Sekret świętości

Ks. Leszek Smoliński

publikacja 26.12.2021 07:00

W naszej niełatwej codzienności szukamy przewodników, którzy wskażą nam, jak dobrze i godnie żyć.

Sekret świętości Wydawnictwo Esprit

Rozwój duchowy, który rozpoczyna się od chrztu, prowadzi aż do zjednoczenia z Bogiem w miłości, czyli do świętości. Temat świętość budzi w Kościele, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, niemałe zainteresowanie a wciąż odczuwamy w tej materii spory niedosyt. Już za pontyfikatu Jana Pawła II znacząco wzrosła liczba kanonizacji i beatyfikacji. Papież Franciszek wydał z kolei pierwszy w historii dokument poświęcony w całości temu tematowi – adhortację apostolską „Gaudete et exultate” (O powołaniu do świętości w świecie współczesnym), w którym wskazuje na „«świętość z sąsiedztwa», świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga” (GE 7).

W kontekście świąt Bożego Narodzenia warto sięgnąć po książkę Sekret świętości. Biografia s. Leonii Nastał, w której znana i ceniona dziennikarka wrocławska Agnieszka Bugała podjęła się ukazania drogi do świętości polskiej mistyczki siostry Leonii Nastał (1930-40), dziś służebnicy Bożej. Leonia od wczesnego dzieciństwa mówiła swoim bliskim, że chce zostać świętą. Swoje powołanie odkryła w wieku trzech lat, a w dwudziestym drugim roku życia wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi (archidiecezja przemyska). Nazywana polską Teresą od Dzieciątka Jezus – s. Leonia Nastał, spisywała na polecenia Jezusa od 1935 r. „Dziennik duchowy” (osiem zeszytów), który zawiera zapisy rozmów Leonii z Bogiem, myśli i pragnienia powstałe na modlitwie oraz objawienia mistyczne oraz „Historię powołania” i „Notatki rekolekcyjne”.

To sam Jezus wybrał Leonię, by powiedziała światu o drodze duchowego niemowlęctwa. Bp prof. Jacek Kiciński wyjaśnia we „Wstępie” do publikacji, że jest „to droga, na której człowiek daje się prowadzić za rękę Jezusowi niczym dziecko swojej matce. Jest to droga bliskości, zaufania i oddania. Wszystko to wpisuje się w Jezusowe słowa: «Jeśli nie staniecie się jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego»” (s. 9). Taka postawa stanowi zaproszenie do interpretacji wydarzeń w świetle słowa Bożego oraz oddawania Jezusowi swojego życia i otwarcia na Boże niespodzianki. Świadectwo życia s. Leonii w duchu miłości do Boga i bliźniego, jej radość bycia w bliskości z Jezusem stanowi wezwanie do otwarcia na Jezusa, który przemienia nasze życie.

Agnieszka Bugała w tej reporterskiej biografii niezwykłej zakonnicy zabiera czytelnika do miejsc, które były świadkami rodzenia się świętości. Przypomina nam, że Jezus chce, aby każdy z nas był święty, a przez sekrety przekazane tej pokornej siostrze daje jasne wskazówki, jak to zrobić. Zebrane przez autorkę świadectwa par, które za jej wstawiennictwem szczęśliwie doczekały się potomstwa, potwierdzają tylko, że Leonia Nastał już pomaga z nieba. Warto zajrzeć również do rozmowy z o. prof. Markiem Inglotem, postulatorem procesu kanonizacyjnego s. Leonii i jednocześnie jej ziomkiem, w której prezentuje on drogę życia i świętości służebnicy Bożej oraz aktualny stan procesu kościelnego (papież podpisał dekret o heroiczności jej cnót 1 grudnia 2016 r.).

Postulator przypomina: „Od kilkunastu, a może nawet od kilkudziesięciu już lat bardzo wiele małżeństw prosi przez jej przyczynę o dar potomstwa, na ogół prawie zawsze z pozytywnym skutkiem. Otrzymują tę łaskę nawet po wielu latach bezowocnych starań o dziecko. Można to w jakiś sposób łączyć z drogą niemowlęctwa duchowego, którą Bóg wybrał dla s. Leonii jako „najkrótszą” drogę do świętości” (s. 310).

Appendix do książki zawiera – oprócz rozmowy z postulatorem – również: Modlitwę do Boga Ojca, podyktowaną s. Leonii przez Jezusa w 1935 r., modlitwę o beatyfikację s. Leonii oraz bibliografię.

---------------------------------------------------------------

Agnieszka Bugała
Sekret świętości. Biografia s. Leonii Nastał
Wydawnictwo Esprit, Kraków 2021, ss. 288.