• Fidel&Slator
    03.12.2011 17:17
    Fidel&Slator
    "Jej zadaniem jest udzielanie Komunii świętej na terenie własnej diecezji gdy zabraknie szafarzy zwyczajnych lub gdy liczba przystępujących do Komunii świętej jest duża"

    Nigdy, przenigdy, kiedy bym był osobą chorą, leżącą w szpitalu nie chciałbym zobaczyć przed sobą pana w białej albie czy w spodniach i komży z obrączką na ręku i trzymającego w dłoniach Najświętszy Sakrament. Nie są to dla mnie ludzie szczególnego zaufania. Niestety pomimo wydanych dekretów i pozwoleń nigdy, nie zgodzę się z tą posługą.
    Na dodatek, jest wiele nadużycia w tej kwestii. Wyjmowanie samodzielne Pana Jezusa z Tabernakulum, ponowne Jego chowanie. W momencie, kiedy jest bardzo duża liczna kapłanów zdarza się, że w parafiach są ustawiani Szafarze Świeccy w Prezbiterium, natomiast Kapłani idą gdzieś na ubocze.

    Sam byłem świadkiem, kiedy kobieta po udzieleniu posługi Szafarza, wystawiała Najświętszy Sakrament (diec. Lubelska). Kyrie eleison!

    Nie poddawajmy się posługom Szafarzy. Bo człowiek świecki, nie jest godny dotykać Świętych Postaci i je rozdawać.

    Módlmy się o święte powołania kapłańskie. W Archidiecezji Białostockiej nie ma posługi Szafarzy i za to Bogu niech będą dzięki!

    • custos
      03.12.2011 21:05
      custos
      Tak, o powołania kapłańskie trzeba sie modlić. Tylko jak widać jest ich coraz mniej i potrzebują pomocy, szczególnie gdy trzeba isc do chorych. A tak na marginesie Archidiecezja Białostocka jest jedną z kilku w Polsce, gdzie nie ma szafarzy i nie jest to powód do chluby, bo chorzy raz w miesiacu przyjmuja Pana Jezusa, a w pozostałych ciesza sie tak Ważną Osobą co niedzielę.
      • Fidel&Slator
        03.12.2011 21:23
        Fidel&Slator
        Mi by Pan Jezus wystarczył w jedną niedzielę miesiąca, ale z rąk kapłana.
        Nigdy z rąk świeckiego Szafarza. Ludzie już powoli na szczęście rozumieją i przechodzą z kolejki do kapłana a nie do Szafarza.
        Chlubą jest dla Diecezji że nie ma w niej Szafarzy.
        To nie Bóg dał ludziom Szafarzy, tylko kardynałowie i biskupi, którzy z braku powołań kapłańskich wprowadzili tą niegodziwą posługę.
        No jak zostanę kiedyś nadzwyczajnym kapłanem, to wtedy też moge powiedzieć że zostałem odmieniony i lepiej będę rozumiał Pana.
        Kiedyś czytałem orędzia, Pan Jezus przekazał że bardzo mocno cierpi, jeśli ręce bez święceń kapłańskich dotykają Jego świętego Ciała.
        Jest to wielka różnica pomiędzy osobą świecką, a osobą duchowną. Dziwie się, że tego nie widzisz;-]
        Po drugie przez dwa tysiące lat, do Vaticanum II, nie było do pomyślenia żeby świecki, przyjął na rękę Komunię Świętą, a tym bardziej ją rozdawał.
      • Maciej
        03.12.2011 21:57
        Sprawdziłem na portalu Diecezji Lubelskiej i nie znalazłem kobiety świeckiej.
        "W grupie szafarzy ustanowionych przez metropolitę jest 11 sióstr zakonnych, które będą przede wszystkim pełniły swoją posługę w ramach Zgromadzenia oraz 83 mężczyzn, którzy pochodzą z 56 parafii archidiecezji lubelskiej.
        W archidiecezji lubelskiej do tej pory zostało ustanowionych 337 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Ich głównym zadaniem jest zanoszenie Najświętszego Sakramentu chorym".
        Może podasz parafię w której to "nadużycie" widziałeś?

    • Maciej
      03.12.2011 21:11
      Czy Komunia św podana przez świeckiego szafarza nie jest Ciałem Chrystusa? Trzeba mieć zaufanie do Jezusa a nie do szafarza który podaje Jego. Gdybyś kochał Jezusa i chciał Go przyjąć obojętne by Ci było kto podaje.O jakich nadużyciech piszesz? Czy wiesz co i kiedy wolno szafarzowi? Kobietom w Polsce nie udziela się posługi Szafarza, więc Twój przykład jest nieprawdziwy.


