Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Jak odmawiać różaniec, by stał się wspinaczką ku Bogu, zanurzeniem w świetle, kontemplacją tajemnic zbawienia, radością przebywania z Panem i Jego Matką, doświadczeniem mocy Krzyża i Zmartwychwstania?
Kolejny miesiąc różańca przed nami. Świątynie zapełnią się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wiele parafii będzie zachęcać najmłodszych konkursami i nagrodami, a na forach internetowych ożywią się dyskusje, najczęściej powtarzające od lat te same argumenty. Kontemplacja i klepanie. O tym usłyszeć i przeczytać można najczęściej. Kto ma rację?
W jakimś sensie pewnie jedni i drudzy. Przesuwające się po paciorkach palce mogą oznaczać wspinanie się ku Bogu w niemalże mistycznym porywie. Mogą być walką ze znużeniem, sennością i nieustannie ulatującymi ku całkiem przyziemnym sprawom myślami. Ale i mogą być poruszaniem wargami bez poruszenia serca.
Nie jesteśmy sędziami. Dlatego nie chcemy przypinać komukolwiek łatki. Choćby dlatego, że nikt z nas nie jest w stanie dowiedzieć się co tak naprawdę dzieje się w sercu bliźniego. Nie wiemy, czy te błądzące po wnętrzu świątyni oczy są rozproszone czy szukają światła. Czy te śpiące w ławce dziecko zasnęło ze zmęczenia czy zasnęło w Panu. Zamiast sądzić lepiej pytać jak odmawiać różaniec, by stał się wspinaczką ku Bogu, zanurzeniem w świetle, kontemplacją tajemnic zbawienia, radością przebywania z Panem i Jego Matką, doświadczeniem mocy Krzyża i Zmartwychwstania, wyjściem z Wieczernika, lekarstwem dla modlących się i modlitwy potrzebujących.
Stąd propozycja różańca z błogosławionym Janem Pawłem. Bo to właśnie on, w Liście Rosarium Virginis Mariae – Różaniec Dziewicy Maryi, daje odpowiedź na postawione wyżej pytania. Mamy nadzieję, że wielu naszych czytelników zechce w październiku sięgnąć po ten dokument, rozważyć i – odmawiając różaniec – niejako wypróbować papieskie wskazówki.
Swoja wiedzę będzie można sprawdzić w proponowanym przez nas quizie. Każdego dnia pojawi się jedno pytanie. Czasem łatwiejsze, czasem trudniejsze. Zawsze wymagające, jeśli nie przeczytania całości, to przynajmniej małego fragmentu listu.
Zachętą do wysiłku niech będzie zakończenie listu. „Patrzę na Was wszystkich, Bracia i Siostry wszelkiego stanu, na Was, rodziny chrześcijańskie, na Was, osoby chore i w podeszłym wieku, na Was młodzi: weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia.”
Zapraszamy. Każdego dnia na stronie głównej serwisu link do pytania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |