Wyrusz w drogę, by znaleźć Boga i samego siebie

jj

publikacja 22.03.2022 16:19

Już za kilka dni po raz ósmy z Lublina wyjdą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Na tę nietypową pielgrzymkę ciągle można się jeszcze zapisać.

EDK to często droga do poznania samego siebie. jj EDK to często droga do poznania samego siebie.

Każdy, kto chce wyruszyć na jedną z tras EDK przygotowanych przez organizatorów i skorzystać ze specjalnego pakietu, musi złożyć deklarację chęci uczestnictwa przez zapis. 

Zapisać na EDK można się tak naprawdę do samego końca, czyli nawet tuż przed wyruszeniem w trasę. Najlepiej zrobić to przez stronę internetową Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Wymarsz na trasy EDK 25 marca (piątek) poprzedzą tradycyjnie Msze św. o godz. 19.00 sprawowane w intencji pątników w trzech kościołach Lublina, w zależności od wybranej trasy:

– archikatedra lubelska – trasy czerwona, fioletowa i żółto-niebieska
– kościół pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (powizytkowski) – trasy żółta, niebieska i czarna
– kościół pw. św. Mikołaja (na Czwartku) – trasy brązowa, zielona i pomarańczowa

Pątnicy mają do wyboru jedną z dziewięciu proponowanych tras. Ponieważ tasy przebiegają niejednokrotnie ścieżkami, drogami gruntowymi lub traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich, należy wybierać trasę odpowiednią do swoimi możliwości fizycznych.

1. NIEBIESKA św. Faustyny Kowalskiej – o długości ok. 31 km – prowadzi z Lublina wokół Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w bazylice oo. dominikanów na Starym Mieście.

2. POMARAŃCZOWA bł. Karoliny Kózkówny – o długości ok. 33 km – prowadzi z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. dominikanów na Starym Mieście. 

3. ŻÓŁTA św. Jana Pawła II – o długości ok. 44 km – zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium MB Kębelskiej.

4. CZERWONA bł. Stefana Wyszyńskiego – o długości ok. 46 km – zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

5. FIOLETTOWA bł. Władysława Gorala – o długości ok. 41 km – zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

6. CZARNA bł. Piotra Jerzego Frassatiego – o długości ok. 51 km – zaczyna się w Lublinie, a kończy w Wąwolnicy przy sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Jest to trasa tzw. samotna; nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań, ani wolontariuszy z patroli medycznych.

7. BRĄZOWA bł. o. Józefa Mazurka – o długości ok 40 km – zaczyna się w Lublinie, a kończy w bazylice św. Anny w Lubartowie, prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.

8. ZIELONA sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo – o długości ok 42 km – zaczyna się w Lublinie, a kończy w bazylice św. Anny w Lubartowie, biegnąc doliną Wieprza.

9. ŻÓŁTO-NIEBIESKA św. Jakuba Apostoła Starszego – o długości ok 44 km – zaczyna się w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Lublinie-Głusku. Jest to druga trasa tzw. samotna; nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań, ani wolontariuszy z patroli medycznych.