      • Fidel&Slator
        03.12.2011 21:25
        Fidel&Slator
        Oj zdziwiłbyś się...widze Twoja wiedza jest bardzo przeciętna...sorka
        wejdź sobie na stronę diecezji lubelskiej Szafarzy...i zobaczysz siostry i kobiety które dostąpiły tej niegodziwej posługi...Sam byłem świadkiem takiego wystawienia...;-]
        Dyskusja jest zbędna w takim razie. Dowiedz się wiecej, a potem udzielaj komentarzy.
      • Fidel&Slator
        03.12.2011 21:25
        Fidel&Slator
        Oj zdziwiłbyś się...widze Twoja wiedza jest bardzo przeciętna...sorka
        wejdź sobie na stronę diecezji lubelskiej Szafarzy...i zobaczysz siostry i kobiety które dostąpiły tej niegodziwej posługi...Sam byłem świadkiem takiego wystawienia...;-]
        Dyskusja jest zbędna w takim razie. Dowiedz się wiecej, a potem udzielaj komentarzy.
      • Maciej
        03.12.2011 21:39
        "Wielka godność, która staje się udziałem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., domaga się od nich samych pokory, ofiary i odwagi. Musimy być pokorni, bo my, zwykli i grzeszni ludzie mamy brać do rąk samego Chrystusa, ukrytego w Eucharystii. Zbliżając się do Najświętszego Sakramentu, wszyscy czujemy się niegodni. Osobom przygotowanym do posługi nadzwyczajnego szafarza Eucharystii Biskup udziela, na określony czas, upoważnienia na roznoszenie Komunii św. Ma to doniosłe znaczenie dla całej diecezji w trosce o osoby chore i ich nieoceniony wkład, jaki wnoszą swym cierpieniem, a także znoszeniem ciężarów starości, dla dobra całej wspólnoty kościelnej.
        Posługa szafarza łączy się z pewną ofiarą, ponieważ zajmie trochę czasu, a trzeba także niekiedy przełamać poglądy innych osób i może nawet upokorzenia. Potrzeba wiary, pokory i odwagi, ponieważ podejmując tę posługę, czynimy to z miłości do Chrystusa i Kościoła".
        Cytat z Listu Biskupa Rzeszowskiego Kazimierza Górnego.
      • Haniaonline84
        07.12.2011 16:45
        Z większością tego komentarza bym się zgodziła panie Macieju, ale to ostatnie, że kobietom nie udziela się posługi szafarza to już się nie zgodzę. Bo z tego co wiem to są kobiety - szafarki w Polsce. Kiedyś się już z tym spotkałam. Nie pamiętam dokładnie, ale kobiety-szafarki raczej są i mogą być. Ostatecznie nie widzę nic w tym złego - tym bardziej jeśli mężczyźni w jakiejś parafii się do tego nie kwapią.
    • zniesmaczony
      06.05.2019 15:33
      żadna nowość, u mnie w parafii pw. Św. Aniołów Stróżów w Poznaniu na porządku dziennym jest to, że kościelny, który pełni również funkcję szafarza, sam wyjmuję z tabernakulum komunikanty i sam potem je chowa, proboszcz mu na to pozwala. Są jeszcze inne nieprawidłowości, np wikary albo proboszcz wychodzi zbierać razem z kościelnym składkę, a jak jest rozdawana komunia, to kościelny przebiera się na tenczas w albę i rozdaję komunię razem z celebransem podczas gdy drugi kapłan (ten co akurat zbierał składkę) nie pojawia się. Byłem też świadkiem jak w pierwszy piątek gdy rozdawana jest komunia w kościele poza mszą, proboszcz po opuszczeniu konfesjonału udał się na plebanie a "zastąpił" w tym czasie kościelny / szafarz (?!) który samodzielnie wyjął komunikanty z tabernakulum i komunikował. Czy to jest normalne?
