Marzenia proboszcza

Nie jałowe spory czynią z Kościoła żywy organizm, ale przyjmowany w Komunii świętej Chrystus Zmartwychwstały.

Wątek Wielkiego Czwartku jakoś nie może doczekać się końca. Zwrócił uwagę jeden z czytelników na pominięcie w ubiegłym tygodniu nadzwyczajnych szafarzy Komunii. Biję się w piersi. Mogę jedynie zapewnić, że nie jest to zapomnienie permanentne, gdyż staram się na bieżąco informować w serwisie Liturgia o stałym powiększaniu się grupy osób, pełniących tę ważną dla Kościoła posługę. Dlaczego ważną?

Wielkanoc. Jajeczko, święconka, świąteczne śniadanie (jeden z najważniejszych argumentów za procesją przed drugą Mszą Zmartwychwstania Pańskiego)… A starsi i chorzy w domach bez Komunii świętej. Jak to bez? Przecież w każdej parafii ksiądz jeździ do chorych. Przed świętami owszem. Natomiast w same święta ci ludzie mają wszystko, co jest jedynie świątecznym dodatkiem. Ale Chrystusa Zmartwychwstałego, którego przyjmujemy w Eucharystii, są pozbawieni. I tu jest miejsce na tytułowe marzenia.

Mieć w parafii tylu nadzwyczajnych szafarzy, by w Niedzielę Zmartwychwstania, po sumie, do każdej pozostającej w domu osoby starszej i chorej, zawieźć Komunię świętą. By dać im szansę na najbardziej realne, rzeczywiste spotkanie ze Zmartwychwstałym. Ale i po to, by mówienie o uprzywilejowanej cząstce Kościoła przestało być fikcją. Bo jeżeli przywilej ma polegać na pozbawieniu w Wielkanoc Komunii świętej, to ja z góry za taki przywilej dziękuję.

Wiem, temat kontrowersyjny. Nie ze względu na Komunię świętą. Bo to nie Ona budzi kontrowersje, ale sama posługa. Dlatego chciałem przypomnieć najpierw postać świętego Tarsycjusza. (Od kilku lat jego figura wędruje po Europie.) Przecież to był nadzwyczajny szafarz Komunii. Posłany, by zanieść Komunię do więzienia. Poniósł męczeństwo w trakcie pełnienia tej posługi. W tym kontekście ma sens pytanie o wiek i dojrzałość? Zważywszy, że miał zaledwie czternaście lat?

I jeszcze cytat. Ze słynnego wywiadu „Światłość świata”. Benedykt XVI odpowiada na pytanie czym jest Kościół. „Święty Paweł nie rozumie przez Kościół instytucji czy organizacji, ale właśnie żywy organizm, w którym wszyscy nawzajem na siebie oddziałują, w którym są przez Chrystusa zjednoczeni. To jest tylko obraz, ale taki obraz, który prowadzi ku głębi i jest bardzo realistyczny, bo my wierzymy, że w Eucharystii rzeczywiście przyjmujemy Chrystusa, Zmartwychwstałego. Jeśli każdy przyjmuje tego samego Chrystusa, to jesteśmy faktycznie wszyscy złączeni w tym nowym, zmartwychwstałym Ciele, które jest wielką przestrzenią nowej ludzkości. Ważne, aby to dostrzec i dzięki temu zrozumieć Kościół nie jako aparat, który robi to, co może – choć i ten model ma tu swoje ograniczone zastosowanie – lecz jako żywy organizm, który ma swój początek w samym Chrystusie” (s. 147).

Można z uporem powtarzać po raz kolejny argumenty o niebezpieczeństwie profanacji, brudnych rękach i niegodności szafarzy (jakby księża byli godni). Tyle że to nie jałowe spory czynią z Kościoła żywy organizm, ale przyjmowany w Komunii świętej Chrystus Zmartwychwstały.

Ważne, aby to dostrzec i zrozumieć. I robić wszystko, by urzeczywistnić marzenia. 


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jerzyk
  23.04.2012 11:48
  Mam wrażenie że tak jak ci wszyscy doradcy na tym filmie i wy doradzacie, sami także korzystacie z takich doradców,
  - A to Jezus wyzwala.
  - https://www.youtube.com/watch?v=XpSKRCBqfdo&feature=player_embedded
 • Anna
  23.04.2012 15:43
  Czy mógłby Ksiądz się ustosunkować do wpisów.
  Czy podtrzymuje Ksiądz wszystko, co wcześniej napisał?
 • Fidel&Slator
  24.04.2012 08:53
  Fidel&Slator
  Ja już mam wszystko czarno na białym. Widzę gdzie jest zło. Nawet wśród moderatorów forum.

  Wczoraj umieściłem informacje z mojej rozmowy z Księdzem biskupem z Hiszpanii, na temat posługi Szafarzy, wprowadzenia jej przez naciski masonerii i tym samym wielkie ubolewanie ze strony Ojca Świętego Benedykta XVI co do tej posługi.

