• sally
    11.02.2016 08:36
    Mnie uczono na religii , że spowiedź raz na miesiąc, w rejonie mojej babci, że raz na 6 tygodni. Ostatnio na kazaniu słyszałam, że to sumienie powinno rozeznawać czy raz na miesiąc czy rzadziej ale generalnie raz na 2 mies. to za rzadko. Bieganie do spowiedzi co tydzień kojarzy mi się z kolei ze skrupulanctwem.

    Nigdy nie rozumiałam tego przykazania, że tylko "co najmniej raz w roku". Powinien być mocno podkreślony obowiązek , że np.raz w miesiącu, bo wiele razy słyszałam od znajomych argument (przez to własnie Przykazanie kościelne), że "wystarczy raz na rok, więc częściej nie muszę" :-(

    Niestety - pomimo, że jestem już w wieku średnim czuję zawsze wielki stres przed spowiedzią, często biorę coś na uspokojenie przed spowiedzią, tak się denerwuję. Z tego jak rozmawiam ze znajomymi, to każdy ma podobny problem i nikt nie lubi się spowiadać - myślę, ze dlatego niektórzy ludzie tak rzadko chodzą do spowiedzi.
    • ifos
      11.02.2016 15:24
      Moim zdaniem, każdy człowiek kiedy idzie do spowiedzi i "taszczy"ten swój wór z grzechami nie czuje się komfortowo i chyba tak powinno być??... ale za to jacy jesteśmy szczęśliwi gdy, cały ten balast zrzucimy z siebie. Człowiek czuje się jak nowo narodzony.Jeżeli chodzi o częstotliwość spowiedzi to w/g mnie każdy powinien starać się rozeznać w swoim sercu czy to już czas.....i że koniecznie trzeba skorzystać z Sakramentu Pokuty bo świadomość grzechu przeszkadza i boli, czy może są to takie"brudne plamki" ,które mogą zostać wyczyszczone na początku Mszy Św. w czasie spowiedzi powszechnej,( oczywiście musi być wzbudzony szczery żal za grzechy) a całkowite uleczenie (oczyszczenie) otrzymujemy przyjmując Komunię Świętą, bo P.Jezus w Swojej ogromnej Miłości i Miłosierdziu Oczyszcza nas i Leczy.
  • yeti
    11.02.2016 11:47
    Cyt:"Nigdy nie rozumiałam tego przykazania, że tylko "co najmniej raz w roku".". To brzmi inaczej:"Przynajmniej raz w roku spowiadać się a koło Wielkanocy Komunię św. przyjmować". Nie wolno tego rozdzielać.To minimum jest ustanowione dla osób które daleko zaszły na drodze doskonalenia się ,aby nie wymyślały sobie rzekomych win(grzech jest ich skutkiem),by mieć z czym iść do spowiedzi.Mówimy o ludziach w takim stanie, które w zarodku walczą z pokusą:Na poziomie myśli i bodźców.Dam przykład.W relacji z otoczeniem pojawia się bardzo podstępnie myśl która wiedzie do nieszlachetnego wniosku lub wręcz złych reakcji względem obiektu ich treści.Wtedy taka świadoma osoba myśli:Precz diable albo precz szatanie(to nie to samo)!. Przykład bodźców:W relacji z otoczeniem lub podczas rozmyślań lub relaksu,pojawia się przez ułamek sekundy obraz o treści nieczystej.Człowiek nieświadomy natychmiast "przeskakuje" na watek myślowy o tym zabarwieniu a człowiek świadomy np.kpi z tej pokusy w myślach:Przerażające !,straszne !,albo świadomie przerzuca myśli na tor nieerotyczny.Ta walka duchowa jest niedostępna ludziom ,których pismo nazywa "zielenią" i "trawą zieloną", bo ich myśli biegną wraz z nurtem rzeki życia.To dotyczy tylko tych którzy narodzili się z wody i z Ducha, nie tylko w znaku chrztu i bierzmowania ale objęli moc tych sakramentów.Dalej opiszę co się z tym wiąże gdy zostanie zamieszczony ten wpis.
    • ifos
      12.02.2016 15:01
      Złe myśli, zła mowa... grzechy , które często popełniamy nieświadomie lub co gorsze świadomie. Trudno jest nad nimi zapanować, ale jak z każdym innym grzechem tak i tym musimy walczyć, uczyć się walczyć, ktoś kiedyś powiedział , że życie to walka.
      Ja staram się zlekceważyć takie myśli nie rozwijać ich tylko automatycznie przejść na inny "kanał":),gorzej bywa gdy ta myśl jest natrętna i nie daje się tak łatwo "zresetować" w takiej sytuacji uciekam się do modlitwy serca,jej odmawianie naprawdę pomaga! Pan Jezus jak tylko Go poprosimy, szybko nas od tych myśli uwolni.Ja osobiście tak praktykuję i polecam innym.Pozdrawiam!
  • Aga
    11.02.2016 12:35
    A jak ma sie spowiadac osoba gluchoniema lub slaboslyszaca???????
  • wojtek303
    11.02.2016 13:26
    wojtek303
    Ja bym wolał by więcej mówiono o tym, że sakrament pojednania nie zamyka sie w konfesjonale. O wiele ważniejsze jest by zadośćuczynić grzech, by żyć tym sakramentem każdego dnia. Dla to jest wyznawanie win i umiejętność przeproszenia tych wobec których się zawiniło a także umiejętność przebaczania. Wtedy na pewno ten sakrament nie będzie czymś jednorazowym (raz na jakiś czas), ale nasze życie będzie wypełnione miłosierdziem.
    A spowiedź w konfesjonale stanie się wtedy świętowaniem miłosierdzia i dziękowaniem Bogu za to co doświadczamy każdego dnia.
Dyskusja zakończona.

Komentarze do materiału/ów:

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
« » Marzec 2024
N P W Ś C P S
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Pobieranie... Pobieranie...