    • zniesmaczony
      06.05.2019 15:35
      Chciałem tylko dodać, że nie jestem żadnym "ortodoksem", mam znajomego księdza misjonarza, który pracuję na misjach w Brazylii od ponad 30 lat, który sam opowiadał mi i pokazywał filmy oraz zdjęcia ze swojej parafii, gdzie szafarzami są głównie kobiety , a właściwie prawie tylko kobiety. Inna ciekawostka w kościele katolickim w Brazylii, to duża liczba pełniących posługę świeckich (przeważnie żonatych) diakonów. Wykonują oni posługę duszpasterską oczywiście za wyjątkiem sprawowania Eucharystii czy spowiedzi, ale np pogrzeby czy chrzty to w zasadzie domena tylko diakonów. Wynika to z braku kapłanów, a jeden ksiądz ma pod sobą oprócz kościoła parafialnego czasami kilka lub nawet kilkanaście kaplic (coś na kształt naszych kościołów filialnych) i po prostu nie jest w stanie sam wszystkiemu podołać. Myślę, że również i u nas z czasem pojawią się kobiety szafarze i trzeba będzie się z tym oswoić. Zresztą już spotkałem się z tym w Niemczech.
  • edferf
    03.12.2011 17:23
    Fidel&Slator zgadzam sie z Toba, moze niedlugo beda jescze nadzwyczajni kaplani, jak powolan nie bedzie
    • Fidel&Slator
      03.12.2011 17:39
      Fidel&Slator
      Tak, taki sposób znaleźli w Kościołach Francji, Hiszpanii, nie mówiąc o krajach za oceanem. Posługa świecki, Szafarzy, Diakonów...powołań bardzo mało. Boże chroń Polskę przed takimi praktykami.
  • Krzysiek
    03.12.2011 19:11
    Jestem nadzwyczajnym szafarzem od 20 lat, na pytanie i prośbę proboszcza parafii na Śląsku.
    W czasie wakacji nad polskim morzem zawsze szedłem do miejscowego proboszcza proponując swoją posługę przy niedzielnej mszy świętej.
    Reakcje były dwojakie, od wdzięczności i szczerego skorzystania z mojej posługi do spojrzenia "przerażenia" czego ten facet chce i grzecznego podziękowania.
    Sam od siebie nie dotykam Najświętszy Sakrament - zostałem do tego zobowiązany jako posługa. Jestem wdzięczny Panu za ten czas i dzięki niemu lepiej Go rozumiem co to znaczy gdy Go nazywali "żarłokiem" i "zbyt duchowym".
  • custos
    03.12.2011 19:36
    Zalecenie dla aktualnych komentatorów Fidel&amp et consortes. Zanim coś powiecie, zapoznajcie sie z nauczaniem Kościoła i Papieży a potem droga wolna, mozecie mysleć jak w komentarzach,ale nie będzie to juz zgodne z tym co mówi Kościół. A swoją drogą jak to jest? cyt:" Bo człowiek świecki, nie jest godny dotykać Świętych Postaci i je rozdawać." To oznacza ni mniej ni więcej to ze przyjmować tez nie jest godny. A to przeciez kazdy z nas, od Papieza, kardynała, biskupa, prezbitera do świeckiego wypowiada przed Komunią św. "Panie, nie jestem godzien...." Nikt nie jest godzien,a jednak Pan Jezus oddał się w ręce niegodnych ludzi. I dał Kościołowi włądzę upoważnienia świeckich do udzielania Komunii szczególnie chorym w domach. Jak wielka musi być pycha człowieka, który gardzi Chrystusem eucharystycznym, ktorego przyniósł świecki szafarz. Czy to jest "inny" Chrystus? Zastanówcie się.

    czym się
  • teolog
    03.12.2011 21:21
    II. POSŁUGA NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ

    Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej pełni posługę podczas Mszy świętej lub poza Mszą świętą.
    Posługa podczas Mszy świętej
    Nadzwyczajny szafarz pomaga w rozdawaniu Komunii św., gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych przy braku szafarzy, albo gdy szafarze ci są zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub gdy udzielanie Komunii św. utrudnia im stan zdrowia albo podeszły wiek. Poza przypadkami choroby lub niedołężności odprawiający kapłan, a także koncelebransi, nie mogą wyręczać się posługą pomocników, sami nie rozdzielając Komunii św.
    Liczba nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej zależeć powinna od wielkości parafii i ilości odprawianych Mszy świętych. Nadzwyczajny szafarz powinien usługiwać zasadniczo podczas jednej Mszy św. w ciągu dnia i mieć możliwość zastępstwa w wypadku choroby lub wyjazdu poza parafię.
    Przed Mszą św. nadzwyczajni szafarze powinni przygotować naczynia z hostiami do konsekracji i ustawić je na kredensie. Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego nr 85 zaleca konsekrować hostie do Komunii św. na każdej Mszy św.: "Jest bardzo pożądane, aby wierni podobnie jak kapłan, który jest do tego zobowiązany, przyjmowali Ciało Pańskie z hostii konsekrowanych w czasie danej Mszy świętej, a w przewidzianych przypadkach (por. nr 283) przystępowali do kielicha. Dzięki temu Komunia święta ukaże się także przez znaki jako uczestnictwo w aktualnie sprawowanej Ofierze". Gdy nie ma innych ministrantów, oni też zanoszą je na ołtarz w czasie przygotowywania darów.
    Nadzwyczajni szafarze Komunii św. ubrani w alby, zajmują miejsce w prezbiterium lub tam, gdzie znajdują się inne osoby pełniące funkcje liturgiczne. W żadnym przypadku nadzwyczajni szafarze nie powinni podczas Mszy św. znajdować się w zakrystii.
    Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego postanawia w p. 162: "W rozdawaniu Komunii świętej mogą kapłanowi pomagać inni obecni prezbiterzy. Jeśli ich nie ma, a liczba przystępujących jest znaczna, kapłan może wezwać do pomocy szafarzy nadzwyczajnych, to jest ustanowionego obrzędem akolitę lub także innych wiernych, którzy zostali do tego prawnie upoważnieni. W razie potrzeby kapłan może jednorazowo upoważnić do rozdawania Komunii świętej odpowiednich wiernych". Upoważnienie to może być udzielone w przypadku, kiedy tej posługi nie może spełniać ustanowiony nadzwyczajny szafarz Komunii świętej.
    Szafarze ci przystępują do ołtarza dopiero po przyjęciu Komunii świętej przez kapłana i z jego rąk otrzymują naczynia zawierające postacie eucharystyczne, jakie mają rozdawać wiernym. Liturgiczną funkcję nadzwyczajny szafarz Komunii św. wykonuje w następujący sposób:
    Po przyjęciu Ciała i Krwi Pańskiej kapłan podaje Komunię św. nadzwyczajnemu szafarzowi. Wypada, aby udzielił mu jej pod obiema postaciami przez zanurzenie albo przez bezpośrednie picie z kielicha. Następnie podaje nadzwyczajnemu szafarzowi naczynie z komunikantami i razem z nim przystępuje do rozdzielania Komunii św. W przypadku rozdzielania Komunii św. również z naczynia znajdującego się w tabernakulum przynosi je na ołtarz prezbiter w czasie śpiewu Baranku Boży, wyjątkowo czyni to nadzwyczajny szafarz. Nadzwyczajny szafarz ukazuje każdemu z przyjmujących Komunię św. "ukazuje nieco uniesioną Hostię, mówiąc: Ciało Chrystusa. Przystępujący do Komunii świętej odpowiada: Amen i przyjmuje Najświętszy Sakrament do ust lub, jeśli jest to dozwolone, na dłoń" (OWMR nr 161).
    Po zakończeniu udzielania Komunii św. kapłan i pomocnik wracają do ołtarza. Kapłan zanosi puszkę z Najświętszym Sakramentem do tabernakulum, po czym wraca do ołtarza i puryfikuje pateny i kielich. Jedynie w wyjątkowych wypadkach świecki pomocnik zanosi puszkę z Najświętszym Sakramentem do tabernakulum, wówczas przed zamknięciem drzwiczek przyklęka na jedno kolano, następnie wraca na swoje miejsce. Jeśli zachodzi potrzeba, puryfikuje palce w naczyńku stojącym obok tabernakulum lub na kredensie.
    Nadzwyczajny szafarz może pomóc kapłanowi również podczas rozdawania Komunii św. pod obiema postaciami, gdy jest ona udzielana w przypadkach przewidzianych przez prawo. Jeśli przyjmujący Komunię św. piją bezpośrednio z kielicha, wówczas pomocnik podaje kielich mówiąc: KREW CHRYSTUSA, przyjmujący odpowiada: AMEN. Podczas picia z kielicha przyjmujący, jeśli potrzeba, "swymi rękami przysuwa sobie kielich do ust" (por. OWMR nr 266). Po przyjęciu Krwi Pańskiej nadzwyczajny szafarz ociera puryfikaterzem zewnętrzną stronę kielicha. Natomiast jeśli Komunii św. pod obiema postaciami udziela się przez zanurzenie, wówczas pomocnik trzyma kielich, a kapłan (lub drugi pomocnik) naczynie z hostiami i po zanurzeniu części hostii w kielichu podnosi ją mówiąc: CIAŁO I KREW CHRYSTUSA, przyjmujący odpowiada: AMEN.
