Tydzień św. Krzysztofa

Pod hasłem "Bądźmy świadkami miłości na drogach świata", w dniach 18-25 lipca obchodzony będzie Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących - poinformował PAP w czwartek ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

Tydzień ten został zainicjowany przez organizację MIVA Polska (Mission Vehicle Association) czyli Stowarzyszenie na rzecz misyjnych środków transportu, organizacji pomagającej misjonarzom w zakupie środków transportu. Główne obchody Tygodnia i jubileuszu działającej od 10 lat MIVA Polska odbędą się w niedzielę, 25 lipca w uroczystość św. Krzysztofa, w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie.

Jak poinformował ks. Kraśnicki, wieloletni misjonarz w RPA, MIVA Polska pomogła w zakupie 377 środków lokomocji dla polskich misjonarzy. Te pojazdy to: 205 samochodów (głównie terenowych), trzy ambulanse, jeden bus, 46 motocykli, jeden traktor, dwie barki, siedem łodzi, pięć silników do łodzi, jeden quad, 103 rowery, jedna riksza i dwa konie. Pomoc wyniosła blisko 1,2 mln euro, a pojazdy zostały dostarczone do 46 krajów świata.

MIVA Polska zaapelowała do kierowców, aby w duchu wdzięczności za bezpiecznie przebyte podróże ofiarowali za każdy kilometr jeden grosz na misyjne środki transportu. Ofiary będzie można składać w parafiach całej Polski podczas tradycyjnego poświęcenia pojazdów w dzień św. Krzysztofa, 25 lipca.

MIVA Polska angażuje się też w poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Wśród inicjatyw ks. Kraśnicki wymienił m.in. Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę, Ogólnopolską Niedzielę Modlitwy za Kierowców, Tydzień św. Krzysztofa. "Z inicjatywy MIVA Polska powstało w 2005 roku Krajowe Duszpasterstwo Kierowców" - przypomniał ks. Kraśnicki. Także teraz zaapelował do kierowców, aby "przez rozwagę i kulturę na drogach, wzajemny szacunek, życzliwość i trzeźwość przyczyniali się do poprawienia bezpieczeństwa i unikania tragedii na polskich drogach".

Ks. Kraśnicki przypomniał też, że pontyfikat Jana Pawła II i ukazanie się w 2000 roku jego encykliki "Redemptoris Missio" "rozbudziły w Polsce zapał misyjny i misyjnego ducha". Zacytował słowa papieskiej encykliki: "nadszedł moment zaangażowania wszystkich sił kościelnych w nową ewangelizację i w misję wśród narodów. Nikt wierzący w Chrystusa, żadna instytucja Kościoła nie może uchylić się od tego najpoważniejszego obowiązku głoszenia Chrystusa wszystkim ludom".

Ks. Kraśnicki podkreślił, że encyklika papieska zrodziła nowe inicjatywy misyjne. "Wśród nich w roku Wielkiego Jubileuszu rozpoczęła działalność MIVA Polska. Dzieło to zapoczątkował ks. Marian Midura przy wsparciu MIVA Austria. Obecnie to polskie misyjne przedsięwzięcie, służące tak konkretnym potrzebom misjonarzy, ma już 10 lat. Służy wszystkim polskim misjonarzom diecezjalnym, zakonnym, a także misjonarzom świeckim" - powiedział.

MIVA działa w wielu krajach, m.in. od 60 lat w Austrii.

«« | « | 1 | » | »»
« » Czerwiec 2022
N P W Ś C P S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Reklama

Pobieranie... Pobieranie...

Reklama

Reklama