Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »W Watykanie podano do wiadomości szczegółowy program uroczystości Wielkiego Tygodnia, którym przewodniczyć będzie Benedykt XVI. I tak 28 marca w Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy na Placu św. Piotra, którą poprzedzi tradycyjna procesja z poświęconymi przez Papieża palmami. Początek o 9:30. Tego dnia obchodzony jest na szczeblu diecezjalnym XXV Światowy Dzień Młodzieży, któremu towarzyszy hasło „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10,17).
1 kwietnia przypada Wielki Czwartek. Benedykt XVI odprawi najpierw w bazylice watykańskiej Mszę Krzyżma z poświęceniem olejów używanych przy chrzcie i bierzmowaniu (krzyżmo) oraz namaszczeniu chorych. Liturgia będzie koncelebrowana z kardynałami, biskupami oraz kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi obecnymi w Rzymie jako znak ścisłej jedności między Pasterzem Kościoła powszechnego i jego braćmi w kapłaństwie. Początek celebracji o 9:30. Natomiast na godz. 17:30 przewidziano w Bazylice św. Jana na Lateranie rozpoczęcie Triuduum Paschalnego. Benedykt XVI będzie tam przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z umyciem nóg dwunastu kapłanom. Podczas ceremonii będą zbierane ofiary na odbudowę seminarium duchownego w Port-au-Prince, zniszczonego przez trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Haiti.
2 kwietnia, w Wielki Piątek Liturgię Męki Pańskiej przewidziano na 17:00. Nabożeństwo pod przewodnictwem Ojca Świętego, składające się z liturgii słowa, adoracji krzyża i obrzędu komunii, odbędzie się w bazylice watykańskiej. Zgodnie ze zwyczajem kazanie pasyjne wygłasza kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFMCap. Natomiast wieczorem tego dnia Benedykt XVI weźmie udział w tradycyjnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.
3 kwietnia wieczorem Ojciec Święty będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej Liturgii Wigilii Paschalnej. Początek o 21:00. W czasie ceremonii przewidziano także obrzęd chrztu dorosłych. Następnego dnia, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Benedykt XVI odprawi Mszę na Placu św. Piotra. Początek liturgii o 10:15. Po zakończeniu Papież udzieli z centralnej loggi bazyliki watykańskiej tradycyjnego błogosławieństwa Urbi et Orbi.