Katechezy dla rodziców

Rodzice popełniają poważny błąd wychowawczy, jeśli nie uczestniczą z dzieckiem w Eucharystii i nie rozmawiają z nim na tematy wiary – uważa biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Jego zdaniem, dziecko intuicyjnie wiele rozumie, dlatego oczekuje od rodziców czytelnego świadectwa wiary. Przy sanktuarium św. Józefa w Siedlcach bp Kiernikowski głosi katechezy dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii w siedleckich parafiach. Tematy te rozwija potem na swoim blogu zachęcając do dalszej dyskusji.

Celem tych spotkań formacyjnych - jak podkreśla - jest kształtowanie chrześcijańskiej mentalności, by rodzice mogli być świadkami dojrzałej wiary dla swoich dzieci. W drugim już spotkaniu formacyjnym z tego cyklu uczestniczyło prawie trzystu rodziców.

Tym razem bp Kiernikowski mówił o paschalnym wymiarze Eucharystii. – Eucharystia jest urzeczywistnieniem się Paschy Jezusa Chrystusa. Dzięki sakramentowi Eucharystii otrzymujemy moc, by dawać siebie innym. Dlatego chrześcijanin jest jak chleb, którym mogą się karmić wszyscy głodni – nauczał biskup siedlecki. Jednocześnie podkreślał, iż „ważne jest aby dziecko widziało rodziców spożywających Eucharystię, którzy mocą tego pokarmu potrafią kochać i przebaczać”.

Biskup wyjaśnił też wymowę znaku łamania Chleba i picia z kielicha Nowego Przymierza. Ponadto omówił kilka aspektów praktycznych związanych z dalszym i bliższym przygotowaniem dzieci do pierwszej Komunii św., jak np. wspólna modlitwa w rodzinie, rozmowa na tematy wiary, czytanie Pisma św. w rodzinie, wspólny udział w niedzielnej Eucharystii, wykorzystanie sytuacji trudnych jako okazji do pogłębiania wiary.

W spotkaniu z biskupem siedleckim wzięli również udział, ks. Marek Paluszkiewicz – dyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii oraz ks. kan. Krzysztof Baryga – dyrektor wydziału nauczania, a także katecheci.

Tematy poruszone podczas spotkania bp Kiernikowski przedstawia też na swoim blogu e-Rozmowy o Dobrej Nowinie pod adresem: blogs.radiopodlasie.pl/bp/ zachęcając do dalszej dyskusji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Listopad 2018
  N P W Ś C P S
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  Pobieranie...