Śpiew na wejście:
Anioł pasterzom mówił (zwrotki od nr 1 do nr 7)
Antyfona na wejście brzmi: „Gdy Jezus został ochrzczony, otworzyły się niebiosa * i Duch Boży jak gołębica zstąpił na Niego, * i zabrzmiał głos Ojca: * Ten jest mój Syn umiłowany, * w którym mam upodobanie”. Podczas procesji wejścia zaśpiewajmy kolędę „Anioł pasterzom mówił”, której szósta i siódma zwrotka nawiązuje do antyfony na wejście.
Śpiew na asperges:
Com przyrzekł Bogu (zwrotki od nr 1 do nr 3)
W czasie pokropienia wiernych wodą święconą, można śpiewać pieśń „Com przyrzekł Bogu”.
Śpiew na przygotowanie darów:
Do szopy, hej pasterze (zwrotki od nr 1 do nr 2)
W Ewangelii usłyszeliśmy słowa: „Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie”. Przynosząc na ołtarz dary, śpiewajmy kolędę „Do szopy, hej pasterze”, w której wyznajemy wiarę, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym.
Śpiew na Komunię świętą:
Cieszmy się i pod niebiosy (zwrotki nr 1 do nr 6)
Antyfona na Komunię świętą głosi: „Oto Ten, o którym Jan powiedział: * Ja Go ujrzałem i daję świadectwo, * że On jest Synem Bożym”. Dlatego śpiewajmy podczas Komunii kolędę „Cieszmy się i pod niebiosy” (zob. zwrotka nr 6).
Śpiew na uwielbienie:
Przystąpmy do szopy (zwrotki od nr 1 do nr 2)
W drugim czytaniu słyszeliśmy, że Jezus Chrystus „wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości (…)”. Po Komunii Świętej śpiewajmy kolędę „Przystąpmy do szopy”, która nawiązuje do przytoczonego fragmentu.
Śpiew na zakończenie:
Pasterze mili, coście widzieli (zwrotki od nr 1 do nr 4)
Mszę świętą zakończmy śpiewem kolędy „Pasterze mili, coście widzieli”.