Rekolekcje

Chodzi o to, by zdechlątko Boże zaczęło żyć jak dziecko Boże.

Zapewne wielu czytelników wystraszy się tego słowa. Kojarzone z Wielkim Postem i Adwentem w środku wakacji może po prostu wystraszyć. By tego uniknąć niektórzy wolą zamienić je na milsze dla ucha, nie zrażające, wręcz zachęcające. Czyż nie tak brzmi wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży na oazach? Albo wakacje z Bogiem?

Takie próby nie są nowością. W czasach dinozaurów, kiedy wszelkie formy – jak to wówczas nazywano – nielegalnych kolonii były ścigane przez państwo, warto było zaopatrzyć się w stosowny papier z kurii i nawet trzydniowy wyjazd z małą grupą młodzieży nazwać oazą. Ta bowiem miała, przynajmniej w tym najtrudniejszym okresie, parasol ochronny episkopatu i wszelkie próby ingerencji mogły zakończyć się kolejnymi potyczkami władzy z biskupami.

Ale w tym samym czasie pojawiły się wakacje z Bogiem. Trochę pewnie na zasadzie konfliktu z księdzem Blachnickim. Trochę za zasadzie, że trzeba wymyślić coś łatwiejszego, bo przecież dzieciakom i młodzieży trudno wytrzymać rytm i rygor piętnastu dni rekolekcji. Zdaje się, że diecezja tarnowska pierwsza wpadła na taki pomysł.

Jak widać zaszłości mają się całkiem nieźle i również dziś można przeczytać tu i ówdzie o setkach młodzieży, wypoczywającej na wakacyjnych oazach. W gdybanie bawić się nie będziemy, ale można przypuszczać, że twórca oaz na taką informację natychmiast by zareagował tak, jak to czynił przed laty. Sam słyszałem go tłumaczącego, że w wakacjach z Bogiem to chodzi o wakacje, a Pan Bóg jest tylko dodatkiem. Tymczasem oaza to rekolekcje, szkoła życia chrześcijańskiego, dojrzałej wiary. Gdzie człowiek uczy się jak całe swoje życie podporządkować Słowu. Dlatego nawet gra w piłkę na Oazie Dzieci Bożych czy wycieczka w góry na Oazie Nowego Życia, są czynnościami rekolekcyjnymi i nie powinno się dla nich rezygnować z innych punktów programu. Wędrując o górskich szlakach często można spotkać grupę dorosłych, młodzieży, dzieci, siedzących na łące i rozważających wspólnie Pismo święte. Bo nie o wycieczkę chodzi.

Jeżeli chcemy mówić z uporem o wypoczynku na oazach to jedynie w kontekście przesłania, jakie w 1979 roku zostawił oazowiczom błogosławiony Jan Paweł II. W Nowym Targu cytował Norwida. Wypocząć znaczy począć się na nowo. Pamiętam, jak o tym poczynaniu się na nowo, pół żartem pół serio, mówił na Kopiej Górce Sługa Boży Ksiądz Franciszek Blachnicki. Chodzi o to, by zdechlątko Boże zaczęło żyć jak dziecko Boże. By taka przemiana mogła nastąpić same wakacje, choćby w najpiękniejszej okolicy, nie wystarczą.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tomek
  02.08.2012 11:59
  Czyli zgodnie z tym tokiem rozumowania w "wakacjach z rodziną" rodzina też jest tyko dodatkiem? Ja osobiście cenię sobie właśnie Wakacje z Bogiem u Misjonarzy Świętej Rodziny. Dzięki temu mam czas na codzienną jutrznię i Eucharystię, na konferencję, pracę w grupach ale również na zabawę z dziećmi, które uwielbiają jeździć razem z nami, bo nie są tylko zawadą. A Słowem Bożem, z mniejszym lub większym sukcesem, staram się żyć na codzień.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...
  « » Grudzień 2018
  N P W Ś C P S
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  Pobieranie...