    Zgodnie z zasadą podziału funkcji w zgromadzeniu liturgicznym nadzwyczajny szafarz Komunii św. nie powinien pełnić innych posług liturgicznych, np. lektora, komentatora itp. Inną funkcję może pełnić wyjątkowo, gdy brak właściwych osób i ich czynności musiałby wykonać odprawiający kapłan.
    Pomoc w zanoszeniu Komunii świętej chorym poza Mszą świętą
    Do zasadniczych obowiązków nadzwyczajnego szafarza Komunii św. należy również pomoc w zanoszeniu jej chorym i niepełnosprawnym. Instrumentum laboris na Synod Biskupów poświęcony Eucharystii zaznacza, że nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej zachęca się, by troszczyli się o osoby obłożnie chore i w podeszłym wieku, które nie mogą fizycznie uczestniczyć w liturgii eucharystycznej w kościele. Ich dobru może służyć, jak wskazują na to niektóre odpowiedzi, wykorzystanie środków społecznej komunikacji do transmisji Mszy św. i innych liturgii.
    W większych parafiach mogą być nadzwyczajni szafarze wyłącznie do Komunii św. chorych. Obowiązują jednak wobec nich te same kryteria doboru i te same warunki przygotowania. W ramach duchowego przygotowania nadzwyczajny szafarz powinien delikatnie zapytać chorego, czy pragnie przed Komunią św. przyjąć sakrament pokuty, jeśli tak, trzeba o tym powiadomić proboszcza. W czasie wizyty przygotowawczej, o ile zaistnieje taka potrzeba, należy poprosić domowników lub opiekunów chorego o odpowiednie przygotowanie mieszkania (stół nakryty białym obrusem, świece, krzyż, woda święcona, szklanka czystej wody do puryfikacji lub podania choremu).
    Celem podkreślenia związku Komunii świętej chorego ze sprawowaniem Eucharystii przez wspólnotę parafialną wskazane jest, by przed końcowym błogosławieństwem kapłan przekazał chorym za pośrednictwem szafarzy specjalne pozdrowienie od wspólnoty, a nadzwyczajni szafarze otrzymywali Najświętszy Sakrament od celebransa po obrzędzie rozesłania wiernych.
    Nadzwyczajny szafarz zanosi Komunia św. do chorego w specjalnie do tego celu wykonanym naczyniu umieszczonym w odpowiedniej bursie, którą zawiesza na szyi. Swoją posługę poza Mszą św. pomocnik pełni w ubraniu cywilnym, ale odświętnym i poważnym. Niosący Komunię św. w drodze nie rozmawia, ale w modlitewnym skupieniu uwielbia swego Pana i Boga.
    Zwykły i skrócony obrzęd Komunii świętej chorych udzielanej przez szafarza nadzwyczajnego znajduje się w księdze liturgicznej: Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo, (wyd. drugie, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2004, s. 54-63). Inne śpiewy, teksty modlitewne i czytania biblijne można odpowiednio dobrać z tekstów liturgicznych danej niedzieli lub święta albo okresu liturgicznego.
    + Arcybiskup Józef Michalik
    Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
    + Bp Stefan Cichy
    Przewodniczący Komisji Episkopatu
    ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
    Warszawa, dnia 18 października 2006 r.
    337. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
  • Sylwia
    07.12.2011 19:01
    Swego czasu,będąc w Rosji,przyjmowałam Komunię świętą z ręki siostry zakonnej.To wielka łaska i wielki dar,że są osoby,które mogą rozdawać Ciało Chrystusa w przypadku braku kapłanów.
    Nigdy nie czułam niestosowności takiej sytuacji:zarówno osoba rozdająca komunię św.jak i osoby ja przyjmujące,robiły to z wielką czcią i pobożnością.A niegodność jest zawsze,bo nikt z nas nie jest godzien przyjmować ani dotykać Ciała Chrystusowego.Nasz Pan jednak wciąż wielkodusznie nam Siebie daje...

    Słusznie ktoś zauważył,że niechęć do przyjmowania Komunii z rąk świeckiego szafarza jest wyrazem pychy.Jak można twierdzić,że woli się przyjmować Chrystusa do serca rzadziej,za to z rąk kapłańskich niż częściej z szafarskich.To jak by dziewczyna powiedziała chłopakowi:"wolę,żebyś przyjeżdżał do mnie rzadziej,za to mercedesem ojca niż częściej swoim polonezem."Bo to wysłanie sygnału:nie ty się liczysz,ale twoje opakowanie.
    Zbliża się Boże Narodzenie:kiedyś gorszono się,że Bóg rodzi się w stajni,teraz,że pozwala się dotykać świeckim.A wszystkie te zgorszenia biorą się z niezrozumienia istoty Boga,który "uniżył samego Siebie".
Dyskusja zakończona.
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...