Carlo Acutis w Sanktuarium Obnażenia

W Asyżu rozpoczęły się przygotowania do przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego Carla Acutis do Sanktuarium Obnażenia.

Przygotowaniem do uroczystości będzie prezentacja książki abpa Domenico Sorrentino, zatytułowanej: "Oryginały, nie fotokopie – Carlo Acutis i Franciszek z Asyżu”. Odbędzie się ona w niedzielę, 24 marca, w Sali prasowej Sacro Convento. Tydzień później, 31 marca, w Katedrze świętego Rufina, zostanie otwarta wystawa, jaką Sługa Boży przygotował jeszcze za swojego życia. Przedstawia ona cuda eucharystyczne i maryjne, jakie miały miejsce w ostatnich stuleciach.

Również w katedrze świętego Rufina rozpoczną się główne uroczystości, związane z przeniesieniem ciała Carla. O godz. 16:00, z dolnej Bazyliki św. Franciszka, wyruszy procesja z ciałem Czcigodnego Carla Acutis do Katedry św. Rufina, gdzie abp Renato Boccardo, przewodniczący episkopatu Umbrii, wraz z innymi biskupami, będzie celebrował Eucharystię. Wieczorem, w tej samej świątyni, pod przewodnictwem bpa Paolo Martinelli, czuwać będą młodzi. Tę część przygotowało Diecezjalne i Regionalne Duszpasterstwo Młodzieży.

Następnego dnia, o godz. 16:00 procesja z ciałem Sługi Bożego wyruszy z Katedry św. Rufina do Sanktuarium Obnażenia (Bazylika Matki Bożej Większej). Tam, pod przewodnictwem abpa Domenico Sorrentino, zostanie odprawiona Msza święta, a następnie ciało Carla Acutis będzie pochowane w przygotowanej tumbie.

Uroczystości zakończy Eucharystia, celebrowana w niedzielę, w Sanktuarium Obnażenia, przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, kardynała Gualtiero Bassetti.

Sługa Boży Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice Andrea i Antonia mieszkali z powodów zawodowych. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 12 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Eucharystię nazwał drogą do nieba. Uczył się grać na saksofonie. Był wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę. Choroba, która u niego miała ostry przebieg rozwinęła się bardzo szybko. 12 października 2006 zmarł ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót.

Sanktuarium Obnażenia, gdzie zostanie złożone ciało Carla Acutis, powstało w roku 2017 z inicjatywy ordynariusza Asyżu, abpa Domenico Sorrentino. Inicjatywie błogosławił papież Franciszek. W skierowanym do arcybiskupa liście pisał wówczas między innymi: „Dobrze pamiętam emocje swojej pierwszej wizyty w Asyżu. Ponieważ wybrałem jako inspirację swego pontyfikatu imię Franciszek, Sala Obnażenia pozwoliła mi przeżyć szczególnie intensywnie ten moment życia świętego. Wyrzekając się wszystkich dóbr ziemskich wyzwolił się on z uroku bożka-pieniądza, który usidlił jego rodzinę, zwłaszcza ojca”.

Od 20 maja 2017 jest to narodowe sanktuarium młodzieży włoskiej. Papież Franciszek wyraził nadzieję, że przyciągnie ono ludzi młodych, stając się dla nich miejscem, gdzie pomoże się im w rozeznaniu własnego powołania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...
« » Listopad 2020
N P W Ś C P S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Pobieranie... Pobieranie...