14.03.2023

Naczynia połączone

Miłość jest jak naczynia połączone: zmniejszenie się poziomu miłości wobec Boga skutkuje zmniejszeniem miłość wobec bliźnich.

Piotr podszedł do Jezusa i zapytał: «Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy?» (Mt 18,21).

Naczynia połączone są to minimum dwa naczynia, w których ciecz może między nimi swobodnie przepływać. Zasada naczyń połączonych określa, iż w jednorodnym polu grawitacyjnym poziom jednorodnej cieczy w naczyniach połączonych jest jednakowy.

Tę znaną w fizyce zasadę można odnieść przez analogię do ewangelicznej zasady przebaczenia. Miłość stanowi swoiste naczynia połączone: zmniejszenie się poziomu miłości wobec Boga skutkuje zmniejszeniem miłość wobec bliźnich. I odwrotnie.

Ewangelia stanowi szkołę miłości, w której boski Nauczyciel Jezus przykładem swojego życia i nauczaniem wskazuje na naczelną zasad, jaką jest miłość. Przebaczenie po raz siedemdziesiąty siódmy jest „skandalem miłosierdzia”, wolnym od żądzy zemsty czy odwetu. Tylko z Nim i ze względu na Niego jest możliwe, aby „krzywdy cierpliwie znosić, a urazy chętnie darować”.

Myśl Benedykta XVI

Niełatwo wybaczyć, ale Boże przebaczenie daje siłę do nawrócenia i radość z tego, że się samemu przebacza. Przebaczenie i pojednanie są drogami pokoju, otwierają przyszłość (Spotkanie z młodzieżą Libanu i Bliskiego Wschodu, Bkerke koło Bejrutu, 17.09.2012).

Dominikanie.pl Pieśni wielkopostne [#01] Chwała Chrystusowi