Komentarze biblijne i liturgiczne, propozycje śpiewów, homilie, Biblijne konteksty i inne.
więcej »Konfesjonały Młodych - inicjatywa skierowana do młodzieży, która chce przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, rozpoczną działalność w czternastu kościołach diecezji płockiej od pierwszej niedzieli Adwentu. Jest to odpowiedź na jeden z postulatów, zawartych w „Przesłaniu”, sformułowanym podczas II Synodu Młodych diecezji płockiej.
O utworzeniu w czternastu kościołach diecezji płockiej tzw. Konfesjonałów Młodych, rozmawiali duszpasterze podczas dzisiejszego spotkania w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Punktem wyjścia do decyzji o ich utworzeniu, był jeden z postulatów II Synodu Młodych w diecezji płockiej, który obradował w dniach 31 sierpnia - 1 września w Płocku. Młodzi postulowali m.in. stałe dyżury spowiedników.
Prowadzący spotkanie w Opactwie bp Piotr Libera zwrócił uwagę, że młodemu człowiekowi, który jest na etapie poszukiwania niezależności i samodzielności „nie można narzucać przemocą swojego zdania” w konfesjonale. Znacznie więcej dobra uzyska się „życzliwą perswazją”. - Młodego człowieka wychowuje się przez wskazania, zachęty, a nie zakazy. Trzeba go przekonać, że sakramenty też są dla ludzi, że każda wspólnota potrzebuje współpracy – zaakcentował bp Libera.
Powiedział także, jak wiele zła robią środki społecznego przekazu promując agresję, pornografię, permisywizm i niewłaściwe zachowania celebrytów. Wbrew temu, młodych, którzy bardzo przyzwyczajają się do osób – „trzeba wiązać z Jezusem Chrystusem”. Poprzez bezinteresowną życzliwość połączoną ze stanowczością, należy twórczo wykorzystywać dobre czyny.
Biskup płocki zwrócił też uwagę na to, że w sytuacji, gdy ma się do czynienia z osobami, które przechodzą okres dojrzewania, należy doprowadzić do „integracji sfery seksualnej”. Przekonać, że miłość nie może wyrażać się w sferze gestów seksualnych, że ich miłość nie jest jeszcze w fazie dojrzałej, ale przygotowawczej. Należy ich przestrzegać przed zagrożeniami, a rozgrzeszenie i pokuta powinny mieć charakter leczący i profilaktyczny. Ponadto podczas sakramentu pokuty „zawsze trzeba mieć na uwadze specyfikę wieku młodzieńczego”.
Swoją praktyką spowiednika podzielił się z obecnymi ks. Jarosław Mokrzanowski, sekretarz bp. Piotra Libery, który m.in. spowiada w katedrze płockiej. W oparciu o przeprowadzoną przez siebie ankietę wśród ludzi młodych zwrócił uwagę m.in. na czas spowiedzi, jej efekty, naukę, pomoc i rozmowę. Stwierdził, że młodzież chce mieć poczucie, że spowiednik poświęcił im tyle czasu, ile potrzebowali, nie akceptuje „tropienia grzechów przeciwko czystości”, potrzebuje pomocy przy rachunku sumienia. - Często podczas spowiedzi młodzi mają też wrażenie, że ksiądz ich „olewa”, nie słucha – dodał dyrektor Centrum Psychologiczno-Pastoralnego Metanoia w Płocku.
Uczestnicy spotkania mogli także wysłuchać fragmentu wywiadu z piosenkarką Agnieszką Chylińską, która szczerze opowiedziała o swojej relacji z Bogiem: kochającym ją taką, jaka jest naprawdę, w jej sytuacji życiowej i z jej problemami, bez jakichkolwiek upiększeń.
Natomiast ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży przedstawił ujęcie spowiedzi, jako „ziemi świętej”, „delikatnego” sakramentu, powodującego, że młody i wrażliwy człowiek staje się czytelny i bezbronny. Dlatego sprawując ten sakrament należy pamiętać, że „miłosierdzie jest ważniejsze od paragrafów”. - Młody człowiek przy konfesjonale nie może czuć się jak intruz. Trzeba okazać mu dużo cierpliwości i zaufania. Sprawując sakrament pokuty, nie można zniechęcić nikogo do Kościoła – podkreślił dyrektor Młodzieżowego Centrum Edukacyjno-Wychowawczego Studnia w Płocku.
Ustalono, że Konfesjonały Młodych powstaną w czternastu kościołach diecezji płockiej.
Będą one czynne w wymienionych świątyniach od pierwszej niedzieli Adwentu, w ustalonych godzinach, z wyznaczonymi spowiednikami, tak, aby młody penitent wiedział, do kogo idzie się spowiadać.