Nowi nadzwyczajni szafarze

Dwustu czterdziestu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ustanowił w archidiecezji katowickiej arcybiskup Wiktor Skworc.

Reklama

„Od dzisiaj w szczególny sposób będziecie z Nim, będziecie złączeni z Chrystusem obecnym pod postaciami eucharystycznymi jako nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. Będziecie Mu posługiwali w braciach i siostrach - chorych, w podeszłym wieku” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc 25 marca br. do 240 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których ustanowił w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Obecnie w całej archidiecezji katowickiej posługę tę pełni ok. 900 mężczyzn.

Abp Skworc przypomniał, że posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej ma punkty styczne z posługą siedmiu diakonów, ustanowionych przez Apostołów, aby podejmowali diakonię miłości względem starszych i chorych, samotnych i dotkniętych cierpieniem. „W Wielkim Poście zapowiedź waszej posługi możemy dostrzec w postawie Szymona z Cyreny, który pomógł nieść krzyż Jezusowi” – stwierdził kaznodzieja.

Dodał, że rozdzielając w niedzielę Komunię świętą i zanosząc ją do chorych, nadzwyczajni szafarze będą wspomagać kapłanów, podobnie jak diakoni wspomagali Apostołów. Ich służba będzie miała jednak głębszy wymiar niż troska o materialne potrzeby ubogich. „Będziecie zanosić im samego Jezusa, który nas podtrzymuje w doczesnym pielgrzymowaniu” – podkreślił. „Będziecie Go wnosić w ciemność choroby i zmierzch ludzkiego życia. Każdego tygodnia, w Dzień Pański, będzie się ponawiał cud Chrystusowych nawiedzin – będzie się ponawiał wielkanocny poranek. Wprowadzicie w ich życie światło i pokój – dar Zmartwychwstałego”.

Metropolita katowicki zaapelował do nowo ustanowionych, aby jak najgodniej wypełniali swoją posługę, dbali o swe dobre imię, dawali świadectwo wiary i pobożności, uczciwości i szlachetności, świadectwo mężczyzn pełnych Ducha i mądrości. „Niech wszystkim będzie znana wasza postawa, postawa chrześcijanina, człowieka odkupionego, który żyje łaską, jest dobry, łagodny, cierpliwy, uprzejmy, wspaniałomyślny, wielkoduszny, wierny, skromny, wstrzemięźliwy, czysty, trzeźwy, opanowany w słowie i czynie”. Zwrócił uwagę, że szafarze powinni być ludźmi modlitwy, zwłaszcza adoracyjnej. „Jako mężowie i ojcowie bądźcie przykładem mężczyzn, którzy wiary się nie wstydzą, nie wstydzą się modlić, rozważać słowo Boże, pogłębiać swoją więź z Bogiem” – mówił abp Skworc.

Na koniec metropolita katowicki wskazał, że nadzwyczajni szafarze uczestniczą w wypełnianiu misji Kościoła i misji biskupa. „Pamiętajcie, jesteście posłani przez Kościół, by być świadkami żyjącego Pana, który pragnie towarzyszyć ludziom w ich drodze do nieba” – powiedział. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa żonom, dzieciom i bliskim nowo ustanowionych szafarzy.

Posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Polsce mogą pełnić mężczyźni w wieku 25-65. Ustanowieni przez abp. Skworca nadzwyczajni szafarze ukończyli specjalne studium przygotowawcze.

«« | « | 1 | » | »»
 • anna
  17.04.2012 11:39
  W moim kościele we Francji szafarzami są zazwyczaj starsze panie...Bardzo to miłe, że i one - najliczniejsze przecież grono uczestników mszy KK - są włączone w rozdawanie Komunii św. Brakuje mi tego trochę w PL - czynnego uczestnictwa kobiet - a przecież JP II napisał o tym tak wiele.
 • Paszeko
  25.03.2015 18:17
  Kapłan i tylko kapłan w imieniu Jezusa Chrystusa winien iść z komunikantem. Nadzwyczajny Szafarz to jest nic innego tylko pułapka, przy całym szacunku do osób cywilnych które decydują się pełnić taką posługę. To jest proces gnilny kościoła rozłożony na lata, a na to jako wierni nie możemy pozwolić. Kapłan zdziczeje zapomni o swojej roli, przecież ma nadzwyczajnego szafarza on za niego to zrobi- takie będzie jego myślenie w niedługim czasie. Jezus cierpi nadal, nie przyjmę komunii z rąk cywila, gdyż nie chcę karać Jezusa, nie chcę stać po stronie tych którzy go biczowali, krzyżowali. Kard. Stefan Wyszyński nie pozwolił by na tego rodzaju wynaturzenie. Ludzie którzy propagują tego rodzaju idee rozwalają żywy kościół od środka, uderzają w jego serce ,,Pana Jezusa". Dzisiaj mamy szafarzy, jutro inny pomysł. Nie zgadzam się.
 • Gość sluga bozy
  21.02.2017 04:54
  TO PRAWDA ! Czy ksieza naprawde tacy przepracowani zeby nie znalezc czasy na taka posluge......zenujace .modle sie za to !!!!
 • Canis
  20.01.2018 14:31
  W naszej diecezji jest to najgorsze co może być. Chory potrzebują kapłana a nie mężczyznę który ma żonę i dzieci. Powoli po synodzie w naszej diecezji przejmujemy zwyczaje Niemieckie. Za miast brać przykład z Benedykta XVI. To jest to co zrobili na SV II jest tragedią. Większa władza świeckich a ograniczenie władzy Kościoła. Kto wiatr sieje,burzę zbiera. Sam jestem x tylko ukaranym za odmawianie starego brewiarza i mszy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  « » Luty 2018
  N P W Ś C P S
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3

  Reklama

  Pobieranie...

  Reklama