  Cytował też słowa wielkiego św. Franciszka z Asyżu, który mówił: " tylko kapłan wyświęcony, może dotykać swoimi rękoma Najświętszego Sakramentu oraz kielichów i naczyń liturgicznych. Nie może zrobić tego żadna osoba konsekrowana i siostra bez święceń kapłańskich".

  Mówił też, że na razie Benedykt XVI daje przykład jak należy postępować. Komunia Święta do ust i na klęcząco, brak Szafarzy w Watykanie. Później powiedział, że będzie dekret i nakaz ze strony Ojca Świętego przyjmowania Komunii Świętej w pozycji klęczącej i do ust oraz zakaz posługi szafarza.

  Ksiądz Biskup z Hiszpanii pochodzenia polskiego powiedział, że szafarze dopuszczają się profanacji Najświętszego Sakramentu oraz Ojciec Święty wyraża wielkie ubolewanie z powodu tego, że zło dostało się do wnętrza Kościoła Katolickiego.

  To wszystko napisałem wczoraj. redakcja usunęła mój post. Widać prawda boli i w oczy kole.

  Naprawdę, jest to znak, że zły działa i bardzo ostro się buntuje, kiedy ktoś broni świętości. I to na tym forum. Wszystko potwierdza.
 • ks. Lewandowski
  24.04.2012 10:00
  Argument o wyświęconych rękach jest absurdalny. Spożycie, czyli przyjęcie Hostii do żołądka, jest takim samym dotknięciem, jak rękami. Ba, święty Paweł przestrzega, by tym samym językiem, którym chwalimy Pana nie oddawać czci demonom. Może więc w tej rozmowie o szafarzach i Komunii świętej trzeba niektórym wyegzorcyzmować język ;)

  Podobnie jest z powoływaniem się na prywatne opinie Benedykta XVI. Przez lata kapłaństwa i pracy w mediach wielokrotnie spotykałem się z zapowiedziami rzekomych zmian, mówieniu o ubolewaniu papieża etc.. Potem nadchodził czas decyzji, ukazywały się dokumenty i... coś zupełnie innego z nich wynikało. Zresztą, gdyby z takim entuzjazmem powołujący się na papieża znali cały jego dorobek naukowy... Pamiętam, z czasów gdy jeszcze był kardynałem, jego referat na konferencji w Ameryce Środkowej. Odwaga, z jaką - jako teolog - stawiał pytania o interpretacje doktryny o powszechności zbawienia. Te teksty są dostępne w języku polskim. Obawiam się, że niektórzy spośród tu piszących, po lekturze mogli by stracić wiarę. Podobnie z Komunią świętą. Wiele razy w dyskusji podkreślano przywiązanie Benedykta XVI do Komunii św. na klęcząco, na język. Pomija się inny jego tekst, gdzie stanowczo prosi, by w dyskusjach o sposobie przyjmowania Komunii św. nie wartościować, który sposób jest lepszy. Ten jest lepszy, gdzie jest więcej czci i szacunku. Nie wiem, czy na tym ma polegać cześć i szacunek, że człowiek chce całej wspólnocie pokazać, że jest lepszy i bardziej pobożny. Tradycja chrześcijańska zwała to raczej pychą. Nie pobożnością. I tej pychy w powyższych wypowiedziach jest dużo.

  Zresztą komentarz nie był o sposobie przyjmowania Komunii świętej, tylko o szafarzach. Dlatego kierując się dobrymi zasadami dyskusji właściwie nie powinienem odpowiadać próbującym sprowadzić ją (niestety skutecznie) na boczne tory. A jeśli chodzi o szafarzy, wskazania Kościoła są wyraźne. Jako proboszcz, w szczególnych okolicznościach, a takimi są między innymi święta wielkanocne, mam prawo wysłać z Komunią świętą do chorych nawet kogoś, kto formalnie nie został ustanowiony. Mówi o tym wyraźnie wspomniany wyżej p.100 Wprowadzenia Ogólnego do Mszału Rzymskiego. Owszem, niektórzy czekają na zmiany. Ale deklaracja KKBiDS jest jednoznaczna. W najbliższym czasie żadnych zmian nie będzie.
  Na koniec chciałbym zacytować jednego z Ojców pustyni. Ci święci mężowie tak przestrzegali młodych adeptów, wkraczających na ścieżki doskonałości chrześcijańskiej: "Abba Izydor powiedział: „Mądrością świętych jest rozpoznawanie woli Bożej. Nad wszystko bowiem wznosi się człowiek przez posłuszeństwo prawdzie, bo jest obrazem i podobizną Boga. Nie ma gorszego usposobienia, niż kiedy człowiek idzie za własnym sercem, to znaczy za podszeptami własnych myśli, a nie za prawem Bożym: skończy się to dla niego nieszczęściem, bo nie poznał tajemnicy i nie znalazł drogi świętych, by według niej postępować. A więc teraz jest czas pracować dla Pana, zbawienie bowiem znajduje się w czasie utrapienia. Bo napisano: Przez cierpliwość ocalicie dusze wasze”.

  Myślę, że na tym można dyskusję zakończyć.
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...
« » Czerwiec 2020
N P W Ś C P S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Pobieranie... Pobieranie...