na wejście:
Anioł pasterzom mówił (36)
W czasie procesji wejścia śpiewajmy kolędę „Anioł pasterzom mówił”, której druga zwrotka jest parafrazą antyfony na wejście: „Pasterze poszli z pośpiechem * i znaleźni Maryję i Józefa, * i Niemowlę złożone w żłobie”.
 
Śpiew na przygotowanie darów:
Rodzino Święta, opieki Twej trzeba (80)
Maryja z Józefem z troską szukali dwunastoletniego Jezusa. W czasie przygotowania darów prośmy Świętą Rodzinę o opiekę nad naszymi rodzinami i domostwami
 
Śpiew na Komunię:
Dzień to jest dziś wesela (45)
„Nasz Bóg ukazał się na ziemi * i przebywał wśród ludzi” – nawiązując do antyfony na Komunię, śpiewajmy kolędę „Dzień to jest dziś wesela” pamiętając, że Chrystus „dla nas chciał się narodzić i zamieszkać z nami”.
 
Śpiew po Komunii:
Do szopy, hej, pasterze (43)
„Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy” – nie jesteśmy w stanie pojąć wielkiej miłości Boga, który zesłał nam swojego Syna i obdarzył nas mianem dzieci Bożych. Nawiązując do drugiego czytania, zaśpiewajmy po Komunii kolędę „Do szopy, hej, pasterze” (zob. zwrotka nr 3).
 
Śpiew na zakończenie:
Rodzino Święta, proszę (81)
Mszę Świętą zakończmy kolędą „Rodzino Święta, proszę”.