Gdzie jest modlitwa, tam są powołania

Świadectwa alumnów w parafiach, a dla chętnych możliwość zwiedzenia seminariów, gdzie przygotowują się do kapłaństwa. Przede wszystkim jednak modlitwa w intencji powołań – kapłańskich i zakonnych. To propozycje na tydzień powołaniowy, który rozpocznie się 25 kwietnia, w Niedzielę Dobrego Pasterza.

47. Światowy Dzień Modlitw o Powołania przypada w niedzielę, 25 kwietnia. Z tej okazji Benedykt XVI przygotował orędzie, zatytułowane „Świadectwo wzbudza powołania”. „Owocność propozycji powołaniowych zależy najpierw od inicjatywy i działania Boga, ale – jak to potwierdza doświadczenie duszpasterskie – jest wspierana także jakością i bogactwem świadectwa osobistego i wspólnotowego tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Pana do podjęcia posługi kapłańskiej czy do życia konsekrowanego. Ich świadectwo może pomóc innym, by i oni zapragnęli z wielkodusznością odpowiedzieć na głos Chrystusa” – zaznacza w nim Papież.

Tradycyjnie w Niedzielę Dobrego Pasterza seminarzyści w całym kraju będą odwiedzać różne parafie w swoich diecezjach i dzielić się świadectwem swojego powołania. Wiele seminariów w tym czasie organizuje też dni otwarte. W seminarium w Krakowie odbędzie się on w przeddzień Dnia Modlitw o Powołania – w sobotę, 24 kwietnia. Alumni seminarium archidiecezji warszawskiej będą oprowadzać chętnych po budynku i ogrodach seminaryjnych w niedzielę, 25 kwietnia. W tym roku dzień otwarty będzie przebiegał pod hasłem “Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie domem formacji ks. Jerzego Popiełuszki”. Zostanie udostępniony m.in. pokój, w którym mieszkał kapłan – męczennik. W Opolu dzień otwarty w seminarium odbędzie się w sobotę, 1 maja.

To także szczególny czas spotkań osób, które niosą seminariom duchowe i materialne wsparcie. W Niedzielę Dobrego Pasterza, 25 kwietnia, w seminarium duchownym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej spotkają się „Przyjaciele Paradyża”. Tak powszechnie określane jest Dzieło Duchowej Pomocy Powołaniom, które w 1991 r. powołał ówczesny biskup gorzowski - bp Józef Michalik. Celem tego dzieła jest zaangażowanie ludzi świeckich w duchową i materialną pomoc osobom powołanym do życia kapłańskiego i zakonnego. Podobne grupy istnieją przy innych seminariach, np. Wspólnota Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Dzieło Wspierania Powołań Diecezji Łomżyńskiej czy Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Często w okolicach Tygodnia Modlitw o Powołania seminaria organizują także dni skupienia. Dla przykładu, Wyższe Seminarium Metropolii Warmińskiej „Hosianum” zaprasza młodzież męską szkół ponadgimanazjalnych i studentów na Weekendowe Dni Powołaniowe m.in. w sobotę, 24 kwietnia. Seminarium w Rzeszowie z kolei organizuje Powołaniowy Dzień Skupienia dla maturzystów w niedzielę, 25 kwietnia. Konferencje, wspólna Eucharystia i spotkania z klerykami mają umożliwić rozeznanie własnego powołania.

Warto podkreślić, że obchodzony w dniach 25 kwietnia – 1 maja Tydzień Modlitw o Powołania obejmuje nie tylko powołania do kapłaństwa, ale i życia konsekrowanego. Sama modlitwa o powołania także nie ogranicza się do tego jednego tygodnia w ciągu roku. Zwłaszcza ze względu na trwający Rok Kapłański podejmowanych inicjatyw modlitewnych jest więcej. W Częstochowie w każdy pierwszy czwartek miesiąca w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana trwa modlitwa, podczas której szczególnie ludzie młodzi wspólnie modlą się za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, skąd pochodzi bł. ks. Michał Sopoćko - wychowawca powołań kapłańskich i zakonnych, zachęca z kolei do włączenia się w nowennę modlitw za osoby powołane do kapłaństwa i życia zakonnego. Nowenna ta jest dziewięciomiesięcznym okresem modlitwy (na wzór adopcji dziecka poczętego) w intencji jednej osoby – znanej Bogu – o odkrycie przez nią powołania i jego realizację. Formą modlitwy nowennowej jest Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa o powołania za przyczyną bł. ks. Michała Sopoćki.

Już po Tygodniu Modlitw o Powołania Krajowe Duszpasterstwo Powołań organizuje na Jasnej Górze pielgrzymkę gromadzącą rodziców, rodzeństwo i przyjaciół osób, które rozpoczęły drogę realizowania swojego powołania kapłańskiego czy zakonnego, a także stowarzyszenia i towarzystwa wspierające powołania. Tegoroczna pielgrzymka rodzin osób powołanych i wspierających powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego odbędzie się 8 maja 2010 r.

W czerwcu z kolei ojcowie bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej organizują ogólnopolskie czuwanie modlitewne w intencji powołań. Nocne czuwanie modlitewne z 12 na 13 czerwca pod hasłem "Bądźmy świadkami Miłości" będą prowadzić przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, seminariów duchownych i młodzież. Oprócz modlitwy, będzie koncert ewangelizacyjny młodzieżowych zespołów oraz świadectwa osób różnych stanów.

Praktykę modlitwy Kościoła w intencji powołań do stanu kapłańskiego i życia zakonnego ustanowił w 1964 r. papież Paweł VI. Od tamtego czasu jedna z niedziel okresu wielkanocnego, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza, poświęcona jest na modlitwę w intencji powołań. Dzień ten przed soborową reformą kalendarza liturgicznego przypadał na 2. Niedzielę Wielkanocną, obecnie jest to 4. Niedziela Wielkanocna.


MODLITWA JANA PAWŁA II - O POWOŁANIA
Jezu, Dobry Pasterzu, wzbudź we wszystkich wspólnotach parafialnych powołania do kapłaństwa, do zakonów męskich i żeńskich, do świeckiego życia konsekrowanego i misyjnego, wedle potrzeb całego świata, który Ty miłujesz i pragniesz zbawić. Tobie zawierzamy w szczególności naszą wspólnotę, stwórz w nas taki klimat duchowy, jaki panował wśród pierwszych chrześcijan; abyśmy stali się wieczernikiem modlitwy i pełnego miłości przyjęcia Ducha Świętego oraz Jego Darów. Wspieraj naszych pasterzy i wszystkie osoby konsekrowane. Kieruj Krokami tych, którzy wspaniałomyślnie odpowiedzieli na Twoje wezwanie i przygotowują się do przyjęcia święceń albo ślubów opartych na radach ewangelicznych. Wejrzyj z miłością na tylu pełnych gotowości młodych ludzi i wezwij ich do tego, aby poszli za Tobą. Zawierzając te wielkie sprawy Twojego Serca możnemu wstawiennictwu Maryi, która jest Matką i wzorem wszystkich powołań,prosimy Ciebie o podtrzymanie naszej wiary, w przekonaniu, że Ojciec wysłucha nas, gdy modlimy się o to, o co Ty sam kazałeś nam prosić. Amen.

Zobacz też Orędzie Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

«« | « | 1 | » | »»
« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama