Trzeba jeszcze wiele trudu

"Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia dla poprawnego i pełnego przyswojenia Konstytucji o Liturgii Świętej ze strony ochrzczonych i wspólnot kościelnych" - napisał papież w przesłaniu do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Antonio Cañizaresa Llovery.

"Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia dla poprawnego i pełnego przyswojenia Konstytucji o Liturgii Świętej ze strony ochrzczonych i wspólnot kościelnych. Mam szczególnie na myśli zaangażowanie na rzecz solidnego i kompleksowego wtajemniczenia i formacji liturgicznej, zarówno wiernych świeckich, jak duchownych i osób konsekrowanych" - napisał papież w przesłaniu do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Antonio Cañizaresa Llovery.

Jest ono związane z 50 rocznicą promulgacji pierwszego dokumentu II Soboru Watykańskiego, konstytucji Sacrosanctum Concilium o Liturgii Świętej.

Nawiązując do promulgacji konstytucji o liturgii Ojciec Święty stwierdził, że Kościół jest wdzięczny Bogu za głęboką i szeroką odnowę życia liturgicznego, które umożliwiło nauczanie soborowe. Jednocześnie zaznaczył, że nauczanie to domaga się coraz pełniejszego przyjęcia i realizacji. Wskazuje ono, że liturgia jest wypełnianiem Chrystusowego kapłaństwa, że Chrystus jest centrum każdej celebracji, zawsze przyłączając do siebie Kościół. "Działanie to, dokonujące się w mocy Ducha Świętego ma głęboką siłę twórczą, zdolną, by przyciągnąć do siebie każdego człowieka i w pewien sposób całe stworzenie" - podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty dodał, że sprawowanie prawdziwego kultu duchowego oznacza ofiarowanie siebie samych jako ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną (por. Rz 12,1). Bowiem liturgii oderwanej od kultu duchowego groziłaby pustka. Natomiast będąc działaniem Chrystusa pobudza ona, by przyoblec się w uczucia, przeniknięcia Bożą rzeczywistością, podobnie jak całe nasze życie, które powinno stać się liturgią, adoracją.

"Do dziękczynienia Bogu, za to co udało się dokonać, trzeba dołączyć odnowioną wolę pójścia dalej drogą wytyczoną przez ojców soborowych, ponieważ pozostaje jeszcze wiele do zrobienia dla poprawnego i pełnego przyswojenia Konstytucji o Liturgii Świętej ze strony ochrzczonych i wspólnot kościelnych. Mam szczególnie na myśli zaangażowanie na rzecz solidnego i kompleksowego wtajemniczenia i formacji liturgicznej, zarówno wiernych świeckich, jak duchownych i osób konsekrowanych" - napisał Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
 • _jasiek
  21.02.2014 13:58
  Problem jest w tym, że reforma 1969 roku nie ma wiele wspólnego Konstytucją Sacrosanctum Concilium (o liturgii świętej). Cenne jest, że Ojciec Święty Franciszek widzi ten trud, niewątpliwie jak Jego Poprzednik w duchu ciągłości a nie zerwania, jak chciałoby to wielu "rewolucjonistów".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Maj 2018
  N P W Ś C P S
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  Pobieranie...