Olsztyn: obrzęd ustanowienia nowych lektorów

KAI |

publikacja 24.10.2011 21:17

W niedzielę, 23 października, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, pod przewodnictwem abp Edmunda Piszcza odbył się obrzęd ustanowienia 27 nowych lektorów. Udzielenie posługi lektora ustanowionego mężczyznom świeckim odbyło się po raz pierwszy w historii archidiecezji warmińskiej.

Olsztyn: obrzęd ustanowienia nowych lektorów Józef Wolny/Agencja GN

Dotychczas taką posługę przyjmowali jedynie seminarzyści na drodze do sakramentu święceń. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski od 2008 roku ordynariusz diecezji może też, przy zachowaniu odpowiednich warunków, ustanowić dorosłych mężczyzn. Wypełniając obowiązki wynikające z przepisów kościelnych, lektorzy uczestniczyli w specjalistycznym kursie, który obejmował wykłady teoretyczne z teologii dogmatycznej, z biblistyki i liturgiki oraz ćwiczenia praktyczne z zakresu poprawnej wymowy i interpretacji tekstów Pisma Świętego.

W uroczystości obok zgromadzonych kapłanów liczny udział wzięli członkowie rodzin nowych lektorów. Arcybiskup Piszcz w homilii zaznaczył, że wypełniania zadań wynikających z posługi lektora nie może ograniczać się jedynie do czytania Słowa Bożego, ale musi się wyrażać przede wszystkim w postawie ukształtowanej w świetle Dobrej Nowiny. Lektor swoje zadanie wypełnia nie tylko we wspólnocie parafialnej, ale przede wszystkim w rodzinie i środowisku pracy - zaznaczył arcybiskup.

Słowo Boże podczas liturgii jest odczytywane przez lektorów: mężczyzn i kobiety, w części przeznaczonej dla świeckich. Do wykonywania tej funkcji wystarczy błogosławieństwo księdza proboszcza. W ramach reformy liturgicznej po II Soborze Watykańskim, papież Paweł VI zniósł tzw. niższe święcenia i wprowadził m.in. posługę lektora ustanowionego, której każdorazowo udziela biskup.

Lektor ustanowiony (tylko mężczyzna), przyjmuje posługę na całe życie, jest odpowiedzialny za wszystkich, którzy wypełniają funkcję lektora w parafii, a poza liturgią zajmuje się apostolatem biblijnym.