Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »W dniach 23-25 listopada odbędzie się w Watykanie III międzynarodowe spotkanie kapel i chórów z całego świata z okazji święta św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. W wydarzeniu, organizowanym przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji we współpracy z włoskim stowarzyszeniem Nova Opera Onlus, spodziewany jest udział ponad 8000 śpiewaków i muzyków ze wszystkich kontynentów.
W ramach spotkania 23 bm. rozpocznie się sympozjum nt. „Muzyka w liturgii i w katechezie na rzecz nowej ewangelizacji”, które poprowadzi włoski kapłan, a przy tym kompozytor i dyrygent, prałat Marco Frisina. W wydarzeniu będą uczestniczyć specjaliści z zakresu muzyki sakralnej i liturgicznej, w tym mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, prał. Guido Marini, odpowiedzialny za muzykę sakralną w Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej – Oscar Valado i kierownik referatu muzyki kościelnej w archidiecezji wiedeńskiej, Konstantin Reymaier. Swymi doświadczeniami i świadectwami podzielą się też chórzyści, studenci i muzycy z całego świata, m.in. z USA, Brazylii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Libanu, Iraku, Meksyku, Chin, Wietnamu i Turcji.
W sobotę 24 bm. z rana głos na sympozjum zabierze abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, po czym uczestników wydarzenia przyjmie na audiencji w Auli Pawła VI papież Franciszek.
Wieczorem tegoż dnia w tejże Auli przewidziany jest wspólny koncert wszystkich chórów ku czci św. Cecylii, a poszczególne utwory zostaną wykonane na cztery głosy: sopran, kontralt, tenor i bas. W programie znajdą się utwory klasyków: Giovanniego Pierluigiego da Palestrina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Friedricha Händla, Antonio Vivaldiego oraz zmarłego w 2013 kard. Domenico Bartolucciego. Dyrygować będzie ks. M. Frisina. Międzynarodowemu chórowi towarzyszyć będą Chór Diecezji Rzymskiej i orkiestra „Fideles et Amati”.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wezmą udział w niedzielnej Mszy św. w bazylice św. Piotra i w papieskiej modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra.