08.04.2022

W stronę dobra

Przy okazji drogi wielkopostnej, zmierzającej w kierunku Paschy Jezusa, warto otworzyć oczy na dobro.

Ukazałem wam wiele dobrych czynów, które pochodzą od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie kamienować? (J 10,32).

Szukanie „dziury w całym” wydaje się być specjalnością rodaków Jezusa. Jakby prześcigali się w swojej pomysłowości, jak tu przyłapać Jezusa na czymś, co jest niezgodne z Prawem, czyli drogą, którą wytycza 613 nakazów i zakazów. Na początek chęć ukamienowania, która kończy się próbą pojmania.

Im lepiej, tym gorzej. Dajcie człowieka, a znajdzie się na niego paragraf. Droga podejrzliwości i eliminowania rzekomej konkurencji to chleb powszedni również dla wielu współczesnych. Od czasów Jezusa zmieniły się tylko metody, natura ludzka jest w tym względzie niezmienna.

Przy okazji drogi wielkopostnej, zmierzającej w kierunku Paschy Jezusa, warto jednak otworzyć oczy na dobro. I podjąć myśl papieża Franciszka z Orędzia na Wielki Post 2022: „A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 9-10a). (...) Sianie dobra dla innych wyzwala nas z ciasnej logiki osobistego zysku i nadaje naszym działaniom szeroki zakres bezinteresowności, włączając nas w cudowny horyzont łaskawych planów Boga”.

Myśl bł. Stefana Wyszyńskiego

Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym (ABC Społecznej Krucjaty Miłości, 6).

Dominikanie.pl Jezu Chryste Panie miły [#05] Pieśni wielkopostne || Edycja 2021